ЦСКА не успя да потегли по начина, по който искаше през сезон 2017/2018 в Първа лига. "Червените" стигнаха само до 1:1 срещу Славия на Националния стадион "Васил Левски", като на всичкото отгоре сериозни контузии получиха звездите Фернандо Каранга и Кирил Десподов.

Момчетата на Стамен Белчев бяха категорични господари на терена през първото полувреме, когато Каранга откри резултата. Именно контузията на бразилеца в началото на втората част като че ли разстрои играта на "червените", а Ивайло Димитров изравни след рядко срещана по българските терени асистенция от Владислав Узунов. В заключителните минути непростим пропуск за ЦСКА направи и Кристиан Малинов, а след края на мача Георги Петков не пропусна да провокира играчи и фенове на съперника.

Каранга успокои за травмата си, чака мача с Лудогорец

ЦСКА трепери и за Десподов преди домакинството срещу шампиона

Първите минути на мача не бяха най-пленителните, като отборите все пак се реваншираха по-нататък и предложиха немалко положения. Първата чиста ситуация бе за Славия в 20-ата минута, а символичните  домакини могат само да съжаляват, че не развиха атаката си по-добре. Топката бе отнета, докато почти целият отбор на ЦСКА бе изнесен напред. Пас вдясно остави Ивайло Димитров да напредва с много пространство пред себе си. Вместо да потърси по-логичното, а именно подаване вляво за Георги Йомов, централният нападател взе да лъже притичващите съперници в пеналта. Всичко приключи с анемичен шут в ръцете на Китанов.

Първият шанс на ЦСКА в срещата бе далеч по-сериозен. Меркадо получи топката в наказателното поле и съумя да шутира покрай шпагата на Теодорос Папуцоянопулос. Изстрелът му спря във външната страна на мрежата зад близката греда.

Постепенно ритъмът в играта на „червените” се подобри и логичното се случи в 28-ата минута. Александър Георгиев се включи за пореден път отляво и центрира много добре. Стефан Велков притича, за да попречи на Фернандо Каранга, ала в последния миг загуби равновесие и падна на тревата. Така бразилската звезда на ЦСКА необезпокояван стреля с глава в горния десен ъгъл – 1:0.

Само пет минути по-късно Георги Петков предотврати ново попадение. Каранга притича към централния кръг, за да овладее една спорна топка, а после бързо я разпредели вляво за Меркадо. Еквадорецът със серия от финтове мина покрай Теодорос и нанесе мощен шут, който вратарят изби в ъглов удар.

„Белите” на свой ред показаха зъби секунди по-късно. Ивайло Димитров получи пас „в уличка” и с Бодуров на гърба си опита нещо като прехвърлящ изстрел. Китанов реагира колебливо отначало, но все пак се справи със ситуацията.

В добавената минутка към първата част ЦСКА изпусна две много солидни положения. Първо Меркадо показа страховит демараж отдясно и надбяга с лекота Теодорос. Центрирането му към далечната греда бе за Каранга, който съобрази и остави топката за намиращия се зад гърба му Кирил Десподов. Последният отправи нещо средно между шут и центриране, което Емил Мартинов изчисти в корнер. От него произтече другият шанс, като Бодуров засече центрирането с глава и предизвика спасяване от Петков. Десподов пробва безуспешна добавка, отлетяла над гредата.

Второто полувреме имаше подчертано лошо начало за „червените”. В 54-ата минуата звездата Каранга се контузи много неприятно след падане, предизвикано от единоборство за спорна топка. Той продължително получаваше медицинска помощ на терена, а в крайна сметка минути по-късно в игра на неговото място се появи Кевин Кубемба.

Славия беше на прага на чутовна глупост в 58-ата минута, когато Георги Петков за малко не предизвика гол във вратата си. Опитният страж подцени безадресното центриране на Манолев и изби топката в напречната греда. Меркадо притича в карамбола, за да направи добавка, като уцели защитник в бял екип.

Секунди по-късно Кирил Десподов направи два жестоки пропуска. Първо с глава той не можа да улучи вратата след ново центриране на Манолев, а после пропусна далеч по-чиста ситуация. Кубемба му сервира топката около точката на дузпата и когато всички очакваха гол, подаването се оказа малко по-дълго, а българският национал стреля над горния десен ъгъл.

Точно на този фон дойде изравнителният гол за Славия в 62-ата минута. Влади Узунов блесна със страхотна асистенция, без значение, че бе притиснат от Георгиев. Крилото изведе по брилянтен начин Ивайло Димитров отдясно в пеналта, а никой от защитниците в „червено” не тръгна с нападателя. Той шутира фалцово покрай излизащия напред Георги Китанов, който също можеше да се намеси по-добре – 1:1.

Две минути по-късно топката отново беше в мрежата на ЦСКА, но съдиите правилно отмениха попадението на Йомов заради засада. Младият талант на Славия бе с поне метър и половина в нередовна позиция.

В 69-ата минута Славия беше инфарктно близо до пълния обрат. Иван Минчев изпълни прекрасно пряк свободен удар, като центрира  отлично към Петко Христов. Централният защитник стреля силно с глава, а Китанов само изгледа как топката преминава на сантиметри над напречната греда.

ЦСКА дълго време не успяваше да създаде нищо. Чак в 77-атта минута Густаво Кулма изригна с далечен шут по посока долния десен ъгъл зад Петков. Изпълнението на колумбиеца си го биваше, но същото в по-голяма степен може да се каже за отговора на вратаря.

Далеч по-сериозен пропуск трябваше да преглътне резервата в редиците на „червените” Кристиан Малинов. В 83-ата минута Манолев за кой ли път намери начин да центрира успешно, този път полувисоко във вратарското поле. Малинов изскочи тъкмо навреме, а Петков нямаше как да реагира при точен изстрел. Такъв обаче не последва, а бившият играч на Литекс шутира фрапиращо над гредата.

"Червените" имаха още една ситуация до приключването на срещата, но никой не успя да се възползва от отличното прострелно центриране на Рубен Пинто във вратарското поле. Ситуацията се разигра в 88-ата минута, а в продължението ЦСКА трябваше да преглътне и друг удар по основен футболист. Кирил Десподов падна лошо на дясното си рамо след шпагат на Петко Христов.

СЛАВИЯ – ЦСКА 1:1

0:1 Фернандо Каранга 28'

1:1 Ивайло Димитров 62'

Славия (4-2-3-1): Героги Петков /к/ - Теодорос Папуцоянопулос, Стефан Велков, Петко Христов, Михаил Венков – Стефан Велев, Емил Мартинов – Георги Йомов, Иван Минчев (89' - Славчо Шоколаров), Ивайло Димитров (90+2' - Калоян Кръстев) – Владислав Узунов (83' - Янис Карабельов)

Старши треньор: Златомир Загорчич

ЦСКА (4-2-3-1): Георги Китанов - Станислав Манолев, Божидар Чорбаджийски /к/, Николай Бодуров, Александър Георгиев - Рубен Пинто, Давид Симао (65' - Кристиан Малинов) - Кирил Десподов, Густаво Кулма, Кевин Меркадо (74' - Тиаго Родригес) - Фернандо Каранга (56' - Кевин Кубемба)

Старши треньор: Стамен Белчев

Главен съдия: Стефан Апостолов