Манчестър Сити завърши сезона във Висшата лига по шампионски и с много счупени рекорди, след като се наложи с минималното 1:0 като гост срещу Саутхемптън в мач от последния 38-и кръг на Премиършип. Манчестър Сити стана първият отбор в историята, който завършва със 100 точки във английската футболна Висша лига. Възпитаниците на Пеп Гуардиола стигнаха до титлата с рекордните 32 победи и 106 отбелязани гола, последният от които реализира Габриел Жезус в четвъртата минута на добавеното време на "Сейнт Мерис". Попадението на бразилецът е и последното за сезон 2017/18 в Премиършип. Манчестър Сити се превърна в първия шампион, който постига толкова голяма разлика от своя подгласник – в случая Манчестър Юнайтед, който завърши на 19 точки зад „гражданите“.

Първата опасност в мача бе създадена в 8-та минута, когато след центриране от корнер в наказателното поле на Манчестър Сити, Джак Стивънс стреля с глава, но топката срещна напречната греда на вратата на Клаудио Браво.

Манчестър Сити бе близо до това да поведе в резултата в 61-та минута. След удара на Рахийм Стърлинг топката срещна левия стълб на вратата на Алекс МакКарти.

Последва центриране в наказателното поле на Саутхемптън, където Джон Стоунс стреля с глава, но МакКарти спаси.

Победният гол в двубоя падна дълбоко в добавеното време на срещата. Бразилецът Жезус, който влезе като резерва, се възползва от дълъг пас на Кевин Де Брюн зад гърба на защитата на съперника, овладя на границата на наказателното поле и технично прехвърля вратаря Алекс МакКарти.

Разочарованието от пропуснатата точка за Саутхемптън беше смекчено, след като отборът си гарантира оцеляването в елита, като с 36 точки завърши на 17-ото място.