Ефектът „Делио Роси”, макар и малко мъчно, бе мигновен за Левски. Още в първия официален мач на италианеца начело „сините” надиграха костеливия тим на Дунав Русе с 2:0 на „Герена”. Срещата от 5-ия кръг на Първа лига не премина никак гладко, но „сините” показаха много по-добро лице през втората част, когато паднаха и головете на Давид Яблонски и Серджиу Буш.

Русенци дадоха най-доброто от себе си в гостуването и при 0:0 дори имаха шанс да излязат напред в резултата. Във финалната четвърт от двубоя обаче Левски загатна, че може да играе интригуващ футбол и заслужи успеха си. Дунав може да благодари само на вратаря си Станислав Антонов, който макар и да сбърка фатално при второто попадение, спаси поне 3-4 стопроцентови ситуации.

Началото на мача изглеждаше обещаващо за „сините” фенове по трибуните, защото футболистите на терена показаха агресия и желание. Един ранен ъглов удар в 4-ата минута предизвика лек смут пред вратата на Станислав Антонов, който имаше късмет, че Давид Яблонски остана под топката и не успя да отправи изстрел с глава. Секунди по-късно Мапуку избяга отляво, за да получи, след което тръгна към наказателното поле. Едва пресякъл ъгъла, конгоанецът стреля по диагонала. Вместо това да доведе до рутинна намеса от Антонов, вратарят изпусна топката и трябваше да положи усилия, за да я стигне преди намиращия се наблизо Габриел Обертан.

Дунав показа, че не е дошъл просто да се брани на „Герена” и в 7-ата минута Диян Димов отправи точен изстрел с глава след центриране на Краси Станоев от фаул. Именно с последния бе свързан следващият интересен епизод, за жалост не особено радостен. Преотстъпеният от ЦСКА играч контузи зле лявото си коляно, докато преследваше Мапуку, без изобщо да има контакт между двамата. Това доведе до принудителна смяна в 14-ата минута, като най-вероятно става дума за увредени кръстни връзки.

Обертан беше единственият по-светъл лъч за Левски и в 17-ата показа страхотната си техника. Французинът получи пас с гърди от Мапуку и овладя пред наказателното поле. С чукване на топката зад гърба той започна рейд между четирима играчи на Дунав и стигна аутлинията. Оттам той пробва центриране по тревата, като вече бе затворен и от излезлия напред вратар Антонов.

Дунав имаше не по-лоша ситуация в 19-ата минута. Тогава като на шега с подаване по земя Васил Шопов изведе Бранимир Костадинов сам срещу Яблонски. Нападателят свали защитника с лъжливо замахване, но когато вече наистина отправи удар сърцатият чех, макар и паднал на тревата, протегна крак и блокира опасността.

След тази ситуация мачът загуби голяма част от динамиката си, като играта на Левски се влоши. Териториалният натиск не притесняваше особено „драконите”, които затваряха умело пространствата в собствената си половина и се чувстваха комфортно на терена.

Единственото изключение от спокойното русло на развитие се случи в 44-ата минута, когато реферите пуснаха опасна атака на Левски въпреки очевидната засада на Васил Панайотов. Във въпросната ситуация Вутов опита да пробие сгъстената защита на Дунав с пробив през центъра, който завърши с наглед безадресен пас. Защитниците на гостите лековато пуснаха топката да мине между тях и тя стигна до Панайотов, който в мига на подаването бе най-малко с 2 метра в засада. Флагът на Николай Георгиев остана долу, а играчът на „сините” като че ли прибърза с шута си от около 13-ина метра и това улесни Антонов при спасяването.

Темата със съдийството продължи да е централна и в началото на второто полувреме. В 48-ата минута другият асистент съдия Веселин Добриянов също се изложи, като за разлика от предната ситуация, този път „сините” бяха ощетени. Обертан копна елегантно за набралия скорост Прохазка и го изведе абсолютно сам срещу вратаря. Добриянов размаха флага за засада, а повторенията показаха, че Прохазка бе в напълно редовна позиция при бързата акция.

Минутка по-късно Обертан бе човекът, пред когото се откри първата 100-процентова ситуация за гол. Французинът елегантно укроти с бедро, напредна леко и натисна спусъка. Шутът му по диагонала беше достатъчно остър, но не и точен – топката премина на сантиметри в аут.

