Локомотив Пловдив тръгна на верния коловоз в плейофния дуел срещу Славия за място в Лига Европа. На своя „Локомотив” хората на Бруно Акрапович удариха финалиста за Купата на България с 3:1 и изглеждат със солидни шансове да се класират напред.

Играч на мача: Анте Аралица

„Белите” не се възползваха от чудесния си старт и гола на Георги Йомов, дошъл още във 2-ата минута. До почивката още Локомотив изравни чрез Димо Бакалов, а след нея работата довършиха другите двама от офанзивното трио – Анте Аралица и Веселин Марчев. Попаденията на последните двама бяха особено красиви.

Аралица: Дано изхвърлим Славия

Загорчич: Славия в мислите си не беше на терена

Бруно Акрапович: Комплименти за момчетата

Срещата тръгна с гръм и трясък, тъй като Славия поведе след по-малко минута и половина игра. Иван Минчев направи мощен пробив с топката през центъра и комбинира вляво  с Момчил Цветанов. Последният веднага центрира, а на близката греда вратарят Антони Милина и Димитър  Везалов не се разбраха. Така защитникът изпревари своя съотборник и с глава, без да иска го прехвърли. Кълбото дойде идеално за намиращия се във вратарското поле Йомов, който отблизо не сбърка – 0:1.

В 11-ата Локомотив можеше да изравни след нов вратарски гаф, този път на Антониос Стергиакис. Гъркът излезе напред, за да улавя във въздуха центриране от ъглов удар, като не успя да улови кълбото. Получи се огромно меле в малкия пеналт, като футболисти на Локомотив на няколко пъти не съумяха да нанесат сполучливи изстрели. Накрая Славчо Шоколаров изчисти.

Все пак в 17-ата Локомотив възстанови равенството. Парвиз Умарбаев даде страхотен диагонален пас над защитата на противника, а Шоколаров не стартира навреме, за да покрие Димо Бакалов. Крилото на „смърфовете” овладя на гърди, а после от 8-9 метра хладнокръвно реализира с шут в долния ляв ъгъл – 1:1.

Към средата на полувремето защитата на Славия още един път изпусна Бакалов по аналогичен начин. Шоколаров отново не разчете добре спринта на бившия играч на Лудогорец, който беше на път да се измъкне пак сам срещу вратаря. Първото докосване на Бакалов го предаде и той стигна топката  до самата аутлиния, където Стергиакис го затвори умело и отрази.

В 32-ата минута и „белите” не се възползваха от неочакван подарък. Йомов провокира ситуацията с прострелно центриране отдясно, което стигна до другия край на пеналта. Там Муса Мохамед опита може би да овладява, но толкова несръчно, че докосването му се превърна в пас към Момчил Цветанов. Докато фланговият играч на Славия стигне топката тя вече бе на самата аутлиния, затова Милина сравнително лесно отрази шута.

Второто полувреме започна с по-активна игра за Локомотив. В 50-ата минута Бакалов беше изтърван да стреля с глава след центриране от пряк свободен удар. От 6-7 метра разстояние крилото показа защо играта „на втория етаж” не му е сила, стреляйки доста встрани. Славия отвърна моментално с тежък шут на Влади Узунов от дистанция, при който топката заплашително профуча отвън до десния стълб.

В 56-ата Локомотив извърши пълния обрат. Защитата на Славия се справи посредствено с мисията да изчисти топката след центриране от ъглов удар. Тя попадна у Умарбаев при ъгъла на пеналта и той бе блокиран при опита за рейд. Кълбото отскочи към Аралица, който го овладя пред границата на наказателното поле и с десния крак моментално шутира. Изстрелът му описа красива дъга напълно извън възможностите на Стергиакис – 2:1!

Девет минути по-късно Локомотив заби трети гол. Димитър Велковски отиде на десния фланг, за да центрира от ъглов удар и потърси зоната при далечната греда. Там Веселин Марчев бе застанал пред пазача си и без особен отскок нанесе майсторски параболичен изстрел с глава. Топката влетя точно до лявата греда – 3:1.

Домакините можеха да направят преднината си още по-комфортна преди реванша. За тази цел Бакалов трябваше да бъде малко по-прецизен в 77-ата минута. „Смърфовете” организираха бърза контраатака през центъра, при която Аралица изведе с пас в коридор Бакалов на стрелкова позиция отляво. „Седмицата” на Локомотив пробва да потърси близкия долен ъгъл с нисък шут, който обърса външната страна на мрежата.

Все пак голът на Йомов оставя някакви шансове на "белите" за реванша. Ответният двубой ще се играе на 13-и май в София. Преди него обаче Славия има друг, не по-малко отговорен мач - финалът за Купата на България срещу Левски (9-и май).

ЛОКОМОТИВ ПД – СЛАВИЯ 3:1

0:1 Георги Йомов 2'.

1:1 Димо Бакалов 17'

2:1 Анте Аралица 56'

3:1 Веселин Марчев 67'

Локо Пд (4-2-3-1): Антони Милина – Муса Мохамед, Димитър Везалов, Юрица Булят, Димитър Велковски – Игор Банович, Парвиз Умарбаев (60' - Янко Ангелов) – Веселин Марчев /к/ (71' - Симеон Райков), Абделхаким Буна, Димо Бакалов – Анте Аралица (79' - Филип Михалевич)

Старши треньор: Бруно Акрапович

Славия (4-2-3-1): Антониос Стергиакис – Славчо Шоколаров, Стефан Велков /к/, Андреа Христов, Стефан Велев – Янис Карабельов, Владислав Узунов (54' - Наско Милев) – Момчил Цветанов, Иван Минчев, Георги Йомов (70' - Ивайло Димитров) – Милчо Ангелов (81' - Цветелин Чунчуков)