Пирин и Берое отказаха да разрешат спора си за първото място в група Б от втората осмица в директния си сблъсък на стадион „Христо Ботев“. Мачът от 31-ия кръг на първенството завърши без победител при 1:1.

За трети път съперницие фиксират същия резултат през сезона, като Берое има и една победа с 1:0. Това означава, че въпреки аванса си от 2 точки във временното класиране благоевградчани ще се нуждаят от победа в последния кръг, за да си гарантират, че отиват в баражите за Лига Европа като лидери.

Началните минути на срещата бяха белязани от предпазлива игра от двата отбора. Действията се развиваха предимно около централния кръг и реално вратарите нямаха много работа. В 18-ата минута Ерик Почански опита да направи нещо по-интересно, като пое отдясно и тръгна на пробив към пеналта. Крилото нанесе шут от около 20-ина метра, който обаче прелетя солидно встрани от целта.

Пирин реално успя да открие с първия точен изстрел изобщо в срещата. В 27-ата минута Станислав Костов и Даниел Младенов разиграха скоростно двойно подаване, което остави Костов с пространство току пред дъгата. Бившият играч на старозагорци без да му мисли много-много нанесе тежък шут с десния крак, който влетя с великолепен фалц право в горния ляв ъгъл зад Перниш – 1:0.

Въпреки че вече изоставаше в резултата, Берое не направи някакъв по-сериозен опит да върне попадението до почивката. Единствената по-интересна акция на „зелено-белите“ беше в 34-ата минута, когато Жуниор Мапуку премина първо покрай Костадин Ничев, а после се справи и с Тони Тасев отляво. Нападателят се озова до аутлинията в наказателното поле, откъдето вместо да търси пас, реши да завършва сам и го стори с неточен шут по посока на далечния горен ъгъл.

Второто полувреме можеше да има мечтано начало за домакините. В 47-ата минута Костов се измъкна отляво и получи в дълбочина, след което веднага центрира по земя пред вратарското поле. Иван Цветков се размина с топката, която все пак стигна до непокрития Тони Тасев при далечната греда. Крилото реши да овладява, а това даде време на вратаря Перниш да тръгне към него и да парира изстрела му.

Берое опита да промени нещо в играта си с две ранни смени, като в игра се появиха Борислав Цонев и Карлос Охене. Именно ганаецът беше в основата на изравнителния гол, паднал в 63-ата минута. Халфът пусна идеален извеждащ пас между централните защитници на Пирин, а Жуниор Мапуку изскочи на спринт и с рязко движение финтира излезлия да го пресрещне Макенджиев. Впоследствие за нападателя бе детска игра да отбележи своя 11-и гол през сезона – 1:1.

Изравнителният гол на Берое промени значително динамиката на мача. Пирин се прибра по-отчетливо в своята половина, докато старозагорци иззеха инициативата. В 79-ата минута те се разминаха на сантиметри с пълния обрат. Резервата Борислав Цонев получи дълъг пас зад отбраната на Пирин, която сякаш беше забравила за него. Бившият играч на Левски овладя и реши да не подава към непокрития вдясно от себе си от Мапуку, за да завърши сам. Цонев шутира по посока близкия долен ъгъл, а Макенджиев докосна кълбото дотолкова, че то да се отбие в страничната греда.

До края на мача двата тима се концентрираха предимно върху играта в защита с цел минимизиране вероятността за грешка. Така всичко около първото място в група Б на долната осмица ще се решава в последния кръг, когато Пирин гостува на Локомотив Горна Оряховица, докато Берое приема Нефтохимик.

ПИРИН – БЕРОЕ 1:1

1:0 Станислав Костов 27'

1:1 Жуниор Мапуку 63'

Пирин (4-2-1-3): Благой Макенджиев – Костадин Ничев, Румен Сандев, Стилиян Николов, Юлиян Попев /к/ - Рос Дженкинс, Тодор Траянов – Иван Цветков – Тони Тасев (72' - Кристиян Кощрна), Даниел Младенов (86' - Орлин Старокин), Станислав Костов

Старши треньор: Милен Радуканов

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Пламен Тенев, Венцислав Василев, Асен Георгиев, Веселин Пенев /к/ - Кохей Като (46' - Карлос Охене), Георги Динков – Ерик Почански (82' - Виле Салмикиви), Мартин Райнов, Матеас Делич (60' - Борислав Цонев) – Жуниор Мапуку

Старши треньор: Ферарио Спасов

Главен съдия: Георги Кабаков