Челси почти сигурно ще бъде новият шампион на Англия, ако чудо не се случи и не преобърне развоя на събитията. Това сочат сметките след изиграването на 36-ия кръг във Висшата лига, след който става ясно, че само три точки са необходими на състава на Роман Абрамович от оставащите им три мача, за да подпечатат трофея и математически.

„Сините“ се възползваха по отличен начин от грешната стъпка на преследвача им Тотнъм и така вече гледат още по-уверено към върха.

Същевременно шампионските страсти на „сините“ от Лондон далеч не бяха единствените в кръга. Не по-малко любопитен бе дуелът между Арсенал и Манчестър Юнайтед, след който най-сетне мениджърът на „топчиите“ Арсен Венгер усети вкуса на успеха срещу Жозе Моуриньо в шампионата.

Но всичко по реда си…

Челси – Мидълзбро 3:0

Челси почти си гарантира шестата шампионска титла във Премиършип. „Сините“ се наложиха с 3:0 над опашкаря Мидълзбро и сега са само на три точки, за да си осигурят и математическото спечелване на трофея.

Попаденията за успеха на тима, воден от Антонио Конте бяха дело на Диего Коста (23-ата минута), Маркос Алонсо (34-ата минута) и Неманя Матич (65-ата минута).

Със спечелените три пункта лондончани вече имат 84 на върха, докато преследвачът им Тотнъм е със 77.

Мидълзбро е 19-и с 28.

Арсенал – Манчестър Юнайтед 2:0

Несъмнено битката между Арсенал и Манчестър Юнайтед бе една от тези, които „хващаха окото“ в програмата на 36-ия кръг на Висшата лига. Това беше така не само заради интригата в класирането, но и заради факта, че един срещу друг се изправиха двама мениджъри, които никога не са питаели топли чувства помежду си. Съревнованието край тъчлинията между Арсен Венгер и Жозе Моуриньо винаги е било повече от любопитно, а „престрелките“ са характерни за него.

Горчивият вкус след 36-ия кръг обаче остана за Единствения. Момчетата на Специалния не успяха да се справят на „Емирейтс“ и отстъпиха с 0:2 на „топчиите“ на Венгер. Попаденията на лондончани реализираха Гранит Джака в 54-та и Алекс Окслейд-Чембърлейн в 57-та минута, като при този развой Арсенал запази шансове за класиране в топ 4.

„Артилеристите“ заемат шестото място с 63 точки, а Юнайтед е позиция напред с 65. До края Арсенал има да изиграе 4 мача, а Юнайтед три.

Същевременно това бе първа шампионатна победа за Венгер над Моуриньо. Тя дойде от 13-ия опит.

Ливърпул – Саутхемптън 0:0

Саутхемптън сериозно разклати европейските надежди на Ливърпул, след нулевото реми помежду им на „Анфийлд“ в мача от 36-ия кръг на Висшата лига. „Мърсисайдци“ определено са тимът, който може да съжалява повече за изпусната победа, тъй като Джеймс Милнър изпусна дузпа през втората част, а Марко Груич не успя да се разпише в края на двубоя след страхотно спасяване Фрейзър Форстър.

В класирането Ливърпул е трети със 70 точки, а Саутхемптън е десети с 42.

Уест Хем - Тотнъм 1:0

В лондонското дерби Уест Хем постигна минимална победа с 1:0 над Тотнъм. Единственият гол в срещата бе дело на Мануел Лансини, който бе точен в 65-ата минута. Въпреки поражението „шпорите“ запазиха втората си позиция със 77 точки, а „чуковете“ са 12-и с 42.

Манчестър Сити – Кристъл Палас 5:0

Манчестър Сити постигна разгромна победа с 5:0 над Кристъл Палас в мача от 36-ия кръг на Висшата лига на своя „Етихад“. По този начин „гражданите“, които тотално надиграха своя съперник, запазиха всички шансове за топ 4.

Попаденията за успеха бяха дело на Давид Силва (2-ата минута), Венсан Компани (49-ата минута), Кевин де Брюин (59-ата минута), Рахийм Стърлинг (82-ата минута) и Николас Отаменди (92-ата минута).

В класирането тимът, воден от Хосеп Гуардиола заема 4-ото място с 69 точки, а Палас е 16-и с 38.

Хъл Сити – Съндърланд 0:2

Изпадащият от Висшата лига Съндърланд се оказа наистина „черна котка“ за Хъл Сити. Последният в класирането победи „тигрите“ с 2:0, като по този начин ги завлече в зоната на напускащите елита. Попаденията за успеха бяха дело на Били Джоунс и Джърмейн Дефоу.

В класирането Съндърланд е 20-и с 24 пункта в актива си, а Хъл е 18-и с 34.

Лестър – Уотфорд 3:0

Действащият шампион на Англия – Лестър – записа класическа победа над Уотфорд в 36-ия кръг и така продължи победната си серия. На „ Кинг Пауър Стейдиъм“  попаденията за успеха бяха дело на Вилфред, който откри резултата в 38-та минута, а в 58-та Рияд Марез направи 2:0. Крайният резултат беше оформен от Марк Олбрайтън след асистенция на Джейми Варди в допълнителното време на двубоя.

Лестър заема 9-ото място в класирането с 43 точки, а Уотфорд е 15-и с 40.

Борнемут – Стоук Сити 2:2

Борнемут и Стоук не успяха да излъчат победител в срещата помежду им от 36-ия кръг на Премиършип. Двубоят завърши при 2:2, като по този начин и двата състава на практика си гарантираха оставане в елита.

„Грънчарите“ откриха след автогол на Лис Мусе в 33-ата минута, а „черешките“ изравниха чрез Джуниър Станислас в 62-ата. Стоук отново излезе напред в 73-ата минута след попадение на Маме Бурам Диуф, а в 81-ата минута Райън Шоукрос вкара в собствената си врата за крайното 2:2.

В класирането Борнемут е 11-и с 42 точки, а Стоук е 13-и с 41.

Бърнли – Уест Бром 2:2

Бърнли си подсигури оставане в майсторския ешелон на Острова след равенство 2:2 с Уест Бромич Албиън в мача от 36-ия кръг на Висшата лига. В герой за Бърнли се превърна Сам Воукс, който наниза и двете попадения във вратата на УБА, а за гостите точни бяха Самуел Рондон и Крейг Доусън.

В таблицата УБА заема осмата позиция с 45 пункта, а Бърнли е 14-и с 40.

Суонси – Евертън 1:0

Суонси се изпъкна от зоната на изпадащите след минималната, но напълно достатъчна победа с 1:0 над Евертън. Единственият гол в срещата бе дело на Фернандо Йоренте, който бе точен в 29-ата минута.

Така „лебедите“ излязоха на 17-ата позиция с 35 точки, а „карамелите“ са седми с 58.