Етър изглежда все по-сигурен член на елита от следващия сезон. "Болярите" взеха голямото дерби на 27-ия кръг във Втора лига с Витоша Бистрица на своя стадион "Ивайло".

Великотърновци надделяха с 1:0, като единственото попадение реализира ветеранът Иван Стоянов от дузпа в последните секунди на двубоя. А "тигрите" от Бистрица завършиха с деветима на терена след червените картони на Николай Христозов и Четин Садула.

Този мач обоснова очакванията за голямо дерби и предложи интрига и интересни моменти до последно. Вратарят на гостите Християн Василев направи невероятен мач и извади ситуации, които изглеждаха чисти попадения.

Иван Стоянов направи два пропуска сам срещу Василев, а играчите на Етър не спираха да пропиляват положения пред него. Четин Садула от Витоша също имаше своите шансове, но и той не можа да се разпише.

В 82-та минута дойде първият ключов момент в двубоя, когато Николай Христозов от състава на гостите беше изгонен за втори жълт картон за доста спорен фаул. Тогава играчите на "тигрите" се прибраха в пазене поне на точката.

И изглеждаше, че ще я вземат, но в последната секунда на продължението Етър получи дузпа. Тя беше за игра с ръка на защитник на Витоша в наказателното поле при едно центриране и реферът Стефан Апостолов не се поколеба да покаже бялата точка, въпреки бурните протести.

В тази ситуация беше изгонен Четин Садула, а зад топката впоследствие застана Иван Стоянов. Опитният бивш футболист на ЦСКА и Лудогорец хладнокръвно превърна дузпата в гол и донесе трите точки на тима си.

Всичко това отприщи бурни реакции и след края на двубоя, като целият щаб на гостите едва беше удържан от охраната на стадион "Ивайло". Но в крайна сметка всичко се уталожи и великотърновци празнуваха с победата.

Благодарение на нея те имат вече 58 точки в актива си, с пет повече пред преследвача Септември. Витоша остава на третото място с 46 точки, като това беше трета поредна загуба за тима. Тази позиция все още дава право на участие в плейофите за място в Първа лига.

В последния мач от кръга Ботев Враца победи дублиращия отбор на ЦСКА драматично с 3:2 на своя стадион "Христо Ботев" с попадение в последната минута. Милчо Ангелов откри за гостите в 34-та минута, но юношата на Левски Тодор Чаворски направи пълен обрат с два бързи гола след почивката в 56-та и 59-та минути.

Четвърт час преди края Никола Колев възстанови равенството и всичко вървеше към справедлив хикс. Но в 92-та минута Иванов се разписа и така врачани взеха трите точки, запращайки съперника си към аматьорския футбол.

След този развой Ботев събра 38 точки и може да е спокоен за бъдещето си във Втора лига. Първи под чертата на изпадащите остават именно играчите на ЦСКА със своите 30 точки и са на цели три от спасителния бряг, където сега е Оборище Панагюрище.