ЦСКА изстрада победата си с 1:0 като гост над Черно море във Варна в 9-ия кръг на Първа лига. "Червените" преглътнаха скандално отменен свой гол и въпреки това чрез Фернандо Каранго дълбоко в отсъденото 9-минутно продължение взеха ценните три точки. Така "моряците" допуснаха трета поредна загуба в първенството, а тя до голяма степен беше обусловена от изгонването на Цветелин Чунчуков в 85-ата минута, при което бившият играч на Ботев Пловдив и Лудогорец си заработи два жълти картона само в рамките на броени секунди.

Победата беше 7-а поред за ЦСКА и му позволи да постави под известно напрежение основния си преследвач - шампиона Лудогорец.

Играч на мача - Фернандо Каранга

Гонзо: Съдиите или нямат морал, или не разбират футбола

Белчев: Недоволен съм от някои неща, серията ни все ще приключи

Срещата имаше много двуостро начало, което се изрази предимно в големия брой твърди единоборства и фаулове. Показателно бе, че основният реализатор на ЦСКА Фернандо Каранга си заработи жълт картон само след 6 минути игра.

Той отправи и първия шут в мача. В 8-ата минута Густаво Кулма, който прекара откриващия четвърт час по дясното крило, изведе Александър Дюлгеров на позиция за центриране отдясно, а крайният защитник намери чудесно Каранга при точката на дузпата. Бразилецът нанесе изстрел с глава, който по никакъв начин не затрудни стража Евгени Боровик.

В 11-ата минута гостите имаха своите никак немаловажни претенции за дузпа. Ходът с размяната на крилата при Кулма и Манолев даде резултат, защото българинът бе намерен в пеналта с прецизен дълъг пас от Рубен Пинто. Манолев овладя и направи опит да преодолее Боровик, който го повали без изобщо да успее да играе с топката. Съдията Стефан Апостолов замълча и остави играта да продължи въпреки протестите.

Черно море имаше частичен шанс в 13-ата минута, когато след лошо изчистване на гостите от корнер кълбото попадна у Александър Цветков. Той нанесе силен шут с десния крак, който прелетя на метър встрани от горния десен ъгъл зад Витаутас Черниаускас.

В 27-ата минута ЦСКА можеше да стигне до нещо повече след хубавото включване на Тиаго Родригес отдясно. Португалецът центрира към далечната греда, където Мартин Костадинов докосна топката съвсем леко и я направи неудобна за Кулма, а той я изкара в аут.

Манолев: Разбира се, че сме фаворити за титлата

Две минути по-късно столичани отново показаха, че отдясно атакуват по-опасно. Каранга избяга до тъчлинията, за да укроти странично хвърляне, а после от ъгловото флагче центрира меко към точката на дузпата. Там напълно непокрит беше Манолев, който за свое съжаление трябваше да използва по-слабия си ляв крак и шутира в небесата.

В 40-ата минута дойде и ситуацията, заради която столичани с право могат да се чувстват ощетени. Каранга пробва да овладее пас току в наказателното поле, но загуби равновесие и топката му избяга. Тя стигна до Тиаго Родригес отляво, а португалецът по някакъв начин успя да даде много добро прострелно центриране. То стигна до Манолев при далечната греда и националът отбеляза, ала реферът Стефан Апостолов се довери на отсъдената засада и отмени попадението. Повторенията категорично показаха, че грешката на арбитрите бе налице и така те ощетиха гостуващия тим.

Втората част имаше малко по-кротичко начало на терена, но не и на трибуните, където серията димки, хвърлени от гостуващите фенове, доведе до 5-6 минутно прекъсване. След подновяването в 58-ата минута ЦСКА видя как втори негов гол бе отменен, този път напълно правилно. Каранга беше на точното място при центриране на Рубен Пинто от пряк свободен удар и изпревари Боровик, за да вкара с глава. Съдиите обаче забелязаха, че в момента на паса таранът бе с крачка в засада и този път правилно не признаха гола.

По средата на полувремето Каранга имаше цялото пространство на света, за да промени нулевото равенство на таблото. Отново след статична ситуация Малинов намери забравения от цялата защита бразилски голаджия. Той опита да подложи глава и да порази целта, но се размина с топката и тя отлетя в аут.

Двадесетина минути преди края още един спорен момент украси срещата. Докато ЦСКА се канеше да изпълни аут, Каранга и централния бранител на Черно море Илиас Хасани влязоха в конфликт. Нападателят на гостите с яден жест бутна ръката на Хасани, а секунди по-късно той удари в корема съперника си. Каранга падна на тревата и лежа известно време, а после доста бурно искаше съдията да санкционира Хасани. Стефан Апостолов се задоволи да отправи само устна забележка към двамата.

Старокин: Направихме пропуски и ни вкараха накрая

Впоследствие головите ситуации секнаха, но пък Цветелин Чунчуков  направи така, че да вдъхне нов живец в играта на ЦСКА.  Само в рамките на минута нападателят си заработи два жълти картона, вторият за удар с лакът в лицето срещу Чорбаджийски, и остави „моряците” с 10 души на терена.

Почти веднага „червените” стигнаха до ситуация. В 87-ата Тиаго Родригес догони една изчистена от защитата на Черно море топка и я върна назад за Бодуров, който я спря и веднага нанесе топовен шут. Боровик се разпъна на максимум, за да избие встрани и предотврати опасността.

Вече в продължението Черно море можеше да ликува. В 6-ата минута домакините хванаха ЦСКА на контраатака след грешка на Тиаго Родригес. С известна доза късмет кълбото се озова при Орлин Старокин пред границата на пеналта и той не се поколеба да стреля. Изстрелът му беше много силен, но премина на сантиметри над гредата.

Буквално в следващата атака ЦСКА реши всичко. Десподов беше изведен по чудесен начин отдясно в пеналта и копна над излезлия да го пресрещне Боровик. Каранга се затича към спорната топка и в последния миг изпревари Хасани, за да отбележи 9-ия си гол от началото на първенството.

Така вече с 22 точки "червените" остават на върха в класирането и временно отвориха аванс от 4 пред втория Лудогорец. Заради слабите си резултати напоследък Черно море се срина до 6-ата позиция с 14 пункта. В следващия кръг ЦСКА приема Дунав у дома, а "моряците" са домакини на Етър.

ЧЕРНО МОРЕ – ЦСКА 0:1

0:1 Фернандо Каранга 90+6'

Черно море (4-2-3-1): Евгени Боровик – Мартин Костадинов, Александър Др. Александров, Илиас Хасани, Ондрей Сукуп – Георги Илиев /к/ (88' - Стефан Станчев), Орлин Старокин (90+7' - Марек Кузма)– Атанас Зехиров (63' - Амаду Сукуна), Георги Божилов, Александър Цветков – Цветелин Чунчуков

Старши треньор: Георги Иванов – Гонзо

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Александър Дюлгеров (66' - Кирил Десподов), Божидар Чорбаджийски /к/, Николай Бодуров, Антон Недялков – Рубен Пинто, Кристиян Малинов (86' - Кевин Кубемба)– Станислав Манолев, Тиаго Родригес, Густаво Кулма (78' - Кевин Меркадо) – Фернандо Каранга

Старши треньор: Стамен Белчев

Стадион: „Тича” (Варна)

Главен съдия: Стефан Апостолов