Отборът на Дунав победи с 2:0 Септември на стадион „Васил Левски“ в последен мач за двата тима от група Б на Втората осмица на Първа лига. След този резултат станаха ясни и окончателните плейаути, след които ще бъдат определени изпадащите отбори от елита.

Септември си бе осигурил първото място в Група Б преди днешния мач, но все още не е ясен съперника на столичани в баражите за разпределянето на квотите за Европа. Това ще бъде един измежду тимовете на Черно море и Славия.

За Дунав обаче съперникът в плейаутите е ясен и това е съставът на Витоша Бистрица, който кръг преди края няма записана победа в шампионата.

Головете за Дунав в днешния ден реализираха Бирсент Карагарен и Исмаил Иса през първата част.

Домакините можеха да открият резултата още в първата минута на мача. В първата си атака към вратата на Мартин Луков, Виктор Силва се озова на добра позиция и въпреки сериозната дистанция реши да стреля по диагонала. Вратарят на гостите обаче внимаваше и успя да избие.

Отговорът на Дунав бе повече от добър. Не бяха изминали и седем минути от първия съдийски сигнал, когато възпитаниците на треньора Малин Орачев излязоха напред в резултата. След атака отдясно, започната от Исмаил Иса, топката бе пратена към Шопов пред наказателното поле. Халфът на „драконите“ продължи паса към включилия се отляво Бирсент Карагарен. Оставеният непокрит в пеналта футболист на Дунав не се поколеба да стреля силно и не сгреши – 1:0 в полза на гостите.

В 13-ата минута Васил Шопов също бе близо до гол, но техничният му удар от трудна позиция бе спасен от Янко Георгиев.

Ситуацията за домакините стана още по-сериозна в 24-ата минута, когато Дунав удари за втори път. Този път в голмайстор за гостите се превърна Исмаил Иса. Нападателят пробва комбинация с Карагарен на границата на наказателното поле, но след щастлив рикошет топката отново попадна в него. Иса напредна малко и с техничен удар с външен фалц насочи топката в долния ляв ъгъл на вратата за 2:0.

Най-добрата ситуация за Септември през първата част дойде в продължението на полувремето. След центриране на Галчев от фаул в наказателното поле последва разбъркване, което завърши с удар на Елтон от близка дистанция. Топката рикошира в гредата, а след това и в тялото на бранител на Дунав, но така и не влезе в мрежата.

През второто полувреме домакините бяха тимът, който диктуваше темпото на терена, докато гостите от Дунав предпочитаха да действат на контраатака.

Футболистите на Николай Митов пропуснаха две уникални възможности, които до голяма степен можеха да променят развоя на двубоя. Първо ветеранът Борис Галчев не успя да се разпише от около метър на празна врата. Крис Гади получи на чиста позиция отдясно от Мартин Тошев и центрира прострелно успоредно на голлинията. Борис Галчев засече топката на далечната греда, но от непосредствена близост не уцели рамката на вратата.

Вторият шанс се разкри пред Мартин Тошев в 67-ата минута. След страхотна атака преминала през Борис Галчев, който изведе отляво Байду, ганаецът навлезе в наказателното поле, финтира защитник на Дунав, но вместо да стреля потърси Мартин Тошев. Юношата на ЦСКА стреля незабавно, но Мартин Луков се намеси блестящо и спаси.

В заключителните минути на срещата двата тима като че ли се примириха с изхода от двубоя и не успяха да се затруднят сериозно.

Така Дунав си осигури третото място в група Б, което му отрежда сблъсък с последния от група А на Втората осмица тима на Витоша.