Отборите на Ливърпул и Кристъл Палас продължиха невероятната съботна тенденция в 23-ия кръг на Висшата лига и сътвориха истинска класика, която ще остане в историята на най-гледането футболно първенство. На "Анфийлд" и навръх 100-ата годишнина от рождението на иконата Боб Пейсли момчетата на Юрген Клоп имаха нужда от последната си частичка характер, за да измъкнат удивителен успех с 4:3. Той беляза голове №49 и 50 в сметката на Мохамед Салах, както и гол №1000 за "червените" на техния стадион. Палас обаче подложи домакините на изключителен тест, защото имаше аванс от 0:1 на почивката, а последните минути на мача игра с човек повече на терена.

Както можеше да се очаква, домакините наложиха тотален превес при контрола върху топката и още в 8-ата минута Джеймс Милнър с чудесен пас изведе Жоел Матип сам срещу вратаря Хулиан Сперони. Централният бранител бе останал в предни позиции след статично положение и ъгълът спрямо вратата, което улесни аржентинския страж при спасяването.

„Червените” трудно успяваха да намерят нужните свободни пространства в половината на Палас, където отборът на Рой Ходжсън бе наредил в две плътни линии. Играчите на Ливърпул не се хвърляха безогледно напред, а в единствения случай, в който опитаха по-интензивна преса, това доведе до гол за Палас. В 34-ата минута гостите по някакъв начин преодоляха групата от 5-6 футболисти в червени екипи и така топката стигна до Уилфрид Заха отляво. Той без никакви проблеми надбяга Джеймс Милнър, нахлу в наказателното поле и с пас по земя намери Андрос Таунсенд непокрит на около 7-8 метра от вратата. Фабиньо опита да поправи грешката, но последвалият шут в долния десен ъгъл беше чудесен – 0:1.

До края на първата част Ливърпул не успя да покаже каквато и да е реакция и определено почивката беше добре дошла. Резултатът от 15-те минути с Юрген Клоп стана виден много, много бързо. Само 55 секунди след подновяването на играта Кристъл Палас сам вкара вълка в кошарата. Бившият играч на Ливърпул Мамаду Сако и негов съотборник не се разбраха кой да чисти една топка извън наказателното поле, а за да бъде избегнат корнера, Сако все пак изрита топката напред. Тя попадна у Върджил ван Дайк, който опита мощен шут от 30 метра. Топката рикошира сериозно в гърба на Джеймс Макартър, а параболата я отведе право при намиращия се пред вратарското поле Салах. Египтянинът с копринен шут само я насочи леко в долния ляв ъгъл – 1:1.

Седем минути по-късно обратът стана пълен. Наби Кейта получи топката пред наказателното поле и с пас по тревата намери Фирмино на около 12-13 метра по диагонал спрямо вратата. Бразилецът се обърна и опита шут с десния крак, което доведе до рикошет, а топката влетя в същия този долен ляв ъгъл – 2:1. Това беше и гол №1000 за Ливърпул на „Анфийлд”, като единствено Манчестър Юнайтед и Челси могат да се похвалят с подобно постижение на собствените си стадиони.

Нищо обаче не беше приключило, защото с втория си точен шут в мача Палас изравни. В 65-ата минута Лука Миливойевич центрира от ъглов удар, изпълнен отляво по атаката. При далечната греда Джордан Аю хитро блокира Ван Дайк, който не успя да проследи докрай движението на Джеймс Томкинс и последният с глава много красиво вкара за 2:2.

Десет минути по-късно Ливърпул си  върна аванса след втора противникова вратарска грешка пред трибуна „Коп”, която изглежда меко казано невероятна. Джеймс Милнър получи пространство да се включи отдясно в наказателното поле, където отправи наглед безадресно центриране. Тук се намеси вратарят Сперони, който по нелеп начин с една ръка боксира топката към… собствената си голлиния. В последния миг Мохамед Салах дотича и чукна кълбото, така че попадението беше записано на негово име – 3:2.

Палас не се посвени да погледне напред и държеше под напрежение своя съперник до самия край. За това свидетелстват и двата жълти картона, които опитен футболист като Джеймс Милнър си докара в рамките на броени минути. И двата пъти – в 82-ата и 89-ата – той фаулира грубо Уилфрид Заха, като отсъжданията на Джонатан Мос бяха абсолютно точни.

Ливърпул успя да успокои ситуацията с четвърто попадение в 3-ата минута от добавеното време. Анди Робъртсън се хвърли напред и успя да съхрани топката в игра, като същевременно даде извеждащ пас за Садио Мане. Сенегалецът пое отляво и нахлу в наказателното поле, а после с десния си крак от остър ъгъл успя да стреля покрай плонжа на Сперони – 4:2.

Домакините погрешно счетоха, че тук са приключили мача, защото в последните секунди резервата Максимилиан Майер фиксирай крайния резултат. Това стана възможно след недобра изява на Матип, който беше преборен в наказателното поле. Свалената от Конър Уикъм топка кацна в краката на Майер, който от 12 метра стреля прецизно в долния десен ъгъл – 4:3.

В класирането Ливърпул остава на върха с 60 точки, на 7 пред втория Манчестър Сити, който утре има гостуване срещу последния в подреждането Хъдърсфийлд. Кристъл Палас е 14-и с 22 точки.