В следващите минути „синият” натиск стана далеч по-очевиден. В 54-ата минута Божидар Митрев изрита топката напред, а Антонио Вутов притесни достатъчно двама защитници на Дунав, за да стигне кълбото до Обертан по десния фланг. Французинът центрира много опасно по тревата, а Милчев изчисти рисковано, като топката премина много близо до левия стълб. Последваха два поредни корнера за „сините”, като при втория, изпълнен отляво от Прохазка, Яблонски стигна до ситуация, при която стреля напълно непокрит от непосредствена близост. Станислав Антонов бе преодолян, като само намесата на Попадийн предотврати гол.

Точно когато изглеждаше сякаш Левски е пълновластен господар на случващото се, в 62-ата Дунав организира една от своите внезапни атаки. Миро Будинов получи чудесен дълъг пас зад гърба на защитниците и догони топката отдясно в наказателното поле. Централният нападател сви чудесно към точката на дузпата, където дотича капитанът Диян Димов и нанесе мощен шут. За съжаление на опитния халф кълбото профуча доста встрани и така големият шанс отмина.

Седем минути по-късно Левски откри резултата. Роман Прохазка изсипа топката от пряк свободен удар към наказателното поле на Дунав, където сякаш вкупом всички играчи на гостите забравиха за заплаха като Яблонски. Чехът се озова напълно сам на около 7-8 метра от вратата и с майсторски шут от въздуха препарира Станислав Антонов – 1:0.

Попадението видимо поуспокои играчите в сини екипи и те започнаха да комбинират с повече настроение. В 79-ата минута Обертан имаше повече от идеален шанс да убие всякаква интрига. Панайотов комбинира добре с резервата Серджиу Буш, който тръгна отдясно и с технично подаване изведе френския си съиграч сам в наказателното поле. От 6-7 метра по диагонала Обертан не можа да преодолее блестящия Станислав Антонов, който директно „глътна” острия шут на нападателя.

Три минути по-късно „сините” изтърваха нов изгоден шанс. Обертан получи отдясно и пусна успореден пас по тревата пред наказателното поле. Буш прескочи топката и тръгна напред, а тя стигна до Прохазка, който от едно докосване изведе румънеца на огнева позиция. Бившият нападател на ЦСКА шутира много силно покрай вратаря, без обаче да уцели вратата.

В 84-ата Левски пипна Дунав на контраатака след неудачно изпълнен ъглов удар за гостите. Вутов и Обертан се понесоха срещу само един бранител, а българинът по чудесен начин изведе съотборника си на идеална позиция. Бившият играч на Манчестър Юнайтед стреля без забавяне от 11-12 метра, а невероятният Антонов с ловкостта на цирков артист се хвърли и изби в ъглов удар.

Точно преди изтичането на редовното време Антонов поразвали чудесните впечатления, като сбърка фатално за втория гол на столичани. Прохазка се пребори отляво до ъгловото флагче и намери Жорди Гомес вътре в наказателното поле. Испанецът не се поколеба да шутира от около 15-16 метра по диагонала. Изстрелът му бе точен и макар да не бе нещо забележително по отношение на силата, Антонов изпусна топката. Дебнещият наблизо Серджиу Буш не чакаше втора покана и реализира за 2:0.

Така Левски събра 7 точки на сметката си и се изравни със старозагорските Берое и Верея в класирането, като остават на 4 пункта от лидера Черно море. Дунав остава 9-и с 5 точки, като записа втора загуба в последните си три шампионатни мача.

ЛЕВСКИ – ДУНАВ 2:0

1:0 Давид Яблонски 69'

2:0 Серджиу Буш 90'

Левски (4-2-3-1): Божидар Митрев /к/ - Милош Цветкович, Георги Ангелов, Давид Яблонски, Иван Горанов – Жорди Гомес, Васил Панайотов – Антонио Вутов (90+2' - Франсис Нар), Габриел Обертан, Роман Прохазка – Жуниор Мапуку (64' - Серджиу Буш)

Старши треньор: Делио Роси

Дунав (4-2-3-1): Станислав Антонов – Христо Попадийн (76' - Юлиян Ненов), Петър Патев, Михаил Милчев, Христофор Хубчев – Диян Димов /к/, Красимир Станоев (14' - Тейнур Марем) – Бирсент Карагарен (83' - Димитър Георгиев), Васил Шопов, Бранимир Костадинов – Мирослав Будинов

Старши треньор: Веселин Великов

Стадион: „Георги Аспарухов” (София)