Националният отбор на Англия спечели за пръв път в историята си световната титла по футбол за младежи до 20-годишна възраст, след като във финала в южнокорейския град Сувон победи с 1:0 Венецуела.

Двама бяха големите герои за Англия - нападателят на Евертън Доминик Калверт-Люин, който реализира единствения гол в мача в 35-ата минута, и вратарят на Килмарнък Фреди Уудман, който спаси дузпа в 75-ата минута.

През първото полувреме албионците бяха по-добрият отбор на терена и превъзходството им бе материализирано в 35-ата минута, когато Калверт-Люин спечели една висока между двата бранители на Венецуела и макар да не успя при първия си удар към вратата на Фаринес, при втория бе безгрешен.

Англия U20

източник: Gulliver/GettyImages

Второто полувреме обаче бе напълно противоположно на първото и опасностите пред врата на Уудман следваха една след друга.

Серхио Кордова имаше добър шанс в 52-рата минута, но останал очи в очи с Уудман би право в него.

В 56-ата Джошуа Онома с мощен шут извън наказтелното поле разтресе напречната греда на вратата на Венецуела, но най-интересният момент в срещата дойде четвърт час преди нейния край, когато Венецуела получи правото да изпълни дузпа за нарушение на Джейк Кларк-Салтер срещу Пеняранда.

Именно нападателят на Малага застана зад бялата точка, но ударът му в средата на вратата бе спасен с лявата ръка от Уудман.

В 90-ата минута Кларк-Салтер бе много близо до това да си отбележи автогол, но Уудман майсторски се разтегна и изби в корнер. При последвалото нападение топката достигна до включилия се в атака вратар на Венецуела Уилкер Фаринес, но шутът му с десния крак бе доста встрани от вратата.

Така Англия постигна най-големия си успех след световната титла при мъжете през 1966 година, докато за Венецуела достигането до финала в надпреварата също е историческо постижение./БТА