Септември хвърли бомбата на кръга и победи Черно море във Варна с 4:1. Така столичани свалиха съперника си от върха в една изключително напечена битка, белязана от фрапантни съдийски грешки и много, много напрежение.

В Септември: Ники Митов вдигна настроението в отбора

Гонзо: Като отмениш 2 чисти гола, няма как да не си повлиял

Мартин Тошев наниза две попадения за победителите, а по едно добавиха Борис Галчев и Крис Гади. Георги Илиев пък беше автор на единствения гол за "моряците". Но това е само сухата статистика, а всъщност нещата бяха доста по-напечени.

Борис Галчев е Играч на мача Черно море - Септември

След като останаха с човек по-малко в 54-та минута, малко по-късно домакините изостанаха с два гола. Но се хвърлиха напред, намалиха и търсеха обрата, но фрапантни съдийски грешки ги лишиха от това.

И в края просто бяха пречупени от бързите и клинични контри на съперника, а погромът беше оформен в заключителните минути. В щаба на Морето обаче бяха крайно недоволни от случилото се на терена и грешките в техен ущърб.

Мачът беше изключително интересен и двуостър от самото си начало. Домакините тръгнаха по-активно, но рано-рано бяха наказани на контра след ужасяващо глупава постъпка на вратаря им Емил Михайлов.

В 6-та минута Янко Сандански пусна дълъг извеждащ пас, много далеч от обсега на Крис Гади. Но стражът на варненци нескопосано се хвърли и изби топката в краката на французина, той пусна на Мартин Тошев на празна врата и нападателят откри резултата.

След това попадение домакините вдигнаха сериозно оборотите, но започнаха да редуват много сериозни пропуски пред Янко Георгиев. Кузма беше най-големият грешник, като се скъса да пилее хубави възможности.

Първо в 16-та минута стреля с глава от точката на дузпата, но прати топката малко над вратата. Шест минути след това Траян Траянов сбърка и свали топката за словака на изгодна позиция, но той пак не нацели вратата.

Малко след това Септември можеше да удвои, след като Галчев беше намерен от Влади Романов на стрелкова позиция, но стреля встрани от вратата. А в 29-та минута Кузма продължи с огромните пропуски.

Тогава пак Сукуп го намери страхотно в наказателното поле, но ударът му пак не намери очертанията на вратата и пропиля за пореден път усилията на съотборниците си. А до почивката имаше още възможности.

В 40-та минута Марек Кузма свърши нещо хубаво и свали топката с гърди за Александър Цветков пред наказателното поле и той стреля мощно, но пак не намери очертанията на вратата. Така почивката дойде с гол аванс за гостите от София.

Втората част започна пак по-активно за "моряците", но поривът им беше спрян при една контра на Септември, която се оказа почти фатална за варненци. В 54-та минута Мартин Тошев се измъкна зад защитата и в последния момент беше повален от Илиас Хасани пред наказателното поле.

Бившият играч на Верея беше изгонен с директен червен картон, а Септември получи правото да изпълни пряк свободен удар от изгодна позиция. От нея Борис Галчев препарира Михайлов за 2:0 и тимът му започна да докосва победата.

Въпреки че бяха с човек по-малко, домакините се хвърлиха бясно напред. А Кузма отново беше антигероят за тях. Между 59-та и 60-та минути той на два пъти се озова сам срещу вратаря на столичани и отправи три удара, но те не намериха целта.

Малко след това Крис Гади не можа да се разпише за Септември и да сложи точка на спора, а надеждите на Черно море се върнаха в 64-та минута. Тогава след поредица нескопосани изчиствания в защитата на гостите, топката стигна до Георги Илиев и той без забавяне стреля в мрежата, за да намали на 1:2.

След това последваха невероятно напрегнатите финални минути. "Моряците" се втурнаха бясно напред, а Септември все повече се огъваше. В 72-та минута Мартин Костадинов беше изведен на хубава позиция на фланга и центрира перфектно, след което Георги Божилов вкара.

Но страничният рефер отмени гола, отсъждайки засада. Повторенията обаче показаха, че е сбъркал и засада при подаването към Костадинов няма.Това вбеси наставника на домакините Георги Иванов-Гонзо, а той пощуря още повече малко след това.

В следващата атака пак беше отменен гол на Черно море. Тогава Георги Илиев изведе Николай Минков зад защитата и той скъса мрежата. Но и това попадение беше отменено заради засада, която обаче беше несъществуваща.

Това отприщи много нерви, а за да си отмъсти, Орлин Старокин в следващата минута покоси жестоко Борис Галчев. Но за тази интервенция получи само жълт картон. И след нея всичко приключи всичко за Черно море.

В 81-та минута Септември направи 3:1 и всичко свърши. Тогава Крис Гади проби до аутлинията и намери непокрития във вратарското поле Мартин Тошев, който нямаше как да сбърка - 3:1.

До края имаше хаотичен натиск на Черно море и хубави контри на Септември. При една от тях в последната минута Крис Гади излезе зад защитата и с хубав удар оформи крайното 4:1 и всичко приключи.

Така след тази развръзка варненци сдадоха върха и останаха с 14 точки, на две зад лидера ЦСКА. Септември вече е с 6 точки след втория си успех при завръщането си в елита и отлепва от дъното след завръщането на Николай Митов на треньорския пост.

Ето и стартовите състави на двата отбора:

Черно море: Емил Михайлов, Александър Цветков, Александър Драгомиров Александров, Мaртин Костадинов, Атанас Зехиров, Георги Илиев, Мариян Огнянов, Илиас Хасани, Марек Кузма, Орлин Старокин, Ондрей Сукуп;

Резерви: Иван Дюлгеров, Георги Божилов, Иван Коконов, Николай Минков, Стефан Станчев, Емил Янчев, Ертан Томбак;

Септември: Янко Георгиев, Богомил Дяков, Борис Галчев, Васил Добрев, Владислав Романов, Георги Стоичков, Крис Гади, Мартин Тошев, Румен Трифонов, Траян Траянов, Янко Сандански;

Резерви: Стилиян Георгиев, Антони Иванов, Васил Калоянов, Даниел Георгиев, Елтон дош Реиш, Петър Генчев, Стоян Предев.