Славия ще продължи да чака за победа над Черно море във Варна, но този път „белите” бяха много близо. Първият мач от 5-ия кръг на Първа професионална лига приключи при 1:1 на „Тича”, където домакините дадоха две свидни жертви в лицето на Цветелин Чунчуков и Витиня.

Докато при първия нещата не са оцветени в съвсем песимистични краски, то при португалеца почти сигурно става дума за много сериозна травма и дълго отсъствие извън терените. Иначе мачът премина при поделено надмощие, като Атанас Зехиров изведе „моряците” напред преди почивката, а след нея „белите” изравниха чрез Георги Йомов и пропуснаха няколко чисти ситуации в последните минути.

Във временното класиране Черно море остава лидер с 11 мача и все така без загуба дотук. Славия е 8-и с 5 пункта, резултат от 1 победа и 2 ремита.

Край морето омакините направиха опит да упражнят натиск още от самото начало, като в откриващите минути пред вратата на Георги Петков се изредиха доста статични положения. Славия имаше нужда от малко време, за да напипа своя ритъм и всъщност първи стигна до реална опасност. В 10-ата минута Георги Йомов бе спрян с фаул на 3-4 метра пред пеналта леко по диагонал спрямо вратата. Иван Минчев се нагърби с изпълнението и се справи доста добре със задачата да стреля фалцово над стената. Стражът на Черно море Емил Михайлов реагира на висота и с красив плонж изби в корнер.

Секунди по-късно късметът покри сериозно „моряците”. Чиги спечели въздушен дуел с Ондрей Сукуп, като свали топката за Иван Минчев. Последният без да се бави разгъна атаката надясно с подаване към пробиващия Йомов. Последният центрира по тревата към Ивайло Димитров, който в последния миг бе изпреварен от Хасани. Бранителят на Черно море отигра ситуацията крайно непохватно – с всичка сила той изстреля кълбото в напречната си греда, като по чудо не си отбеляза ефектен автогол.

Постепенно Черно море започна да си връща превъзходството на терена и дори контузията на Цветелин Чунчуков, който напусна игра в 25-ата минута заради травма, не направи нещата по-лесни за гостите. Малко след излизането на нападателя Андреа Христов можеше да огорчи съвсем варненци, ако се бе възползвал по-успешно от перфектното центриране на Минчев от фаул. Дребничкият халф намери своя съотборник съвсем непокрит пред вратарското поле на Михайлов, ала Христов дори не успя да отправи изстрел по посока на целта.

„Моряците” бяха много близо до гола в 34-ата минута. Тогава Александър Цветков с елегантно копване хвана неподготвени защитниците на Славия, а Орлин Старокин получи чист коридор за стрелба от около 12-13 метра. Халфът нанесе доста непохватен шут, който прелетя много встрани покрай левия стълб.

Три минути по-късно Витиня предизвика корнера, който доведе до откриването на резултата. Португалецът се включи навреме в предни позиции и изпрати тежък шут по посока горния десен ъгъл на Георги Петков. Ветеранът изби в ъглов удар, при който полевите играчи пред него не действаха добре. Притиснатият от Старокин Ивайло Димитров изчисти зле центрирането, като кълбото се озова у Атанас Зехиров при точката на дузпата. Десният халф само го нагласи на силния си крак и с невероятна сила заби зрелищен гол – 1:0.

В продължението на първата част „моряците” можеха да удвоят аванса си. Александър Александров не нанесе най-добрия възможен изстрел с глава по посока на долния десен ъгъл, след като бе изпуснат да обстрелва след чудесен пас на Георги Илиев от пряк свободен удар. Петков сигурно улови, като секунди по-късно даде знаци към резервната скамейка за сериозна контузия.

Опитният страж все пак остана на терена при подновяването на играта, но само броени минути по-късно Черно море трябваше да прави втора принудителна смяна. Витиня пострада много сериозно, докато просто водеше топката, като първите опасения са за скъсан ахилес. Така привлеченият от Лудогорец футболист  няма да запомни с нищо добро първия си официален мач за „моряците”.

Контузията доведе до тактическа рокада при Морето, като появилият се в игра Балджийски застана в предни позиции, а Орлин Старокин се върна като ляв краен защитник. Незнайно защо след нея тимът на Георги Иванов подчертано се зае да играе предпазливо и да пази крехката си преднина.

Славия опитваше да диктува събитията и макар в играта на „белите” да имаше доста брак, те все пак изравниха в 72-ата минута. Тогава Иван Минчев разигра двойно с Емил Мартинов в центъра, а това му позволи да напредне почти необезпокояван отляво. Дребничкият плеймейкър центрира в зоната пред вратарското поле, където Ивайло Димитров и борещият се с него Александър Александров се разминаха с топката. Тя тупна и дойде удобна за Георги Йомов при далечната греда, а младокът с красив плонж я заби в мрежата за 1:1.

20-годишнияттехничар можеше да стане съвсем герой за своите. Чиги Мба показа чудесна визия за играта и с пас надясно намери Йомов съвсем непокрит пред пеналта. Поемането на българина не беше от най-добрите, като той все пак намери начин да шутира опасно. Кълбото спря във външната страна на мрежата зад близката греда.

В заключителните минути Славия имаше два повече от перфектни шанса в рамките на броени секунди. В 84-ата минута резервата Владислав Узунов спечели битката със Сукуп отдясно до ъгловото флагче в половината на домакините. Последва идеално центриране към Ивайло Димитров, който от границата на вратарското поле стори по-трудното и с глава стреля встрани от левия стълб.

Две минути след това таранът пропиля нов страхотен шанс. Йомов избяга от засадата отдясно и получи в дълбочина. Юношата на Левски достави идеална полувисока топка за Ивайло Димитров, който от упор шутира право във вратаря Михайлов.

В следващия кръг Черно море гостува на Ботев в Пловдив, докато Славия приема Етър Велико Търново.

ЧЕРНО МОРЕ – СЛАВИЯ 1:1

1:0 Атанас Зехиров 38'

1:1 Георги Йомов 72'

Черно море (4-2-3-1): Емил Михайлов – Ондрей Сукуп, Александър Александров, Илиас Хасани, Витиня (48' - Борислав Балджийски) – Георги Илиев /к/, Орлин Старокин – Атанас Зехиров, Мариян Огнянов (79' - Иван Коконов), Александър Цветков – Цветелин Чунчуков (25' - Марек Кузма)

Старши треньор: Георги Иванов – Гонзо

Славия (4-1-4-1): Георги Петков /к/ - Теодорос Папуцоянопулос, Андреа Христов, Стефан Велков, Абуд Омар – Емил Мартинов – Георги Йомов, Стефан Велев, Иван Минчев (90+1' - Янис Карабельов), Емануел Чигози Мба (76' - Владислав Узунов) – Ивайло Димитров (88' - Калоян Кръстев)

Старши треньор: Златомир Загорчич

Стадион: „Тича” (Варна)