Отборът на Левски еднолично застана на върха в efbet Лига след последния мач в първия кръг, в който момчетата на Петър Хубчев изнесоха много качествен мач и разгромиха Дунав навън с красноречивото 4:1. Изключително силно отново игра швейцарския плеймейкър на „сините” Давиде Мариани, който завърши срещата с 2 гола и асистенция.

Играч на мача: Давиде Мариани

Дребничкият плеймейкър определено остави своя отпечатък върху мача и играта на своя тим и дава много сериозна заявка да бъде централната фигура под ръководството на Хубчев. Другите два гола бяха дело на също оставилите позитивни впечатления Паулиньо и Станислав Иванов, докато миналогодишният топреализатор на първенството Станислав Костов определено разочарова със серия от нетипични пропуски.

Хубчев недоволен от играта след 4:1, пак алармира за трансфери в Левски

Треньорът на Дунав: Явно не си върша работата добре

Мариани: С този треньор Левски върви в правия път

Домакините влязоха много надъхано в мача и още в 3-ата минута Милан Миятович трябваше да спасява силен, но недотам добре насочен шут на Ахмед Ахмедов. „Драконите” дадоха заявка да водят битка за надмощие в центъра на терена, където контролът върху топката се оказа поделен. Нико обаче не може да отрече, че Левски се възползва много по-успешно от миговете си с топка в крака.

Реално „сините” откриха резултата с първата си наистина опасна атака. В 15-ата минута Паулиньо получи топката отляво и изчака включването на Горанов, който този път се вряза навътре към наказателното поле. Бразилецът го намери с находчив пас, а левият бек вдигна глава и я подаде към непокрития около точката на дузпата Мариани. Той овладя технично и с левия крак стреля покрай капитана на Дунав Мартин Ковачев в  долния ляв ъгъл – 0:1.

Пет минути по-късно гостите напълно заслужаваха да поведат с още един гол. Давиде Мариани получи втори шанс да центрира след неудачно изпълнение на пряк свободен удар и го направи далеч по-добре. Швейцарецът изпрати топката остро към вратарското поле, където Ковачев увисна и Станислав Костов се озова на изключителна чиста позиция. От 4-5 метра обаче голмайсторът на шампионата от миналия сезон стреля в аут покрай левия стълб.

В 27-ата минута „сините” изтърваха още един златен шанс, който отново отиде на сметката на Костов. Те организираха контраатака през центъра, а Мариани с отличен извеждащ пас по трева изведе тарана сам срещу вратаря отдясно в пеналта. Миг преди да бъде затворен от Динков, Костов съумя да стреля към близкия долен ъгъл и улучи лявата странична греда. Малко по-късно след едно заучено изпълнение на ъглов удар, при което Мариани прехвърли всички в наказателното поле, за да намери Иванов, младокът предизвика спасяване от Макенджиев с острия си диагонален шут.

Седем минути преди паузата Дунав понесе звънък удар. Топката беше върната към вратаря Макенджиев, който не я отигра веднага, а поведе встрани, за да си даде време за пас. Станислав Костов успя да се приближи до него, макар и не плътно, а това явно повлия на стража, който изрита топката безцелно напред и тя се приземи в краката на намиращия се на около 30-35 метра от вратата Мариани. Срещу тотално неподготвената защита за швейцареца беше детска игра да даде пас към Станислав Иванов, който технично чукна в близкия ъгъл покрай Макенджиев – 0:2.

Втората част започна по доста неочакван начин и чудесен от гледна точка на домакините. В 47-ата минута Нуно Рейш и Горанов размениха поредица от безцелни пасове един между друг около централната линия. В крайна сметка португалецът се оказа притиснат от Стефан Христов и сбърка, подарявайки топката на Селеменов. Руснакът моментално пусна в коридор за Ахмед Ахмедов, който устоя на настойчивите опити на Каргас да го дебалансира и хладнокръвно реализира за 1:2.

Четири минути по-късно Левски можеше да възстанови аванса си, като Костов отново демонстрира изненадващо неумение пред гола. В 51-ата Станислав Иванов го намери с чудесно центриране съвсем непокрит на около 7 метра от вратата и таранът шутира от въздуха в лявата греда. После той първи стигна до топката, ала вече от нулев ъгъл и непосредствена близост за Макенджиев беше лесно да постави тялото си и да отрази.

Дунав така и не се възползва от съживяването в играта си, защото в 62-ата минута Станислав Иванов спечели дузпа за „сините”. Благодарение на скоростта си младокът се измъкна зад гърба на Динков, а вече влязъл в наказателното поле, направи рязък финт, с който направи нарушението на бранителя неизбежно. От бялата точка Давиде Мариани реализира втория си гол за вечерта – 1:3.

Този гол тотално заличи съпротивителните сили на „драконите”, които изглеждаха повече от доволни да доиграят мача, без да допускат други попадения в мрежата си. Колкото и натискът на „сините” също да отслабна, столичани успяха да се доберат до още едно попадение. То падна в 81-ата минута, когато грешка на Георги Динков подари топката на Левски в близост до наказателното поле. Тя бързичко стигна до краката на Паулиньо, който от дъгата стреля много технично в долния ляв ъгъл и извън обсега на Макенджиев – 1:4.

В добавеното време на мача двата отбора спокойно можеха да си разменят по още един гол. Фрапантна грешка на Янис Каргас позволи на резервата Сандро Семедо да изскочи сам срещу Миятович отляво, а португалецът сбърка, като не комбинира с непокрития Ахмедов, което позволи на Рейш да парира с шпагат. Горе-долу в следващата атака Макенджиев се намеси впечатляващо срещу останалия съвсем сам на 3 метра пред вратата Франко Мазурек.

За Левски в четвъртък предстои реванш срещу словашкия Ружомберок в Лига Европа, а през уикенда "сините" ще гостуват на Етър, който поднесе изненадата в първи кръг с 2:2 срещу ЦСКА на "Армията". Дунав от своя страна ще има визита срещу Ботев Пловдив в Коматево.

ДУНАВ – ЛЕВСКИ 1:4

0:1 Давиде Мариани 15'

0:2 Станислав Иванов 38'

1:2 Ахмед Ахмедов 47'

1:3 Давиде Мариани 64'-д.

1:4 Паулиньо 81'

Дунав (3-5-2): Благой Макенджиев – Георги Динков, Мартин Ковачев /к/, Илия Мунин (53' - Михаил Милчев) – Самуел Инкоом, Самир Аясс (74' - Фернандо Кавалканте), Диян Димов, Иван Селеменев, Александър Исаевски – Стефан Христов (68' - Сандро Семедо), Ахмед Ахмедов

Старши треньор: Людмил Киров

Левски (4-2-3-1): Милан Миятович – Живко Миланов /к/, Янис Каргас, Нуно Рейш, Иван Гранов – Мартин Райнов,  Хали Тиам – Станислав Иванов (82' - Мартин Д. Петков), Давиде Мариани (76' - Франко Мазурек), Паулиньо – Станислав Костов (55' - Илия Димитров);