Ливърпул отправи ясно предизвикателство към Манчестър Юнайтед за второто място във Висшата лига. У дома „червените” бяха категорични срещу Уест Хем в 28-ия кръг и съсипаха отбора на Дейвид Мойс с 4:1 и временно излязоха точно зад откъсналия се лидер Манчестър Сити.

Мърсисайдци можеха постигнат далеч по-изразителна победа над лондончани, които в нито един момент от мача не успяха да се противопоставят качествено. „Чуковете” се запомниха единствено с на моменти откровено грубите си единоборства и индивидуалните проблясъци на Марко Арнаутович в предни позиции.

За победителите головете вкараха четирима различни голмайстори – Емре Джан, Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Садио Мане. Почетното попадение за Уест Хем бе дело на влезлият като смяна Михаил Антонио.

Мачът беше на косъм от това да тръгне по мечтан за домакините начин. Още в третата минута Роберто Фирмино получи топката отляво в наказателното поле и я върна леко назад за Мохамед Салах. Още с първото докосване египтянинът литна Джеймс Колинс, а после със силния си ляв крак стреля остро по диагонала и улучи вътрешната страна на левия стълб. Топката отскочи и остана в игра.

Уест Хем съвсем скоро доказа, че не е дошъл като обречен. Досадна колективна грешка в отбраната на Ливърпул позволи на рекордната покупка Марко Арнаутович да поеме и да тръгне през центъра. Трент Александър-Арнолд непохватно се провали в опита да отнеме, като продължи да тича с нападателя. Австриецът опита нещо много красиво – да прехвърли Лорис Кариус с шут от границата на пеналта, който кацна върху напречната греда.

Ливърпул продължи да натиска методично съперника и логичното се случи в 29-ата минута. Тогава „червените” изпълниха два поредни корнера, като при втория Мохамед Салах центрира отдясно по атаката. Върджил ван Дайк скочи високо и остана под топката, като така отвори шанс пред Емре Джан да стреля с глава. Германецът беше категоричен в изпълнението си – право в долния десен ъгъл за 1:0. Това беше и 100-ият гол на Ливърпул за сезона във всички турнири.

Четири минути по-късно Салах можеше да удвои аванса на мърсисайдци. Анди Робъртсън проби отляво и изпрати чудесно фалцово центриране към далечната греда. Там Салах остана непокрит и с глава отблизо опита да намери близкия горен ъгъл, но безуспешно.

В 42-ата минута Арнаутович отново се доказа като най-опасният играч за гостите. Австриецът, останал без особена подкрепа, без малко да изненада Кариус с топовен шут от ъгъла на наказателното поле. Германският страж все пак намери начин да избие в корнер влитащата под гредата топка.

Второто полувреме донесе така желания от Ливърпул втори гол. В 51-ата минута Алекс Окслейд-Чембърлейн показа невероятна устойчивост, докато Шейху Коуяте по всякакъв начин опитваше да го събори пред наказателното поле. Вече падайки англичанинът подаде към Салах в пеналта, а египтянинът стреля през краката на Аарън Кресуел, за да порази долния ляв ъгъл – 2:0.

Само 6 минути по-късно резултатът набъбна още повече. Емре Джан открадна топката от Жоао Марио, който опита да я поеме ненужно ефектно. Халфът моментално с пас по тревата потърси извеждащ пас към Роберто Фирмино, а вратарят Адриан се изстреля напред в опит да пресече. Това бе грешното решение,  защото испанецът нямаше как да стигне първи до топката, а после за Фирмино остана да се разпише на празна врата – 3:0.

В типичен стил домакините се отпуснаха след подобна преднина и в 59-ата минута Уест Хем върна един гол. Джан този път бе грешникът, като позволи на Коуяте да го пребори в централния кръг, а полузащитникът на гостите моментално изведе Михаил Антонио сам отдясно. Англичанинът напредна, влезе в наказателното поле и от не най-удобната позиция стреля безкомпромисно по диагонала в долния ъгъл и извън обсега на Кариус – 3:1.

В 63-ата минута Ливърпул можеше бързо-бързо да си върне преднината от три гола. Фирмино по чудесен начин бе изведен сам срещу Адриан отляво и предизвика спасяване от стража. Испанецът реагира чудесно и на последвалия шут от границата на пеналта, дело на Садио Мане.

В 75-ата минута сенегалецът направи далеч по-драстичен пропуск. Окслейд-Чембърлейн отне топката пред наказателното поле на Уест Хем и тръгна към дъгата, като даде убийствен пас „в чешка уличка”, оставил Мане напълно сам срещу вратаря. Нападателят финтира Адиран за посоката на изстрела си, а после нацели дясната греда въпреки вече падналия вратар.

Все пак в 77-ата Мане се реваншира за пропуските, отбелязвайки четвъртия гол в мрежата на Уест Хем. Фирмино пробяга доста терен с топката, преди да пусне вляво за Анди Робъртсън. Левият бек даде перфектно центриране по тревата за Мане, който от границата на вратарското поле вече реализира – 4:1.

В класирането Ливърпул излезе втори по силата на своите 57 точки, на една пред Манчестър Юнайтед, който посреща Челси в своя мач от кръга. Лидерът Сити е далеч напред със 72, също без да е играл двубоя си срещу Арсенал.