Конфузният старт на ЦСКА в сезон 2019/2020 придоби още по-мрачни измерения след загуба 1:3 от Черно море на „Българска армия”. Така след два кръга от efbet Лига „червените” остават с една единствена точка при положение, че стартираха с две домакинства.

Играч на мача: Родриго да Силва

Отборът на Илиан Илиев изнесе истинска лекция по ефективност на своя съперник, който за пореден мач показа изключително тежки проблеми в защитния вал. Нуно Томаш и Стойчо Атанасов допуснаха кошмарни грешки при първите два гола за съперника, а Божидар Чорбаджийски и Жеферсон не успяха да реагират както трябва при третото попадение.

Илиан Телкеджиев/Lap.bg
39 снимки

Колективното начало беше водещо в редиците на Черно море, но определено изпъкна фигурата на Родриго Енрике да Силва. Бразилецът реализира две попадения и даде асистенция за гола на Исмаил Иса, за да изведе варненци до първа победа на "Армията" от 2003 година насам.

Началото на мача беше доста динамично, а ЦСКА направи опит да наложи териториален превес. Играчите на Добри Митов се справиха със задачата, като още в първия четвърт час допуснаха неточности в разиграванията, които щяха да се окажат символни за мача. „Моряците” показаха, че могат да се изнасят изключително бързо и масирано в контраатака.

ЦСКА имаше в 13-ата минута първата си добра възможност след пресечен пас от Малинов. Българският национал с пас по тревата намери Али Соу в наказателното поле. Гамбиецът се пребори със Станчев и от 8 метра под труден ъгъл отправи диагонален шут, който се оказа неточен. Две минути по-късно Соу пак беше в епицентъра на събитията, когато отклони с глава центриране на Тиаго Родригес от пряк свободен удар. Топката полетя към другия край на вратарското поле, където непокрият Нуно Томаш не се придвижи навреме.

В 18-ата минута ЦСКА имаше невероятна възможност, след като пас на Рубен Пинто позволи на Али Соу да избяга от засадата и да получи съвсем сам срещу вратаря. Първото докосване провали гамбиеца, който поведе твърде дълго и това позволи на Иван Дюлгеров да изтича до точката на дузпата, където парира опита му за изстрел.

И тъкмо когато „червените” изглеждаха в пълен контрол на събитията, дойде първият шамар от Черно море. Топката беше подарена от домакините в центъра, а Родриго бързо я разпредели наляво в дълбочина за Иса, който спринтираше заедно с Томаш. Нападателят стигна първи до нея при границата на наказателното поле и с най-елементарния финт свали португалския бранител на тревата. Това му позволи да напредне по диагонала и с фалцов шут в далечния ъгъл да реализира за 0:1.

Тази развръзка определено беше шок за играчите на домакините, които имаха нужда от десетина минути, за да се окопитят. В 35-ата минута Али Соу направи пореден пропуск пред вратата на Дюлгеров, като отново Малинов демонстрира отлична визия с подаването по земя между крайния и централния бранител. Соу стигна топката почти до аутлинията и успя да преодолее вратаря с диагонален шут, който обаче профуча и покрай вратата.

За сметка на това буквално в следващата атака Черно море стигна до дузпа. Халфовете на „червените” още веднъж се представиха катастрофално, губейки топката  на метри пред наказателното поле. Тя стигна до Мартин Минчев, който залъга, че ще стреля от 20-ина метра и пусна пас в коридор за Иса отляво в наказателното поле. От аутлинията нападателят опита да центрира, а полетелият на шпагат Стойчо Атанасов с две ръце пресече подаването. Дузпата не подлежеше на съмнение и Родриго се зае с изпълнението. Бразилецът запази хладнокръвие и с точен шут в долния ляв ъгъл покачи до 2:0.

В лагера на ЦСКА бързо осъзнаха, че имат нужда от промени в игровото поведение. Така Стойчо Атанасов, който си изкара и ненужен картон в минутите след дузпата, беше заменен още преди почивката от Жанио Бикел, а в паузата Вив Соломон-Отабор получи шанс да дебютира за сметка на анонимния този път Греъм Кери.

В интерес на истината тези ходове доведоха до резултат. В първите 15-ина минути от второто полувреме ЦСКА имаше и игрово предимство, и положенията да изравни резултата. В 55-ата минута Иван Дюлгеров блесна с две поредни спасявания, като първо отрази по чудесен начин опасен пряк свободен на Жеферсон. Отбитата топка падна прави при Евандро, който беше абсолютно сам и от всички възможни решения стреля в изправящия се страж.

В 58-ата дойде и вторият нечуван пропуск на Евандро. Али Соу предизвика ситуацията с хубав пробив отдясно и пас към границата на пеналта. Рубен Пинто центрира без забавяне, а останалият съвсем сам на метър пред вратарското поле Евандро с глава стреля на сантиметри покрай левия стълб.

Мигове по-късно Черно море нанесе трети, още по-жесток удар. Виктор Попов показа страхотна скорост и самообладание отдясно, за да стигне до наказателното поле. Там той се справи твърде лесно с преследващия го Тиаго Родригес и намери пас към Иса. Чорбаджийски и Жеферсон взаимно си попречиха в опита да отнемат от нападателя, а рикошетите отведоха кълбото към Родриго, който от 14 метра с диагонален шут отново опъна мрежата – 0:3.

Оттук нататък за „черевните” имаше само един път  и той минаваше през тотална офанзива. Така на терена се появи Тони Уот за сметка на Малинов, като именно шотландецът намали резултата в 74-ата. Вив Соломон-Отабор записа асистенция на името си след пробива отдясно и центрирането, което намери Уот съвсем сам пред вратарското поле. От въздуха нападателят реализира за 1:3.

Във финалните минути „моряците” останаха с 10 души след втори жълт и респективно червен картон за младия Виктор Попов. Това обаче по никакъв начин не улесни задачата на ЦСКА и в крайна сметка резултатът остана непроменен.

"Червените" вече се намират в три поредни мача без победа във всички турнири, а следващият тест идва в четвъртък, когато в София пристига хърватският Осиек за първи двубой от втория квалификационен кръг на Лига Европа.

ЦСКА – ЧЕРНО МОРЕ 1:3

0:1 Исмаил Иса 23'

0:2 Родриго да Силва 37'-д.

0:3 Родриго да Силва 60'

1:3 Тони Уот 74'

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Стойчо Атанасов (42' - Жанио Бикел), Божидар Чорбаджийски, Нуно Томаш, Жеферсон – Рубен Пинто /к/, Кристиян Малинов (65' - Тони Уот) – Евандро да Силва, Тиаго Родригес, Греъм Кери (46' - Вив Соломон-Отабор) – Али Соу;

Старши треньор: Добромир Митов

Черно море (4-2-3-1): Иван Дюлгеров – Виктор Попов, Мирослав Енчев, Стефан Станчев /к/, Цветомир Панов – Патрик Андраде (81' - Йонуц Неагу), Васил Панайотов – Аристоте Фунду (76' - Жордао Кардосо), Родриго да Силва (88' - Димитрис Хантакиас), Мартин Минчев – Исмаил Иса;