Арсенал най-накрая сложи край на кошмарната серия, която на практика дори го отказа от преследването на място в Топ 4. "Артилеристите" най-после зарадваха феновете си с успех в Премиършип, като в жертва се превърна Уотфорд.

Момчетата на Арсен Венгер най-после показаха вдъхновена игра, освободени от напрежението на очакванията, като това им позволи да развенчаят "стършелите". Крайният резултат беше 3:0 за "топчиите", но можеше да има и много различно изражение, ако не бяха множеството пропуски и пред двете врати.

Шкодран Мустафи откри рано резултата, а след почивката и Пиер-Емерик Обамеянг се разписа, за да изкове успеха на тима си. Веднага след гола на габонеца Трой Дийни изпусна дузпа за Уотфорд и лиши тима си от надежди за обрат. В края Хенрих Мхитарян само оформи крайния резултат.

Петър Чех пък стана първият вратар в историята на Висшата лига, който стига до котата от 200 сухи мрежи.

Още от началото си този мач предложи атакуващ и красив футбол. Пиер-Емерик Обамеянг за домакините сам срещу вратаря и Ричарлисон за гостите изпуснаха по едно положение, преди да се стигне до откриването на резултата.

Това се случи в 7-та минута, когато Месут Йозил центрира перфектно от левия фланг от пряк свободен удар и сложи топката на главата на Шкодран Мустафи на далечната греда и той я прати покрай вратаря за 1:0.

Последваха страхотни минути и пред двете врати, а стражите се проявиха на висота. Абдуайе Дукуре и Алекс Иуоби изпуснаха по едно положение за двата тима, преди да се стигне до размяната на 100-процентови пропуски.

Първо в 27-та минута удар на Ричарлисон от пряк свободен удар беше избит от Чех, а при добавката Роберто Перейра прати топката високо над вратата. В следващата атака Месут Йозил беше изведен зад защитата и сам срещу вратаря от вратарското поле би в тялото му и не можа да открие.

Обамеянг за Арсенал и Роберто Перейра за гостите пропиляха още положения в следващите минути. В последната секунда на продължението на първата част удар на Ричарлисон от пряк свободен удар беше избит с мъка от Чех. Така почивката дойде при един чист гол аванс за "артилеристите".

Двуострата игра продължи и след подновяването на играта, а в крайна сметка се стигна и до втори гол, който може би уби интригата. В 59-та минута Хенрих Мхитарян напредна в половината на съперника и с превъзходен пас в коридор изведе Обамеянг сам срещу вратаря, габонецът го преодоля и на празна врата направи 2:0.

Уотфорд получи шанс да се върне веднага в мача, след като веднага след центъра получи правото да изпълни дузпа. Тя беше направена от младия Ейнсли Мейтланд-Найлс, но от 11-те метра капитанът Трой Дийни трепна и не успя да преодолее Петър Чех.

Това окончателно пречупи гостите и до края на мача те така и не можаха да демонстрират повече от страхотната си игра в офанзивен план, която демонстрираха в първия час от мача.

За сметка на това пък те инкасираха и трето попадение в 77-та минута. Тогава Обамеянг и Мхитарян размениха позициите си и габонецът се прояви като асистент, а арменецът като голмайстор и така беше сложена окончателно точката на спора.

До края на мача имаше интересни ситуации пред вратата на "стършелите", но Орестис Карнезис опази мрежата си от четвърти гол и спаси тима си от погром. Така всичко приключи при класика.

След тази развръзка Арсенал остава шести с 48 точки, на десет зад четвъртия Тотнъм и на осем зад петия Челси. Уотфорд остава десети с 36 точки и доиграва сезона, защото просто няма как да изпадне.