Ренесансът на Левски при новия наставник Делио Роси продължава с пълна сила. От неумелата и разпиляна игра на "сините" доскоро нямаше и помен в трети пореден мач под ръководството на италианеца.

Благодарение на това левскарите успяха да вземат скалпа и на Славия в най-старото столично дерби, като безпроблемно надделяха с 4:0. За разлика от предните два двубоя под ръководството на италианеца, този път развръзката дойде преди почивката, а в края само беше оформен резултатът.

Жорди Гомес ще пие от шампанското на Gong.bg

Жорди Гомес откри головата си сметка в България с точно изпълнена дузпа в 31-та минута. Тя беше отсъдена за нарушение на Стефан Велков срещу Давид Яблонски, като ситуацията предизвика доста спорове, но реферът Ивайло Стоянов беше непреклонен, а испанецът скъса мрежата на Петков.

Точно преди почивката Жуниор Мапуку пречупи всякакви надежди в бяло за нещо различно от почетна загуба с гол от воле, а в края Гомес оформи крайното 3:0 след страхотно двойно подаване с Габриел Обертан, но при тази ситуация имаше неотсъдена засада. Това обаче нямаше как да повлияе на знака от този двубой.

Мапуку: Роси е голям треньор, исках аз да бия дузпата

Пиргов разкри тайната на успеха на Делио Роси

Загорчич: Левски се заблуждава, да не би да имаше рожден ден днес?!

Георги Петков: Промяната не е в Левски, а в съдиите

Славия пусна жалба заради обиди към Венци Стефанов

Жорди Гомес: Печелим, а това е най-важното

Левски без Делио Роси до мача с Лудогорец

Антонио Вутов с травма, виси за националния

А в края Серджиу Буш оформи погрома над обезверения съперник с четвърто попадение и триумфът за домакините на "Герена" беше пълен.

Левски започна доста по-активно този двубой и още в първите минути стигна до чисти положения. В 8-та минута след едно центриране на Жорди Гомес топката стигна до Димитър Пиргов отляво на вратата, но ударът му мина на сантиметри встрани от нея.

Веднага след това се стигна до втори изстрел по посока Георги Петков. Той беше на Антонио Вутов, който отново проби по фланга и стреля опасно, но вратарят на "сините" изби в корнер и предотврати опасността.

Малко след това темпото се поуспокои, а и символичните гости погледнаха по-смело напред. Галин Иванов беше най-активен, но последният пас и завършващият изстрел му куцаха сериозно.

Единствената чиста ситуация за Славия дойде в 17-та минута, когато Владислав Узунов стреля от над 20 метра, но Божидар Митрев се намеси и изби в корнер. След това инициативата отново беше изцяло за Левски.

В 24-та минута Антонио Вутов центрира от корнер, но ударът с глава на Жуниор Мапуку беше уловен от Петков. Натискът на домакините ставаше все по-сериозен и той доведе до дузпа в 31-та минута.

Тя беше за нарушение на Стефан Велков срещу Давид Яблонски при едно центриране от корнер. Факт е, че чехът падна доста лесно, но съприкосновение с младия бранител все пак имаше. А то се оказа достатъчно за Ивайло Стоянов да покаже бялата точка. От нея Жорди Гомес щеше да разстреля Петков и прати топката неспасяемо в сглобката на вратата.

Това на практика пречупи "белите". Те не направиха нищо интересно напред до почивката, а шансовете пред вратата им се редуваха един след друг. Мапуку не спираше да тормози противниковата отбрана, но така и не стигна до опасен удар.

Развръзката настъпи в последната минута на продължението на първата част. Тогава поредният касапски фаул на изключително слабия в този мач Михаил Венков доведе до нарушение отдясно на вратата на Славия. От него Жорди Гомес центрира страхотно, Стефан Велев нескопосано изчисти на крака на Жуниор Мапуку и той от воле щеше да скъса мрежата - 2:0, а Петков нямаше какво да направи.

Така почивката дойде при два чисти гола аванс на "сините", а след подновяването на играта противникът им опита няколко интересни изстрела в търсене на начин да върне интригата. В 48-та минута дойде и най-чистата възможност за Славия до момента.

Тогава Омар Абуд направи самостоятелен пробив и стреля от границата на наказателното поле, но въпреки рикошета, Божидар Митрев се намеси и изби с крак. Впоследствие Галин Иванов не можа да засече и опасността се размина.

Този порив на "белите" обаче се притъпи малко след това и отново Левски овладя събитията на терена, но вече играчите на Делио Роси търсеха спокойствието. Играта се накъса, като Обертан беше най-активният в синьо, но опитите му в предни редици не даваха резултат.

В тези минути си личеше тактическата зрялост, внесена от Делио Роси. "Белите" се задъхваха да намерят пространства във вече добре структурираната защита на левскарите, а те на свой ред държаха толкова добре нещата в свои ръце, че не си личеше как може да се стигне до гол във вратата им.

В предни позиции те играеха разумно, като стигнаха до няколко интересни ситуации. При една от тях в 75-та минута Роман Прохазка игра с пета в наказателното поле, падналият на земята Стефан Велков игра с ръка, но реферът не показа бялата точка, преценявайки, че няма нарушение.

Левски умело държеше развръзката на двубоя в ръцете си и за кеф на публиката стигна и до трето попадение. В 86-та минута Жорди Гомес и Габриел Обертан, двете големи и именити звезди на отбора, направиха образцова бърза атака.

С двойно подаване Гомес беше изведен сам срещу Георги Петков и го разстреля за трети път. Трябва обаче да се отбележи, че Обертан беше в засада при паса си към испанеца, но реферите не го видяха.

В края остана време и за четвърти гол. Тотално обезверелите слависти бяха обърнали наказателното си поле на разграден двор и това позволи на влезлия малко преди това Алекс Боримиров да нахлуе и от аутлинията да върне към непокрития на метър от голлинията Серджиу Буш и той нямаше как да сбърка - 4:0.

Това беше и крайният резултат, с който Левски продължи добрата градация при Делио Роси и записа трети пореден успех под негово ръководство. "Сините" са все по-близо до върха и показват, че навлизат в страхотна форма след слабия старт на сезона.

Ето и стартовите състави на двата отбора:

Левски: Божидар Митрев, Димитър Пиргов, Иван Горанов, Ивайло Найденов, Давид Яблонски, Жорди Гомес, Васил Панайотов, Габриел Обертан, Роман Прохазка, Антонио Вутов, Жуниор Мапуку;

Резерви: Александър Любенов, Серджиу Буш, Мики Орачев, Амаду Сукуна, Илия Юруков, Алекс Боримиров, Георги Ангелов;

Славия: Георги Петков, Абуд Омар, Андреа Христов, Владислав Узунов, Галин Иванов, Георги Йомов, Ивайло Димитров, Михаил Венков, Иван Минчев, Стефан Велков, Стефан Велев;

Резерви: Антониос Стергиакис, Димитър Буров, Емил Мартинов, Калоян Кръстев, Костадин Велков, Славчо Шоколаров, Чигозие Мба.