Чисто футболно съвършенство затвори съботната програма от 16-ия кръг в английския Премиършип. Манчестър Юнайтед надделя с 2:1 като гост на Манчестър Сити в магическо градско дерби, играно на „Етихад”. „Червените дяволи” изиграха фамозно първо полувреме, в което вкараха две попадения чрез Маркъс Рашфорд в 22-ата и Антони Марсиал в 29-ата. Николас Отаменди върна надеждите на Ман Сити в 85-ата минута, но само дотам. По този начин седмицата на „червените дяволи” завърши страхотно след успеха преди броени дни срещу Тотнъм Хотспър.

След загубата Манчестър Сити се отдалечи на 14 точки от върха, който е здраво държан от Ливърпул и има 32 точки. Така хората на Хосеп Гуардиола са трети, докато втория Лестър Сити е с 35 пункта и мач по-малко. Манчестър Юнайтед, от своя страна, пък се издигна до петото място и вече е с 24 точки, скъсявайки дистанцията до четвъртия Челси, който е последният отбор от Топ 4 с 29 пункта.

Хосеп Гуардиола направи само една промяна от мача във вторник. Джон Стоунс замени Николас Отаменди в центъра на защитата. Гюндоган се завърна след наказание, но започва срещата на резервната скамейка. Атаката бе водена от Габриел Жезус в отсъствието на контузения Серхио Агуеро.

Две промени имаше в отбора на Манчестър Юнайтед. Люк Шоу започна като титуляр за сметка на Ашли Йънг, а Антони Марсиал се завърна в тима, което остави на пейката Мейсън Грийнууд.

Срещата стартира в яростно темпо, а първият шанс бе на сметката за гостите. В третата минута Марсиал задържа топката вляво и проби навътре, за да последва пас към Дан Джеймс. Уелсецът отправи силен удар, ала Едерсон изби топката. Полека-лека Ман Сити наложи териториален натиск, но опасности пред вратата на Давид Де Хеа нямаше. Марсиал имаше шанс да открие резултата в деветата минута, но Едерсон с крак отрази удара.

Опасностите пред вратата на „гражданите” продължиха. След четвърт час игра Марсиал обстрелва диагонално вратата на Сити, но стражът Едерсон за пореден път боксира топката. След 20 минути игра Бернардо Силва удари в единоборство в лявото бедро Маркъс Рашфорд. Нападателят на „червените дяволи” падна, а Антъни Тейлър посочи бялата точка след намесата на ВАР, макар че първо решение не дойде веднага, а Рашфорд с удар в десния ъгъл откри резултата. В 25-ата минута гостите организираха брилянтна контраакция, след което топката попадна в Рашфорд, но ударът на английския национал профуча край левия страничен стълб на Едерсон.

След 29 минути игра хората на Оле Гунар Солскяер вече водеха с два гола. Марсиал и Дан Джеймс комбинираха през четирима футболисти на Сити, а французинът отправи изстрел с левия крак, а топката, с помощта на левия стълб, се оплете в мрежата на Едерсон. Ман Сити заигра с още по-сериозно темпо след допуснатия втори гол, а Давид Силва атакува вратата на Давид Де Хеа в 34-ата минута, но испанецът улови топката.

В 38-ата минута Кевин Де Бройне центрира фантастично отдясно за Габриел Жезус, който бе заел позиция между двамата централни бранители на гостите. Бе отправен удар с глава, но безкрайно неточен. Две по-късно Де Бройне имаше шанс да намали резултата от фаул, но топката профуча над напречната греда на Де Хеа.

В добавеното време на първата част Кайл Уокър центрира топката отдясно, а тя срещна ръката на правещия шпагат халф на Юнайтед - Фред. Бразилецът бе прибрал дясната си ръка и след консултацията с ВАР стана ясно, че наказателен удар не може да бъде отсъден, въпреки че Хосеп Гуардиола спори със съдията доста дълго време.

60 снимки

Втората част стартира силно за "гражданите", които наложиха здрав натиск срещу Манчестър Юнайтед. В 49-ата минута Анхелиньо комбинира по земя вляво за Давид Силва. Той, от своя страна, преодоля Скот МакТоминей и отправи удар с левия крак, но топката отлетя в трибуните на "Етихад".

В 55-ата минута защитата на Юнайтед действа безобразно при изнасяне на топката и добре че беше Виктор Линдельоф, за да предотврати гол във вратата на „червените дяволи”. В 61-ата минута пък Рахийм Стърлинг направи рейд по продължението на терена в наказателното поле на Юнайтед и можеше да отправи удар на няколко пъти, но вместо това позволи Уан-Бисака да му бутне топката в ъглов удар. В 64-ата минута Де Бройне подаде на дъгата за Родри, а испанецът отправи свирепо силен изстрел, за да може Де Хеа да направи чудесно спасяване.

Скоростта на Ман Юнайтед се пренесе и във втората част и в 67-ата минута Едерсон прави поредно спасяване след блестяща контраатака след удар вляво на Джеси Лингард. В 73-ата минута Давид Силва отклони назад с глава след ъглов удар, а Николас Отаменди намери топката, но за негово съжаление, тя премина край левия страничен стълб на Де Хеа.

Манчестър Сити успя да изравни резултата в 85-ата минута. Тогава домакините центрираха от корнер, а Отаменди засече топката и наказа грешното излизане на Давид Де Хеа. "Небесносините" наложиха здрав натиск към вратата на Давид Де Хеа, а стражът направи едно спасяване след удар на Де Бройне, но до други опасности не се стигна, което прати трите точки към "Олд Трафорд".

Стартовите състави на двата отбора:

Манчестър Сити: Едерсон – Уокър, Стоунс, Фернандиньо, Анхелиньо – Родри, Давид Силва, Кевин Де Бройне – Бернардо, Стърлинг, Жезус

Манчестър Юнайтед: Де Хеа – Уан-Бисака, Линдельоф, Магуайър, Шоу – МакТоминей, Фред, Дан Джеймс, Джеси Лингард – Маркъс Рашфорд, Антони Марсиал