Отборът на Челси се наложи над Лутън Таун с 3:1 в мач от четвъртия кръг на ФА Къп. С хеттрик на Тами Ейбрахам "сините" продължават напред в турнира, където на 1/8-финал ги очаква Барнзли. Джордан Кларк върна едно попадение за Лутън и въпреки че се представиха на страхотно ниво и на моменти бяха дори по-добри от домакините, "шапкарите" нямаха сили за повече.

Домакините имаха нужда от десетина минутки за първия си удар към вратата на Симон Слуга. Мейсън Маунт, който излезе с капитанската лента в срещата, шутира към вратата на Лутън, но стражът изби топката в корнер.

Секунди по-късно Тами Ейбрахам откри резултата. Главно действащо лице в "синята" атака бе Тимо Вернер, който по прекрасен начин подаде към Ейбрахам, а на свой ред англичанинът изпрати топката в мрежата на Слуга. Останаха съмнения за редовността на гола, тъй като на терена имаше две топки, но въпреки претенциите на гостите съдията подмина ситуацията и голът бе зачетен.

В 17-ата минута отново Ейбрахам бе под светлините на прожекторите, след като засече добро центриране на Рийс Джеймс и с прекрасен удар с глава реализира за 2:0.

След около половин час игра Челси пропиля страхотен шанс да увеличи аванса си. На пропуска на "сините" Лутън отвърна с изненадващо попадение, дошло с първия му точен удар в мача. Кепа отново демонстрира слабата си форма и пусна наглед лесен за спасяване удар. "Синята" защита също изигра своята роля, проспивайки атаката на противника. Бранителите на Челси допуснаха топката да достигне до Джордан Кларк, който, оставен абсолютно сам, с лекота прати кълбото в мрежата на Кепа.

Челси не се уплаши от инкасираното попадение и продължи да напада, но "сините" пропиляха възможностите си за трети гол в рамките на първата част. Дълбоко в добавеното време Лутън получи правото да изпълнява свободен удар. Дюсбъри-Хол центрира към близката греда, но този път Кепа се намеси и улови.

Getty Images
32 снимки

В началото на втората част Мейсън Маунт получи подаване на границата на наказателното поле и стреля, но топката премина на косъм над напречната греда.

Малко по-късно вдъхновен Кепа се отчете с блестяща намеса. Рийс Джеймс допусна сериозна грешка, предоставяйки топката на противника. Кълбото стигна до Хари Корник, който опита хладнокръвен удар, но този път испанският страж извърши солидна намеса и опази мрежата си от ново попадение.

В 70-ата минута Калъм Хъдсън-Одой се появи на терена за Челси и още с първото си докосване отправи изстрел към вратата на Слуга, но ударът бе извън очертанията. Влиянието на резервата над срещата бе очевидно. Секунди по-късно Ейбрахам опита да отбележи третото си попадение в мача, засичайки центрирането на Хъдсън-Одой, но не намери целта.

В крайна сметка, малко след това Ейбрахам оформи своя хеттрик след асистенция именно на Калъм. След двойно подаване с Били Гилмор, младокът пусна топката към Ейбрахам, който отново даде глътка въздух на "сините".

Пет минути преди последния съдийски сигнал Тимо Вернер можеше да реши всичко в срещата, след като германецът си изработи собственоръчно дузпа и стреля от бялата точка. Ударът му обаче бе отразен от Слуга.

В крайна сметка, последният съдийски сигнал прозвуча при резултат 3:1 за Челси, който ще срещне Барнзли в следващата фаза на турнира.

Челси - Лутън   КР 3:1
1:0 Тами Ейбрахам 12'
2:0 Тами Ейбрахам 17'
2:1 Джордан Кларк 30'
3:1 Тами Ейбрахам 74'

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Челси: 1. Кепа Арисабалага, 24. Рийс Джеймс, 15. Курт Зума, 4. Андреас Кристенсен, 33. Емерсон Палмиери, 19. Мейсън Маунт (к), 23. Били Гилмор, 22. Хаким Зиеш, 11. Тимо Вернер, 10. Кристиан Пулишич, 9. Тами Ейбрахам

Мениджър: Франк Лампард

Лутън: 12. Симон Слуга, 4. Раян Тъниклиф, 5. Сони Брадли (к), 7. Хари Корник, 15. Том Локиър, 16. Глен Реа, 17. Пели-Ръдок Мпанзу, 18. Джордан Кларк, 22. Киернан Дюсбъри-Хол, 24. Кал Нейсмит, 26. Джеймс Брий