Две различни чествания бяха сред акцентите на изминалия кръг на Първа лига. Двубоите на Левски и ЦСКА от 33-ия кръг, съответно с Ботев и Лудогорец, съвпаднаха със знакови дати за „синята“ и „червената" общност.

Първо Левски почете рождението на най-голямата си легенда Георги Аспарухов, с обрат от 0:2 до 3:2.

Ден по-късно, „армейците“ отпразнуваха 70-годишнината от създаването на клуба. След празненствата, тимът, воден от Христо Янев направи 0:0 с Лудогорец на Националния стадион.

Междувременно в долната половина на таблицата започнаха баражите за разпределяне на местата от седмо до десето и от 11-о до 14-о.

Но как се развиха събитията, вижте в хронологичен ред:

Левски - Ботев 3:2

По ирония на съдбата двата отбора, за които е играл Георги Аспарухов, се срещнаха навръх 75-ия му рожден ден (4 май). На „Герена“ „сините“ посрещнаха Ботев в двубой от 33-ия кръг. Празничното настроение витаеше във въздуха, след като още от сутринта на стадиона, носещ името на Гунди протичаха различни мероприятия в чест на емблематичната „деветка“.

Самата среща стартира в 20.00 часа, а наставникът на Левски Делио Роси бе дал почивка на по-голяма част от титулярите си преди финала за Купата. Така „канарчетата“ влязоха по-уверено в срещата и след 30-ата минута, само в рамките на 120 секунди поведоха с 2:0. Головете нанизаха Жоао Пауло и Стивън Петков. След почивката обаче „сините“ поставиха началото на бразилски обрат.  Паулиньо намали на 1:2 в 70-ата минута, а в 85-ата дузпа реализира Ривалдиньо. В последните секунди на двубоя Паулиньо вкара още веднъж, за да остави трите точки на „Георги Аспарухов“, като грабна и приза за „Играч на мача“. Левски събра 60 пункта на третата позиция в Първа лига. Ботев с 49 е пети.

След последния съдийски сигнал две новини вляха още емоции и в без това развълнуваните фенове на Левски. На фона на красива заря бе официално оповестено, че през лятото „сините“ ще играят с Бока Хуниорс в чест на емблематичния Аспарухов, а по-късно Ривалдиньо съобщи, че баща му – Ривалдо, ще бъде на Националния стадион на 9 май за финала за Купата на България.

Делио Роси: На този ден трябваше да победим

Николай Киров: За пореден път губим в края от пряк съперник

Играч на мача: Паулиньо

За Гунди: От 0:2 до 3:2!

ЦСКА – Лудогорец 0:0

„Червените“ почетоха подобаващо 70-годишнината от създаването на клуба с богата програма, кулминацията на която бе на Националния стадион. Именно преди мача им с Лудогорец, „армейците“ бяха предвидили различни демонстрации, както и отдаване на почит на един от най-знаковите имена в историята на „червения клуб“.

Върховата точка в празненствата бе ефектният начин, по който пристигнаха три големи фигури в историята на „червените“.  Димитър Пенев, Христо Стоичков и Димитър Бербатов дойдоха на стадиона с хеликоптер на военно-въздушните сили. След като кацнаха, еуфорията сред феновете стана още по-голяма, а Камата постави топката в центъра на терена, за да може да започне двубоят между „армейците“ и „орлите“.

Ефектни фенски хореографии допринасяха за празничните емоции на „червените“, а на почивката красива заря озари небето.

Самата среща не излъчи победител, след като завърши при 0:0. Домакините удариха греда, чрез Кирил Десподов през втората част.

В класирането не последваха размествания. Още преди седмица стана ясно, че Лудогорец печели титлата за седми пореден път. Разградчани събраха 85 точки на върха и са недостижими три кръга преди края. ЦСКА е втори със 72 пункта.

Янев: ЦСКА има много добри футболисти, от години не е имало такива

Херо: Оставам в Лудогорец!

Играч на мача: Кирил Десподов

Ганчев с леко намигване: През новия сезон ще се борим да не изпаднем

ЦСКА е празник!

Берое – Верея 1:0

Берое спечели старозагорското дерби с 1:0 и така запази интригата за третото място, за което се бори с Левски. Единственият гол за успеха на състава на Александър Томаш отбеляза Борислав Цонев в 70-ата минута.

Така беройци събраха 58 точки и са на две зад Левски. Верея е шести с 36.

Томаш: Мисля само за Берое

Иван Вутов: За лиценза питайте собственика

Играч на мача: Боби Цонев

БАРАЖИ

7-10 място

Локомотив Пловдив – Славия 3:1

В баражите за разпределяне на местата от седмо до десето Локомотив Пловдив победи с 3:1 Славия и взе комфортен аванс преди реванша в София. „Белите“ започнаха добре, след като поведоха чрез Георги Йомов във втората минута. Димо Бакалов постави начало на обрата в 17-ата минута, Анте Аралица го направи пълен в 56-ата, а Веселин Марчев постави точка на спора в 66-ата минута.

Ответният дуел между двата  състава е на 13 май от 19.00 часа.

Играч на мача: Анте Аралица

Загорчич: Славия в мислите си не беше на терена

Бруно Акрапович: Комплименти за момчетата

Черно море – Септември 2:1

Черно море е на крачка пред Септември след първия плейофен дуел. Варненци победиха с 2:1  у дома си, където головете отбеляза Георги Илиев от пряк свободен удар и от дузпа, а Мартин Тошев оплете топката в мрежата на „моряците“ за Септември.

Реваншът е на 11 май в София от 17.30 часа.

Илиан Илиев: Пропуснахме по-категорична победа

Митов: Второто полувреме е в София, шансовете са 50 на 50

Играча на мача: Георги Илиев

БАРАЖИ

От 11-о до 14-о място

Витоша – Дунав 0:1

Дунав взе минимален аванс пред Витоша преди реванша на 14 май. „Драконите“ победиха след гол на Бирсент Карагарен в 48-ата минута. „Бистришките тигри“ обаче имаха претенции спрямо редовността на попадението на русенци. От домакинския щаб изразиха своето несъгласие, тъй като в ситуацията с гола останаха съмнения дали преди топката да стигне до Карагарен, Юлиан Ненов не е бил в засада. Уточняваме, че първоначално пасът бе насочен към него.

Реваншът е на 14 май от 17.30 часа в Русе.

Орачев: След гола вместо да заиграем със самочувствие, ние сякаш изпитвахме страх

Ангелов: Засада при гола, късметът няма да покрие Дунав в Русе

Играч на мача: Бирсент Карагарен