Славия приключи участието си в група А от втората осмица на Първа лига с победа, която по никакъв начин не промени класирането. „Белите” се наложиха с 2:1 над гостуващия Пирин в мач от 32-ия кръг, осигурил възможност пред двата треньорски щаба за много експерименти.

Играч на мача: Милчо Ангелов

Радуканов: Можем да се противопоставим на Етър само с пиринския дух

Загорчич: Твърде много пропуски, не съм доволен

Столичани имаха изключително ярко игрово предимство, затова и попаденията на Милчо Ангелов и Тони Иванов бяха най-малкото, с което благоевградчани се отърваха. За тях точен в самия край беше централният нападател Флорент Боджадж. Лошите новини за "белите" бяха свързани с принудителната смяна в 24-ата минута на капитана Емил Мартинов, който за първи път от доста време насам се завърна сред титулярите. Пирин също трепери над здравето на един от основните си играчи, тъй като Радослав Кирилов също напусна игра като превантивна мярка след паузата.

Двубоят имаше добра динамика в началните си минути, главно заради по-напористата игра на домакините. Играчите на „белите” много бързо наложиха превес в центъра на терена и това им позволи да държат под постоянно напрежение противника.

Още в 6-ата минута Момчил Цветанов изскочи на повече от добра позиция. Йомов получи дълъг пас по дясното крило от Славчо Шоколаров и надбяга пазача си. Атакуващият играч на „белите” пусна ниско и прострелно центриране, с което Милчо Ангелов се размина на първа греда. В другия край на вратарското поле топката дойде идеална за Цветанов, който от 6-7 метра обаче шутира встрани покрай близкия долен ъгъл.

В 13-ата Славия улучи и греда. Милчо Ангелов получи хубав пас на скорост отдясно в наказателното поле и не се поколеба да шутира по диагонала, разтрисайки десния страничен стълб. Буквално секунди по-късно кошмарно изчистване на Тодор Траянов с глава сервира кълбото на Наско Милев. От 10-11 метра бившият играч на Ботев нанесе силно воле, прелетяло встрани от целта.

Едничкият шанс за Пирин през първата част дойде в 28-ата минута, когато Радослав Кирилов съвсем сам създаде ситуацията. Благодарение на своята линейна скорост крилото се откъсна отляво по атаката, нахлу в пеналта и дръпна рязко топката, за да излъже двамата гонещи го футболисти на Славия. Впоследствие Кирилов отправи нещо средно между шут и центриране, което стражът Ивайло Василев реши да боксира за по-сигурно.

Последва дълъг период от срещата, в който събитията намаляха драстично. Следващият им бум беше към края на полувремето. В 42-ата минута Момчил Цветанов не успя да се възползва от грешната преценка на вратаря Красимир Костов, който излезе лошо при центриране на Влади Узунов от десния фланг. Топката прехвърли вратаря и се озова право при Цветанов, който отново шутира в аут.

В добавеното време на първата част „белите” организираха още едно добро нападение. Янис Карабельов даде дълъг диагонален пас вдясно за Цветанов, който овладя до наказателното поле и със залъгващо движение излъга Цолев. Играчът на Славия продължи по аутлинията и с пас по тревата намери Милчо Ангелов пред вратарското поле, а последният намери начин да не улучи вратата от непосредствена близост.

Непрестанните опити на столичани дадоха резултат в 52-ата минута. Йомов проектира гола с добра работа по десния фланг и невероятно центриране, към което Милчо Ангелов се хвърли и атрактивно засече с крак от въздуха. Нападателят елегантно прехвърли Краси Костов – 1:0.

Буквално в ответната атака Пирин заслужаваше да изравни. Гостите имаха пряк свободен удар, а при центрирането топката тупна в пеналта и мина над вратаря Ивайло Василев. Тодор Траянов нанесе странен параболичен изстрел с глава, който щеше да посети мрежата, ако Андреа Христов не бе изчистил на самата голлиния. Последвалото воле завърши с тежък диагонален шут на Радослав Кирилов, избит от вратаря Василев.

Пирин имаше и още една, макар не толкова добра възможност в 64-ата. Конър Хендерсън центрира  от пряк свободен удар отляво по атаката, а на първа греда Димитър Митев налетя и с глава стреля на около метър над гредата.

Тези ситуации доведоха до нов период на надмощие за Славия. В 66-ата минута Йомов без малко да вкара супер гол, като почти изненада вратаря Костов с изпълнение на пряк свободен удар. Близостта на топката до тъчлинията предполагаше центриране, ала Йомов избра да стреля директно. Костов в последния миг направи крачка назад и с една ръка изби топката току над гредата.

Две минути по-късно резервата в „белите” редици Тони Иванов беше длъжен да се справи далеч по-добре. Момчил Цветанов бе изведен на скорост отляво в пеналта и даде перфектно центриране по земя в невралгичната зона пред вратарското поле. Топката стигна до 19-годишния Иванов, а в желанието си да засече атрактивно, бившият играч на Лудогорец я прати в небесата.

Десет минути преди края на редовното време Тони Иванов получи още една възможност. Скоростта на Момчил Цветанов бе впечатляваща, а опитният играч добре се вряза в пеналта към аутлинията. Последва нисък пас към точката на дузпата, където непокритият Иванов стреля от движение, този път на сантиметри покрай десния стълб.

Иванов счупи каръка в 86-ата минута. Момчил Цветанов за пореден път се оказа неуловим отляво и нахлу с широка крачка в наказателното поле. Пасът му беше повече от идеален, като за малко Йомов и Иванов да се сблъскат в опит да отбележат. Първият навреме се дръпна и така съотборникът му записа първи гол в елита.

В заключителните секунди Пирин все пак върна едно попадение. Боджадж беше в основата, тъй като негов силен удар по диагонала доведе до корнер за „орлетата” отляво по атаката. Хендерсън изпълни по перфектен начин, намирайки тарана пред вратарското поле. Боджадж стреля много мощно с глава и не остави никакъв шанс за стража – 2:1.

Така Славия завършва на първо място в класирането на Група А с 43 точки, следван от Черно море с 40, Пирин с 30 и Витоша Бистрица с 13. В плейофите за класиране в Лига Европа Славия ще има за съперник Локомотив Пловдив, докато „моряците” ще се борят със Септември. Плейаутите ще бъдат Пирин-Етър и Витоша-Дунав.

СЛАВИЯ – ПИРИН 2:1

1:0 Милчо Ангелов 52'

2:0 Тони Иванв 86'

2:1 Флорент Боджадж 90+1'

Славия (4-2-3-1): Ивайло Василев – Емил Мартинов /к/ (24' - Янис Карабельов), Стефан Велков, Андреа Христов, Стефан Велев – Славчо Шоколаров, Владислав Узунов – Момчил Цветанов, Наско Милев (65' - Тони Иванов), Георги Йомов – Милчо Ангелов

Старши треньор: Златомир Загорчич

Пирин (4-2-3-1): Красимир Костов – Тодор Траянов (71' - Ивайло Михайлов), Димитър Митев, Любомир Цолев, Юлиан Попев /к/ - Конър Хендерсън, Методий Стефанов – Манол Чапов (46' - Марио Топузов), Антон Костадинов, Радослав Кирилов (58' - Петър Христов) – Флорент Боджадж

Старши треньор: Милен Радуканов