Левски записа втора загуба в четвъртия си мач с Локомотив Пловдив този сезон. "Сините" паднаха с 1:2 на "Лаута" и изпускат от поглед дори втората позиция в класирането, докато "черно-белите" запазиха всички шансове за атака на плейофа за Лига Европа.

Капитанът на "железничарите" Мартин Камбуров прониза за пореден път любимата си жертва, с което откри резултата. Това беше неговият 186-и гол в елита, с което задмина по брой легендата на Локо и българския футбол Христо Бонев.

След почивката Мехди Бурабия вдъхна малко кураж и надежди на гостите от столицата с прекрасен изравнителен гол от пряк свободен удар. Но малко по-късно с не по-малко красиво изпълнение Стефан Йевтоски отново върна преднината на пловдивчани и този резултат се запази до края.

Още от самото начало на двубоя двата тима се хвърлиха в атаки. Първият шанс беше за Левски още във 2-та минута, когато по чудо тимът не поведе. Тогава Франсис Нар стреля от границата на наказателното поле, Илко Пиргов изби право на крака на Божидар Краев и той стреля право в тялото на стража от 5-6 метра.

В тези минути домакините бяха доста плахи, макар че имаха няколко възможности, които обаче бяха спрени в зародиш от "синята" защита. Дани Кики и Димо Бакалов пробваха да се разпишат от дистанция, но неточно.

Първият сериозен шанс за "смърфовете" дойде едва в 20-та минута. Тогава Дани Кики и Мартин Камбуров направиха двойно подаване, като след него ветеранът се озова на стрелкова позиция встрани от Николай Кръстев, но би слабо и вратарят изби.

Малко след това домакините отново имаха шанс да се разпишат. И пак Камбуров се оказа на върха на атаката, но тогава центрирането на Димо Бакалов от фланга беше засечено от него с глава на сантиметри над гредата.

В тези минути играта на "железничарите" се получаваше доста добре. Но попадението така и не падаше. Левскарите имаха редки шансове и в 31-та минута изстрел от дистанция на Мехди Бурабия беше избит от корнер.

След него Франсис Нар изигра нескопосано топката и позволи да се стигне до опасна контра за Локо. При нея Пламен Крумов с пас през целия терен намери Дани Кики на фланга, тй пусна успоредно на голлинията към непокрития Камбуров и с мощен удар ветеранът не остави шанс на Кръстев - 1:0.

Това беше 186-ия гол за ветерана в родния елит, с което задмина постижението на Христо Бонев. Той вече е еднолично на четвърта позиция във вечната ранглиста на българския футбол, а в обсега му е да излезе втори. На тази позиция е Наско Сираков със 196 гола. Недостижим лидер е Петър Жеков с 253.

Малко след това Камбуров стреля опасно и от пряк свободен удар, но Яблонски изби и предотврати увеличаването на головия актив на нападателя. Левски беше близо до изравняването в 40-та минута, когато удар от границата на наказателното поле на Мехди Бурабия срещна напречната греда.

В крайна сметка повече попадения преди почивката не паднаха и двата тима се оттеглиха на пауза с гол аванс за домакините. А за след подновяването на играта имаше още голове и те бяха шедьоври.

Първо в 56-та минута Мехди Бурабия изравни с виртуозно изпълнение на пряк свободен удар. От границата на наказателното поле той така завъртя топката над стената, че Илко Пиргов остана статист на голлинията и гледаше безпомощен как топката се оплита в мрежата му.

Но вместо да вдигнат оборотите и да търсят пълен обрат, левскарите пак дадоха инициативата на съперника си. Мартин Камбуров изпусна да вкара втори гол в 62-та минута, след като Кръстев изби удара му. Но две минути след това "смърфовете" пак поведоха.

Тогава след един корнер Давид Яблонски изчисти слабо и неточно право на крака на Стефан Йевтоски на границата на наказателното поле. Македонецът изстреля истински снаряд, а топката беше неспасяема за Кръстев, който нямаше как да реагира - 2:1 за "железничарите".

След този развой левскарите тръгнаха напред да търсят изравняване. Но бяха толкова безидейни в атака, че някои от опитите им да вкарат, будеха истинско съжаление. Единственият в синьо, който знаеше какво прави на терена през целия мач, беше Мехди Бурабия. Но само неговите адекватни усилия не бяха достатъчни за нещо повече от загуба.

Амаду Сукуна имаше един от редките шансове за попадение, но не беше точен. Останалите бяха твърде бледи в атака, а ударите от дистанция на Краев и Нар бяха безнадеждно неточни и отидоха далеч в аут.

В тези минути "черно-белите" се бяха прибрали комфортно и търсеха контрите. Те не създадоха особени опасности пред Николай Кръстев, но нямаха и нужда от това, защото не се виждаше как ще получат попадение.

В крайна сметка такова и не падна до края и Локомотив се поздрави със заслужена победа. След нея момчетата на Войн Войнов събраха 45 точки и макар да остават шести, имат всички шансове да се преборят за четвъртата позиция, от която ги дели само една точка засега. Левски остава трети с 59 точки, но скоро второто място може да стане мираж за преследване, ако слабата форма и безидейната игра на отбора на Николай Митов продължава.

Ето и съставите на двата отбора:

Локомотив Пловдив: Илко Пиргов, Иван Горанов, Кирил Котев, Пламен Крумов, Павел Виданов, Веселин Марчев, Пауло Серджо, Димо Бакалов, Дани Кики, Парвиз Умарбаев, Мартин Камбуров;

Резерви: Ясин Ел Харуби, Александър Тунчев, Димитър Везалов, Стефан Йевтоски, Ияд Омар Хамуд, Дино Мартинович, Мигел Анхел Луке;

Левски: Николай Кръстев, Ивайло Найденов, Александър Др. Александров, Давид Яблонски, Франсис Нар, Александър Ем. Александров, Божидар Краев, Мехди Бурабия, Антон Огнянов, Амаду Сукуна, Бабатунде Адениджи;

Резерви: Божидар Митрев, Деян Иванов, Атанас Кабов, Димитър Пиргов, Илия Юруков, Сонер Полат, Станислав Иванов.