Страхотната серия на Левски при новия му треньор Делио Роси приключи. "Сините" допуснаха пълен обрат в гостуването си на Ботев и паднаха с 1:2 на стадиона в Коматево, като така секна поредицата им от четири мача без поражение и допуснат гол при италианеца.

Давид Яблонски преди почивката даде аванс за гостите от столицата и изглеждаше, че всичко ще се развие по мед и масло за тях. Но феновете на "канарчетата" прекъснаха с бомби и димки мача за пет минути и веднага след това Тодор Неделев изравни след подарък на вратаря Александър Любенов.

А един от многото бивши кадри на Левски в състава на Ботев Лъчезар Балтанов оформи пълния обрат в 77-та минута и хвърли в екстаз привържениците на "жълто-черните", които за първи път този сезон видяха успех на любимците си в Коматево.

Тодор Неделев започна обрата и бе определен за номер 1

Мачът започна с високо темпо от страна на домакините, които пресираха съперника по всяка точка на терена. Първият шанс беше именно за тях още в 3-та минута, когато Дуде Ндонгала нахлу по фланга и си извоюва стрелкова позиция от наказателното поле, но стреля твърде неточно в аут.

Малко след това "канарчетата" претендираха и за дузпа. При едно съприкосновение в наказателното поле между Милош Цветкович и Ндонгала, играчът на пловдивчани се строполи на земята и поиска нарушение, но не получи такова. И с основание.

В тези минути двубоят беше предимно битка по всяка точка на терена, а чистите положения не бяха толкова много. Левскарите така и не обстрелваха Иван Чворович, но търпеливо чакаха момента си.

В 22-та минута дойде и първият шанс за "сините". Тогава Жуниор Мапуку надбяга Серкан Юсеин, но стигна почти до аутлинията и стреля от малък ъгъл право в тялото на вратаря, който изби с една ръка.

Малко след това Левски откри резултата. В 26-та минута страхотно двойно подаване между Роман Прохазка и Габриел Обертан позволи на французина да центрира успоредно на голлинията, където непокрит беше Давид Яблонски и прониза мощно мрежата за 1:0.

В тези минути левскарите взеха напълно инициативата, а "канарчетата" изглеждаха смутени. Домакините опитваха удари от разстояние, но Тодор Неделев и Фелипе Бризола не можаха да затруднят Александър Любенов.

Заключителните минути на полувремето бяха отново за "сините". В 40-та минута Габриел Обертан отново направи за смях защитата на Ботев и намери непокрития Милош Цветкович в наказателното поле, но ударът на сърбина беше избит от Чворович.

Веднага след това Цветкович напредна и центрира перфектно на главата на Жуниор Мапуку, но ударът на конгоанеца мина на сантиметри встрани от вратата. Точно преди почивката се стигна и до две разбърквания пред вратата на Александър Любенов, но те не го затрудниха и почивката дойде с гол аванс за Левски.

Втората част започна подобно на първата, но с разликата, че положенията изцяло липсваха. Играчите на Ботев надъхано летяха по терена и преследваха всяка топка за радост на феновете си, които за първи път този сезон ги видяха да действат така на техния стадион в Коматево.

Натискът им обаче беше хаотичен. Единствените им шансове бяха след далечни удари, като не се виждаше как ще вкарат гол. И те стигнаха до изравняването след подранил коледен подарък от вратаря Александър Любенов.

В 64-та минута, малко след като мачът беше прекъснат поне за пет минути заради изцепки на "жълто-черните" фенове, Тодор Неделев отбеляза за 1:1. Той изстреля една топка от 25 метра, която беше в обсега на Александър Любенов. Вратарят тръгна да лови топката, но я пусна между краката си и тя се оплете в мрежата му.

Веднага след това преднината на "сините" можеше да бъде възстановена. Габриел Обертан се възползва от един подарък в защитата и се озова сам срещу Иван Чворович, но ударът му покрай него срещна страничната греда.

В тези минути домакините се вдъхновиха и играеха далеч по-организирано. Чистите положения обаче не бяха толкова много. Но все пак "канарчетата" стигнаха до попадение в 77-та минута, с което направиха обрата пълен.

Тогава Тодор Неделев центрира към далечната греда за Фелипе Бризола, който овладя феноменално с крак и спря топката по невероятен начин. После я пусна с пета към непокрития във вратарското поле Лъчезар Балтанов и той разстреля вратаря за 2:1.

До края на мача левскарите изпаднаха в шок и така и не успяха да организират чиста голова атака. Те имаха няколко центрирания, но защитата на Ботев се справи и чистеше в корнер. А от ъгловите удари Жорди Гомес центрираше твърде слабо и неточно.

"Канарчетата" се отбраняваха с всички сили и в крайна сметка нямаха чисти положения. Но това едва ли ги притесни, защото все пак се поздравиха с изстрадания успех и взеха първа победа пред собствена публика този сезон.

Така след този развой Левски остана с 14 точки на третата позиция, с равен актив с четвъртия Черно море. Ботев пък отлепи от предпоследната позиция и вече е с 8 точки, но още е в долната половина на таблицата.

Ето и съставите на двата отбора:

Ботев: Иван Чворович, Цветомир Панов, Радослав Терзиев, Пламен Димов, Йордан Минев, Серкан Юсеин, Лъчезар Балтанов, Фелипе Бризола, Тодор Неделев, Фернандо Виана, Дуде Ндонгала;

Резерви: Даниел Кайзер, Кристиан Димитров, Алваро Юлиано, Тони Тасев, Лазар Марин, Крум Стоянов, Радослав Апостолов;

Левски: Александър Любенов, Милош Цветкович, Димитър Пиргов, Давид Яблонски, Иван Горанов, Васил Панайотов, Жорди Гомес, Роман Прохазка, Габриел Обертан, Антонио Вутов, Жуниор Мапуку;

Резерви: Димитър Шейтанов, Холмар Ейолфсон, Ивайло Найденов, Серджиу Буш, Антони Белмонт, Мики Орачев, Георги Ангелов.