Черно море без проблеми завърза интригата за първото място в група А от втората осмица на Първа лига. Срещу тотално променения тим на Славия „моряците” се наложиха с 2:0 в 31-ия кръг и се изравниха с „белите” по точки. Столичани не само платиха цената на желанието си да съхранят титулярите за предстоящия полуфинален реванш за Купата на България, но и резервният страж Емануеле Джерия получи изключително сериозна травма.

Играч на мача: Георги Божилов

При дебюта на Фабио Мартинс за варненци главното действащо лице на терена беше опитният Георги Божилов. 31-годишният футболист асистира за откриващия гол на Марек Кузма към края на първата част, а след паузата уши бляскаво попадение от дистанция. Така Черно море има 40 точки на сметката си, с колкото разполага и Славия. Третият Пирин е с 29, докато Витоша ще бъде твърдо последен с едва 9 пункта.

Божилов: Бяхме по-добри и закономерно победихме

Загорчич: Равностоен мач, до първия гол стояхме добре

Илиан Илиев: Резервите на Черно море са в атака

Началото на мача беше далеч от еталоните за динамика. Славия рано-рано наложи териториален превес и бързичко натрупа няколко корнера, с които безуспешно опита да всее смут пред вратата на 18-годишния Иван Дюлгеров. Младият страж се отличи с няколко доста зрели намеси, в това число и в 11-ата минута, когато много мъдро усети, че Владислав Узунов ще изведе Момчил Цветанов зад отбраната. Дюлгеров стигна първи до точката на дузпата и пресрещна нападателя на „белите” веднага щом последният овладя.

Най-запомнящото се положение за Славия бе в 25-ата минута. Гостите организираха контраатака, след като спечелиха топката пред своето наказателно поле. Влади Узунов комбинира с Милчо Ангелов в централния кръг, а той продължи вляво за Момчил Цветанов. Последният опита центриране по тревата, което Даниел Димов изчисти право на пътя на Славчо Шоколаров. Последният посрещна топката директно с шут от 25 метра, а кълбото профуча на сантиметри над лявата сглобка.

Ощетиха ли Славия с неотсъдена дузпа?

Малко против логиката на срещата дотук Черно море откри резултата с първия точен шут в срещата. В 38-ата минута Дани Кики и Георги Божилов разиграха късо, а последният центрира перфектно към далечната греда. Там набралият скорост Кузма се извиси и забоде кълбото право в долния десен ъгъл – 1:0.

Черно море можеше да дръпне още по-сериозно в предпоследната минута на първата част. Ситуацията се появи след нов корнер отдясно по атаката, като този път Кики центрира директно. Даниел Димов изпревари зле излезлия вратар Емануеле Джерия, ала от няколко метра стреля над празната врата.

Дебют за Фабиньо на "Тича"

„Моряците” стартираха по най-добрия възможен начин второто полувреме – с изключителен гол в 51-ата минута. Марек Кузма се пребори за топката пред наказателното поле на Славия и комбинира с Божилов, който чукна топката пред себе си и нанесе бомбен изстрел от 25 метра. Кълбото влетя по абсолютно безкомпромисен начин в горния ляв ъгъл, като не остави дори частица надежда за вратаря – 2:0.

Няколко минути след този гол ситуацията на Славия бе придружена от друга лоша вест – вратарят Емануеле Джерия се контузи изключително тежко при опит да вкара топката в игра. Останаха съмнения, че става дума за фрактура в левия крак, а това доведе до дебюта на 17-годишния Лука Наков.

В един дълъг период от срещата Славия като че ли нямаше ясна посока в играта си. Едва в заключителните минути съставът на Златомир Загорчич показа някакво съживяване. В 83-ата Милчо Ангелов направи непростим пропуск. Момчил Цветанов завъртя добре топката от фаул, тя прелетя над купа от играчи и дойде идеална за Ангелов пред вратарското поле. Нападателят обаче намери начин да стреля в аут покрай десния стълб.

Славчо Шоколаров: Две колективни грешки - два гола

Три минути по-късно гостите удариха и греда. Славчо Шоколаров стреля чудесно от пряк свободен удар, отсъден на 23-24 метра. Халфът стреля над стената, а младият Иван Дюлгеров замръзна и само изгледа как кълбото удря напречната греда.

В следващия кръг от група А на втората осмица Черно море гостува срещу Витоша Бистрица, докато Славия приема Пирин.

ЧЕРНО МОРЕ – СЛАВИЯ 2:0

1:0 Марек Кузма 38'

2:0 Георги Божилов 51'

Черно море (4-2-3-1): Иван Дюлгеров – Атанас Зехиров, Даниел Димов, Илиас Хасан, Юго Кононго – Емил Янчев, Георги Илиев /к/ (56' - Фабио Мартинс)- Дани Кики (90+1' - Мирослав Енчев), Георги Божилов (70' - Мартин Минчев), Мехди Фенуш – Марек Кузма

Старши треньор: Илиан Илиев

Славия (4-2-3-1): Емануеле Джерия (60' - Лука Наков) – Чигози Мба-Чиги, Костадин Велков (71' - Мартин Семерджиев), Андреа Христов /к/, Стефан Велев – Славчо Шоколаров, Владислав Узунов – Момчил Цветанов, Наско Милев, Георги Йомов – Милчо Ангелов (86' - Пламен Петров)

Старши треньор: Златомир Загорчич

Стадион: „Тича” (Варна)