Отборът на Манчестър Юнайтед е първият финалист за Купата на Футболната асоциация в Англия. В интригуващ сблъсък „червените дяволи“ се наложиха над Тотнъм с 2:1 на „Уембли“. Успехът за тима на Жозе Моуриньо дойде след пълен обрат, а точни за символичните домакини бяха Алексис Санчес и Андер Ерера. Резултатът бе открит от Деле Али още в самото начало на срещата.

Така Тотнъм загуби осми поредени полуфинал в турнира и пропиля отлична възможност да намери място на финала, където да се бори за трофей. Във финала Манчестър Юнайтед ще има за съперник победителя от другия полуфинал в надпреварата между Саутхемптън и Челси.

Жозе Моуриньо може да се превърне едва третия мениджър, който да спечели ФА Къп с два различни тима. До този момент това са правили единствено Хърбърт Чапман с отборите на Хъдърсфийлд и Арсенал и Били Уолкър с Шефийлд Уензди и Нотингам Форест.

Португалецът е печелил този турнир само веднъж – с Челси през 2007 година, когато „сините“ победиха във финала сегашния тим на Специалния в първия финал на обновения „Уембли“.

Отборът на Тотнъм започна много силно срещата на „Уембли“ и в първия четвърт час бе пълен господар на терена. Футболистите на Маурисио Почетино показаха страхотно желание за победа, като не оставиха никакви шансове за символичните домакини. „Червените дяволи“ трудно отговаряха на неспирните атаки на своя противник, като играта се водеше предимно в половината на Юнайтед. Тимът на Жозе Моуриньо рядко успяваше да стигне до наказателното поле на „шпорите“, а точните удари липсваха.

По-добрата игра на лондончани даде резултата още в 11-ата минута, когато те откриха резултата. След страхотна атака на „шпорите“, топката бе пратена към Кристиян Ериксен на дясното крило, който центрира веднага на далечната греда. Там Деле Али бе изпуснат от бранителите на Юнайед, а за атакуващия футболист на Тотнъм не остана нищо друго освен да насочи топката в мрежата за 1:0.

Малко след откриването на резултата, Тотнъм имаше шанс да удвои преднината си, но Хари Кейн не успя да засече добро центриране на Сон.

Постепенно футболистите на Моуриньо започнаха да се отърсват от първоначалния шок и на свой ред започнаха да атакуват. Изравнителния гол за „червените дяволи“ обаче дойде от наглед безобидна ситуация за Тотнъм. Муса Дембеле сгреши фатално при опит да изнесе топката и позволи на Пол Погба да му отнеме на тъча. Французинът погледна към наказателното поле и центрира към Алексис Санчес, който надскочи бранителите на Тотнъм и с глава бе точен за 1:1.

В 38-ата минута Хюн Мин Сон също имаше възможност да порази целта, но пропусна. Сон намери свободно пространство в наказателното поле, нагласи топката си и стреля силно, но над напречната греда.

В последната минута на първата част и двата тима пропуснаха отлични шансове. Първо Пол Погба стреля много технично и затрудни максимално Ворм, който все пак успя да избие в корнер. В ответната атака Ерик Дайър пробва да изненада Де Хеа с далечен удар, но нямаше късмет и топката срещна страничния стълб на вратата.

През второто полувреме отборът на Манчестър Юнайтед показа, че е тимът, който желае повече победата. Разбира се, можем да отдадем и огромна заслуга на Жозе Моуриньо, който има изключителен опит в подобни битки за разлика от своя колега Маурисио Почетино.

Голът, който в крайна сметка реши всичко в сблъсъка падна в 62-ата минута. Ромелу Лукаку пусна към Санчес отляво, чилиецът пробва отново да намери своя съотборник през наказателното поле, но белгиецът не успя да играе добре с топката. Лукаку само докосна коженото кълбо, но за негов късмет то попадна на пътя на Андер Ерера, който с кинжален шут я прати през краката на Ворм.

След като поведе в резултата, Манчестър Юнайтед започна да води играта и умело чакаше своите възможности, с които да реши всичко в мача.

Ромелу Лукаку и Пол Погба имаха добри възможности да вкара трети гол, но късметът не бе на тяхна страна. В заключителните секунди на срещата пък Деле Али пропусна да се разпише с удар от границата на наказателното поле и да вкара мача в продължения.

Това бе забележителното 20-то класиране на Юнайтед на финал в този турнир. „Червените“ имат 12 трофея от ФА Къп, а последното спечелено отличие бе през 2016 година.

ЮНАЙТЕД – ТОТНЪМ 2:1

0:1 Деле Али 11'

1:1 А.Санчес 24'