Шампионът Ливърпул се изкачи на първото място във временното класиране на Висшата лига, след труден успех над Уест Хем у дома. „

Червените” трябваше да правят пълен обрат на резултата, за да стигнах до трите точки с 2:1. Отново в жокер за тима на Юрген Клоп се превърна новото попълнение Диого Жота, който се появи в игра след почивката. Другото попадение за домакините бе дело на Мохамед Салах през първата част. Резултатът на „Анфийлд” пък откриха гостите от Лондон чрез Пабло Форналс.

И този двубой не премина без намесата на системата за видеоарбитраж (VAR), която отново отсъди в ущърб на Ливърпул и отмени попадение на Жота при 1:1.

След спечелените три точки днес, мърсисайдци изпревариха на върха градския съперник Евертън. Ливърпул вече има 16 точки, докато „карамелите” са с 13 и мач по-малко срещу Нюкасъл.

Отличен дебют за домакините направи 23-годишният бранител Нат Филипс, който трябваше да помага в центъра на защитата до Джо Гомес след контузиите на Върджил ван Дайк и Фабиньо.

Gulliver/GettyImages
67 снимки

Ливърпул опита да започне двубоя на високо ниво, но въпреки сериозното владеене на топката в началните минути, футболистите на Юрген Клоп не успяха да измислят нищо интересно в предни позиции.

Постепенно гостите се окопитиха и на свой ред започнаха да гледат по-настоятелно към вратата на Алисон Бекер, а това определено изненада експерименталната отбрана на домакините в 10-ата минута на срещата. След една постепенна атака за Уест Хем отляво, топката бе центрирана в наказателното поле, където Джо Гомес не успя да изчисти добре и прати коженото кълбо на крака на Пабло Форналс. Той овладя необезпокояван от никого и насочи топката в долния десен ъгъл на вратата, оставяйки стража на Ливърпул безпомощен.

Домакините видимо вдигнаха оборотите след допуснатия гол и притиснаха своя противник дълбоко в неговата половина. Владението на топката на „червените” достигна впечатляващите близо 80%, но въпреки това домакините не затрудняваха особено вратаря Фабиански.

Постепенно отбраната на „чуковете” започна да се пропуква, а в 25-ата минута капитанът Джордан Хендерсън бе близо до изравняването на резултата. Пред халфа се разкри възможност за удар от 22 метра, но топката профуча покрай левия страничен стълб на вратата. Това бе първият удар на сметката на Ливърпул от началото на срещата. В следващата атака, Фабиански не игра концентрирано и можеше да сгреши фатално, изпускайки топката при една наглед безобидна ситуация. За негово щастие обаче, нито един футболист на Ливърпул не успя да се възползва.

В 36-ата минута Ливърпул стигна до втория си удар по посока вратата на гостите, но и той бе крайно неточен. Анди Робъртсън се включи в нападението на „червените” отляво и пробва красиво изпълнение от въздуха, след като получи пас от десния фланг. Шотландецът обаче прати топката над вратата.

Все пак натискът на Ливърпул даде резултат три минути преди почивката, когато домакините изравниха. Реферът Кевин Френд отсъди дузпа в полза на мърсисайдци, след като Мохамед Салах бе изритан в наказателното поле от страна на Артур Масуаку. Самият Салах застана зад топката и с мощен шут не даде шансове на Лукаш Фабиански.

През второто полувреме ситуацията на терена не се промени особено, като тимът на Ливърпул продължи да бъде активният и този, който предимно атакуваше, докато възпитаниците на Дейвид Мойс чакаха своя шанс на контраатака.

Ключа към развръзката в срещат дойде двадесет минути преди края, когато Юрген Клоп предприе решаващи смени. От игра излязоха Къртис Джоунс и Роберто Фирмино, а на техните места се появиха Джердан Шакири и Диого Жота.

Именно двамата бяха в основата на всички по-опасно пред вратата на Лукаш Фабиански до края на срещата. В 77-ата минута Ливърпул стигна до гол след много добър пробив на Жота и негов завършващ удар, но попадението бе отменено, след като ситуацията бе прегледана с VAR.

Садио Мане

източник: Gulliver/GettyImages

Реферът Кевин Френд посочи, че преди да стигне топката в Жота, Садио Мане е извършил фал срещу Фабиански. Въпреки решението на съдията, на повторенията се видя, че нападателят на Ливърпул не удря вратаря на гостите, след което той играе с топката.

Все пак справедливостта възтържествува пет минути преди края, когато Жота все пак вкара. Той бе изведен по брилянтен начин от другата резерва Джердан Шакири и то удобна позиция „разстреля” Фабиански. При гола Мане бе в явна засада, но с действията си той показа, че няма никакво намерение да играе с топката и попадението бе правилно зачетено.