Левски не успя да потегли успешно в новия сезон на Първа професионална лига, като записа 0:0 като гост на Локомотив Пловдив в едно от дербитата на втория кръг. За първи път от над 20 години съперничеството между двата тима видя подобен резултат, а "сините" определено не впечатлиха. Още повече, че от средата на втората част съперникът остана с човек по-малко, защото Ивайло Марков бе изгонен с два жълти картона.

Боримиров за бъдещето на Митов: Ще разберете

Наставникът на столичани Николай Митов заложи на много офанзивна схема 4-3-1-2 със Серджиу Буш и Мапуку в предни позиции, като ходът му не доведе до положителна промяна в поведението на отбора. Към края на мача той хвърли в боя още Антонио Вутов и Бабатунде Адениджи, а прекаленото пренасищане с атакуващи футболисти можеше да се окаже фатално предвид пропускът от чиста позиция на Дино Мартинович в продължението на срещата. Иначе за "сините" дебют в Първа лига записаха Нелуц Рошу и Жорди Гомес, като испанецът на моменти не успяваше да направлява играта на своя тим.

Митов: Като не вкарваш, така ще е

Локо Пловдив пък остава непобеден след първите си два мача от новото първенството. След победата над Етър Велико Търново в първия кръг хората на Войн Войнов имат 4 точки на сметката си.

Двубоят започна на много бавни обороти, които не се повишиха особено до края на първото полувреме. Нито Левски, нито Локомотив успяха да наложат траен превес върху владението на топката, като редуваха по-силни с по-слаби периоди.  В откриващите 20-ина минути домакините стояха по-добре, докато след тях „сините” показаха повече синхрон, макар и не на нужното равнище.

Първата по-опасна ситуация дойде чак в 25-ата минута и бе плод изцяло на усилията, които положи Васил Панайотов. Халфът на „сините” пое топката на 4-5 метра пред дъгата и си отвори коридор за изстрел, след което шутира доста добре към долния десен ъгъл. Вратарят на Локомотив Илко Пиргов се плонжира и много атрактивно закова топката в ръкавиците си.

Единствената 100-процентова възможност преди паузата бе за гостите. В 31-ата минута Мапуку положи усилия, за да съхрани топката пред пеналта на съперника, а после пусна вляво за Роман Прохазка. Словакът центрира като по конец за непокрития Жорди Гомес, който показа защо играта с глава не е сред силните му страни. Испанецът можеше да прати топката навсякъде, но в крайна сметка стреля право в средата на вратата и изобщо не затрудни Пиргов.

Локомотив имаше подобие на шанс в 35-ата минута, когато най-активният в техните редици Веселин Марчев центрира с много фалц покрай Иван Горанов. При далечната греда Димо Бакалов спечели въздушния дуел с Милош Цветкович, като остана малко под топката и я прати много над целта.

Три минути преди края на първата  част Левски организира атака на скорост отляво. Жорди Гомес превзе доста терен с мощната си крачка, а после изведе Серджиу Буш покрай Пламен Крумов. Румънецът догони топката в наказателното поле и от много малък ъгъл стреля във външната страна на мрежата.

Второто полувреме започна с ранен шанс за Левски, при който Жорди Гомес прояви малко повече егоизъм от необходимото. Само две минути след подновяването на играта пас с петичка на Рошу изостри много атаката през центъра и позволи на Гомес да нахлуе. Плеймейкърът стигна пеналта и вместо да комбинира, реши да стреля. Изпълнението му бе доста далеч от истината и дори не се наложи на Пиргов да мисли за намеса.

Играчите в „синьо” пропиляха чудесен шанс за бърза контраатака в 55-ата минута. Тогава Мапуку без усилие надбяга  Пламен Николов, за да стигне пръв до извеждащото подаване на Панайотов. Впоследствие конгоанецът прекали с финтовете и доста от защитниците на Локомотив се върнаха, а всичко приключи с безадресен шут на Роман Прохазка.

Домакините останаха с човек по-малко в средата на полувремето, когато младият Ивайло Марков много наивно задържа Мапуку за фланелката. Реферът Станислав Тодоров, за когото това бе мач №200 в елита, нямаше особен избор, освен да вдигне втори жълт и респективно червен картон на 20-годишния футболист. Изгонването веднага предизвика реакция от Войн Войнов, който извади капитана Дани Кики и даде дебют на Георги Пашов.

Именно с 10 души Локомотив създаде най-добрата си ситуация в 71-ата минута. Веселин Марчев отляво метна дълъг пас към центъра, където Димо Бакалов се вклини успешно между защитниците. Бившият играч на Лудогорец пробва да отбележи технично с глава от 10-11 метра, като топката премина на сантиметри покрай дясната греда.

Въпреки численото си преимущество, Левски продължаваше да не може да натисне както трябва. В 81-ата минута влезлият на смяна Антонио Вутов се отчете с нещо по-интересно, като от трудна позиция отляво в пеналта нанесе рязък шут към далечния долен ъгъл. Илко Пиргов не само, че се прояви чудесно, но директно улови топката.

Накрая „сините” опитаха нещо като натиск, но това можеше да струва скъпо за столичани. В първата минута от добавеното време Дино Мартинович получи пас в средата на терена и чукна топката над изнесения напред Димитър Пиргов. Крилото на Локомотив профуча покрай грохналия централен бранител и пое устремно към вратата. Вече в наказателното поле той нанесе плътен шут по диагонала, който Митрев само изгледа. За късмет на стража топката премина в аут.

ЛОКОМОТИВ ПД – ЛЕВСКИ 0:0

Локо Пд (4-2-1-3): Илко Пиргов - Пламен Крумов, Пламен Николов, Ивайло Марков, Димитър Велковски - Ванчо Траянов (64' - Дино Мартинович), Пауло Серджо (76' - Янко Ангелов) - Парвиз Умарбаев - Веселин Марчев, Дани Кики /к/ (69' - Георги Пашов), Димо Бакалов

Старши треньор: Войн Войнов

Левски (4-3-1-2): Божидар Митрев /к/ - Милош Цветкович, Георги Ангелов, Димитър Пиргов, Иван Горанов - Роман Прохазка, Васил Панайотов (70' - Антонио Вутов), Нелуц Рошу - Жорди Гомес - Жуниор Мапуку (75' - Бабатунде Адениджи), Серджиу Буш

Старши треньор: Николай Митов

Стадион: "Локомотив" (Пловдив)

Главен съдия: Станислав Тодоров