Черно море взе аванс от 2:1 срещу Септември София в първи мач от полуфинала-бараж за влизане в Лига Европа.

Реваншът в София е на 11 май.

Големият герой за Черно море бе Георги Илиев, отбелязал и двете попадения за варненци. "Моряците" могат да съжаляват и за куп пропуски пред вратата на гостите, които изиграха стабилен мач.

Срещата на "Тича" бе интересна, динамична и с доста голови положения и пред двете врати.

Човекът-оркестър Георги Илиев с приза за №1

Септември започна малко по-активно, но след десетина минути игра Черно море се окопити и осъществи натиск.

Георги Илиев бе очакваният двигател на събитията за "моряците", като изпълни опасен удар в 11-та минута, а три по-късно нацели и гредата.

Още пропуснати възможности от Черно море имаше и в 20-та минута. Първо Мартин Минчев не успя да засече центриране на Кононго отляво, а след това Стефан Станчев отправи шут, но в ръцете на Галев.

Септември направи първата си смяна още в средата на първото полувреме, като загуби заради контузия един от основните си бранители - Елтон дош Реиш бе принудително заменен от Петър Генчев.

Фантастичен шут на Борис Галчев можеше да изведе гостите напред в 27-та минута. Галчев насочи от разстояние топката в горния ляв ъгъл на Макенджиев, но стражът на Черно море направи не по-слабо спасяване.

Домакините нанесоха своя удар в последните секунди от първото полувреме, в добавената минута. Черно море получи правото да изпълни пряк свободен удар на перфектна позиция за директен обстрел. Георги Илиев застана зад топката и с поредното си перфектно изпълнение даде аванс на варненци.

Малко след подновяването на играта Черно море пропусна да удвои аванса си, като Ради Василев не успя да засече центриране на Илиев.

Вместо това, в 57-та минута брилянтна акция между Мартин Тошев и Борис Галчев доведе до изравняване. Двамата направиха ефектно двойно подаване, разкъсало отбраната на "моряците", Галчев изведе Тошев по конец в дъгата пред наказателното поле, и оттам с прецизно изпълнение нападателят направи 1:1.

Черно море веднага тръгна да търси още попадения. Страхотна възможност пропиляха домакините в 67-та минута, когато Божилов центрира отляво, Василев свали с глава за Кики, той от упор стреля от десетина метра, но не намери очертанията на вратата.

Илиан Илиев загуби Дани Кики, който престоя на терена по-малко от четвърт час, и напусна с контузия.

Варненци все пак стигнаха до успех след натиска, когато в 76-та минута след центриране отдясно на Илиев, Фабиано игра с ръка в наказателното поле, и след сигнал на помощниците си, Волен Чинков отсъди дузпа. Това бе и втори жълт картон за Фабиано и той получи червен и остави Септември с 10 души.

Георги Илиев не даде шанс на Галев и реализира дузпата за 2:1.

До края на двубоя Мартин Тошев и Мирослав Будинов имаха шанс да изравнят отново за Септември.

Марек Кузма и Даниел Димов направиха пропуски за Черно море, а Георги Илиев и Фабиньо бяха блокирани в голови атаки в последните минути от мача.

Черно море - Септември 2:1 /1:0/
голмайстори: 1:0 Георги Илиев /45+1 мин./, 1:1 Мартин Тошев /57-ма мин./, 2:1 Георги Илиев /77-ма мин. дузпа/;