Евертън победи Арсенал с 1:0 на "Гудисън парк" в мач от 22-ия кръг на Висшата лига. Единственото попадение в мача бе дело на Джеймс Тарковски. С тази победа Евертън е вече 17-и с актив от 18 точки, докато Арсенал остава на първа позиция с 50 пункта на сметката си.

В първите пет минути нямаше чисти голови положения, като Арсенал бе по-атакуващият отбор, но Евертън отговаряше с добра агресия, печелейки няколко ключови единоборства. В 8-а минута "карамелите" организираха добра контраатака, при която топката бе отклонена и можеше да се стигне до голов удар, но Рамсдейл внимаваше и изби с една ръка. Малко след това дойде и първият точен удар в срещата, след като Томас Партей опита късмета си от дистанция, но изстрелът бе слаб и Пикфорд спокойно улови.

94 снимки

Постепенно Евертън установи натиск в половината на противника и в 20-та минута изпълни три поредни корнера, но не успя да отправи точен удар към вратата на Рамсдейл. Калвърт-Люин отправи изстрел с глава, но той премина над напречната греда. В 30-а минута Букайо Сака се пребори прекрасно за топката и намери Еди Нкетиа в наказателното поле, който премина елегенатно през Тарковски, а нападателят завърши с удар, който обаче не бе точен. Това бе добър шанс за Арсенал.

В 33-а минута Амаду Онана направи невероятен рейд по левия фланг и центрира остро в наказателното поле, но никой играч в синьо не успя да засече топката. В 39-а минута Сака получи прекрасен пас в наказателното поле и стреля от въздуха с левия крак, но Конър Коути изби пред голлинията. В добавеното време на първата част топката бе центрирана отдясно и Калвърт-Люин връхлетя върху нея, като отправи удар с глава, който премина встрани от вратата.

Евертън Арсенал статистика

източник: Sofascore

В 47-а минута Евертън организира поредната си добра атака и Идриса Гей отправи мълниеносен удар от границата на наказателното поле, при който се получи рикошет, но Аарън Рамсдейл реагира добре и успя да спаси. Малко след това след ъглов удар за "артилеристите" последваха два удара на играчи в червено, но и двата бяха блокирани от защитници на Евертън. В 58-а минута Нкетиа направи страхотен пробив, като премина няколко футболисти на дрибъл и отклони към точката на дузпата, където бе Йодегаард, а норвежецът стреля от движение, но топката премина високо над вратата.

В 60-а минута Джеймс Тарковски надскочи защитата в малкото наказателно поле, за да засече центриране от корнер с чудесен удар с глава в долния десен ъгъл, вратарят нямаше шанс да реагира - 1:0 за Евертън.

В 78-а минута Леандро Тросар стреля от ръба на наказателното поле, но Джорджан Пикфорд спаси и не позволи да има изненада. Една минута преди края на редовното време Александър Зинченко видя празното пространство и опита изненадващ удар от 30 метра, който профуча встрани от дясната греда на Евертън. В 92-а минута след ъглов удар Александър Зинченко бе на добра позиция и стреля от границата на наказателното поле, но силният му опит от въздуха не намери целта.

В края на мача се получи сблъсък между Александър Зинченко и Нил Мопе, като и други играчи на двата отбора се намесиха в скандала и страстите се нажежиха.

Евертън: 1. Джордан Пикфорд, 19. Виталий Миколенко, 2. Джеймс Тарковски, 30. Конър Коуди, 23. Шеймъс Коулман, 7. Дуайт МакНийл, 8. Амаду Онана, 27. Идриса Гей, 17. Алекс Иуоби, 16. Абдулай Дукуре, 9. Доминик Калвърт-Люин

Треньор: Шон Дайш

Арсенал: 1. Аарън Рамсдейл, 25. Александър Зинченко, 6. Габриел Магаляеш, 12. Уилям Салиба, 4. Бен Уайт, 34. Гранит Джака, 5. Томас Партей 8. Мартин Йодегаард, 11. Габриел Мартинели, 7. Букайо Сака, 14. Еди Нкетиа

Треньор: Микел Артета