Ботев Враца окончателно се бетонира на второто място в група А от втората осмица на Първа лига след исторически успех над Витоша Бистрица. Врачани надиграха „тигрите” с 4:2 в последния мач от 30-ия кръг на шампионата и заличиха надеждите им по отношение на позицията зад Етър Велико Търново.

Играч на мача: Емил Стоев

За първи път от 1968 година насам – и победата с 6:3 над Левски - Ботев Враца успя да отбележи 4 гола в рамките на първото полувреме в родния футболен елит. Емил Стоев се отличи  хеттрик за тима на Сашо Ангелов, а по едно попадение добавиха още капитанът Валери Домовчийски и Даниел Генов. За Витоша попаденията бяха дело на Георги Купенов и Григор Долапчиев.

Сашо Ангелов: Никакво отпускане до самия край!

Росен Кирилов: Ботев Вр ни надигра тотално, дано променим манталитета

С победата врачани си гарантираха оставането в елита и през сезон 2018/2019, докато Витоша ще участва в битките за оцеляване. В класирането Ботев Враца е първи с 41 точки, докато бистричани имат с десет пункта по-малко. Лидерът Етър е с 47 точки, а четворката се допълва от тоталния аутсайдер Верея (6).

Долапчиев: Разбъркванията им донесоха победата

Не бяха изминали и 40 секунди от първия съдийски сигнал на Ивайло Стоянов, когато топката за първи път навести мрежата за Християн Василев. Даниел Генов центрира отдясно, а Домовчийски с плонж изпревари вратаря при първата греда, като бързо беше попарен от вдигнатия флаг.

Витоша отвърна мълниеносно с контраатака в 4-ата минута, при която Григор Долапчиев изведе Емил Гъргоров фронтално срещу вратата. Ветеранът нахлу в наказателното поле, където беше застигнат от защитник и загуби баланс в мига на изстрела, което доведе до лесно спасяване за Красимир Костов.

Три минути по-късно гол на Ботев Враца отново не беше признат. Симеон Мечев опита шут от дистанция, а Домовчийски изскочи и с шпагат отклони топката в мрежата. Този път засадата на Домо беше далеч по-очевидна.

В 15-ата минута логичното все пак се случи. Домовчийски получи на скорост и излезе очи в очи срещу вратаря. Силният му шут беше отразен от Християн Василев, който изби топката извън наказателното поле. Там Емил Стоев я посрещна директно с шут и не остави шансове на вратаря дори да се изправи – 0:1.

В 23-ата дойде вторият ключов пропуск за Витоша. Лъчезар Котев и Гочев размениха подавания отляво, с които преодоляха защитата на врачани. Крайният защитник центрира по тревата в наказателното поле към непокрития пред малкия пеналт Гъргоров. Той опита технично отиграване с външен фалц, което му изигра лоша шега.

Две минути по-късно Емил Стоев отново ликуваше. Симеон Мечев изпълни ъглов удар отдясно по атаката, а Краси Костов беше възпрепятстван от купа тела във вратарското поле, за да боксира както трябва. Топката продължи да тупка в пеналта, а Стоев я намери с изумително воле, спряло в горния ляв ъгъл – 0:2.

След още 3 минути – в 28-ата – Домовчийски най-сетне се разписа. Атаката на Ботев стартира отляво и Петър Атанасов напредна с топка в крака. Той комбинира с Домовчийски, който се върна, за да получи на крак. Това изненада Тодор Гочев и след като бранителят беше твърде далеч от Домо за каквото и да било, последният нанесе прецизен фалцов шут в горния десен ъгъл – 0:3.

В 30-ата минута Витоша намали изоставането си. Ивайло Лазаров изпълни ъглов удар отляво, за да може Георги Купенов да надскочи няколко съперникови играчи и с глава да порази долния десен ъгъл – 1:3.

Екшънът за първото полувреме обаче далеч не беше приключил. В 41-ата минута Домовчийски записа и асистенция на своята сметка, като се бе изтеглил пред дъгата, за да получи топката. Оттам последва пас между централния защитник и левия бек, с който Емил Стоев излезе очи в очи с вратаря. 23-годишният футболист овладя и с второто си докосване финализира своя хеттрик – 1:4.

Второто полувреме показа, че почивката по никакъв начин не се е отразила на бясното темпо. В 48-ата минута домакините намалиха изоставането си чрез Долапчиев. Иван Вълчанов не се справи много успешно със задачата да центрира от ъглов удар, като избитата топка се върна при него. Крилото завъртя топката по отличен начин към близката греда, където Долапчиев беше изтърван да стреля с глава по диагонала – 2:4.

Ситуацията можеше да стане още по-гореща, ако в 53-ата минута малшансът пред гола за Емил Гъргоров не бе продължил. Цанков метна дълъг пас напред по дясното крило и така изведе Вълчанов на скорост. С първото докосване до топката играчът на домакините я прокара между краката на Кавдански и нахлу в пеналта. Там той центрира към Гъргоров, чийто изстрел с глава разтресе левия стълб.

Този пропуск определено се отрази върху самочувствието на домакините, които продължиха да атакуват настоятелно. Постепенно обаче динамиката на мача започна да пада, след като и двата отбора изразходиха сериозен физически ресурс.

И въпреки всичко домакините бяха тези, които можеха да направят последните минути отново интригуващи. В 87-ата минута Иван Вълчанов получи топката на скорост отляво в наказателното поле и избяга от Кавдански, след което шутира ниско по диагонала. Вратарят Краси Костов не помръдна и изгледа как топката рикошира в левия страничен стълб.

Ботев Враца пък намери още искрица футбол дълбоко в продължението, когато фиксира крайния резултат. Емил Стоев и Даниел Генов разиграха двойно подаване отляво, което позволи на последния да поеме навътре към границата на наказателното поле. От около 22 метра той стреля безупречно към долния ляв ъгъл – 2:5.

В следващия кръг Ботев Враца приема Етър Велико Търново. Витоша Бистрица ще има ново домакинство, този път срещу Верея.

ВИТОША – БОТЕВ ВРАЦА 2:5

0:1 Емил Стоев 15'

0:2 Емил Стоев 25'

0:3 Валери Домовчийски 28'

1:3 Георги Купенов 30'

1:4 Емил Стоев 41'

2:4 Григор Долапчиев 48'

2:5 Даниел Генов 90+4'

Витоша (4-2-3-1): Християн Василев – Петко Цанков, Георги Купенов, Михаил Милчев, Тодор Гочев (64' - Румен Гьонов) – Ивайло Лазаров (80' - Георги Амзин), Лъчезар Котев – Иван Вълчанов, Емил Гъргоров, Четин Садула /к/ - Григор Долапчиев;

Старши треньор: Росен Кирилов

Ботев Вр (4-5-1): Красимир Костов – Андреас Васев, Илия Миланов, Мартин Кавдански, Венцислав Керчев – Даниел Генов, Симеон Мечев, Йордан Апостолов (56' - Даниел Гаджев), Емил Стоев, Петър Атанасов (70' - Милан Вушорович) – Валери Домовчийски /к/ (82' - Ивайло Михайлов);