Отборът на Ботев удари Левски в първото дерби от 28-ия кръг на Първа лига. Въпреки че играха повече от едно полувреме с човек по-малко, „канарчетата“ съкрушиха своя съперник с 1:0. В герой за домакините се превърна резервата Стивън Петков, който реализира единствения гол в мача през втората част.

Това е трето поредно поражение за Левски в шампионата, което може да коства третото място на тима във временното класиране. „Сините“ ще отстъпят своята позиция в таблицата, ако по-късно днес Берое надделе над Верея.

Ботев и Левски направиха интересен сблъсък, в който феновете, освен гола, видяха още три греди, червен картон и много нерви.

След успеха си Ботев събра актив от 45 точки и се доближи на 5 от днешния си съперник, който заема третата позиция. Берое е четвърти с 48 и мач по-малко.

--

Мачът в Коматево започна с леко предимство за Левски. Футболистите на „сините“ успяха да  създадат няколко интересни ситуации пред вратата на Ботев, като първата бе създадена от вратаря на домакините Даниел Кайзер. Стражът сгреши, след като не успя да изчисти добре топката, но в крайна сметка съумя да я изчисти в корнер, след който за негово щастие не произлезе опасност за „жълто-черните“.

Делио Роси: Извинявам се и се срамувам

Постепенно домакините намериха своя ритъм и на свой ред започнаха да гледат по-сериозно към вратата на противника. Първата чиста възможност в мача дойде в седмата минута и бе в полза на „канарчетата“. Жоао Пауло бе изведен по дясното крило, Иван Горанов не успя да се намеси убедително, което позволи на Пауло да овладее и да стреля мощно по диагонала, но топката срещна гредата зад Митрев.

Още не бе изминал и четвърт част, когато на терена прехвърчаха и първите искри. Серкан Юсеин извърши изключително груб фаул срещу Васил Панайотов, влизайки с бутоните в краката на футболиста на Левски. За щастие Панайотов се отърва без сериозна травма, въпреки че имаше нужда от лекарска помощ. За проявата си Юсеин получи първия жълт картон в срещата.

Силни думи на Панайотов: Нищо не играем, пълно разочарование

Героят за Ботев: Заслужаваме да сме в тройката

От този момент нататък играта се накъса, което уби темпото в действията на двата тима. В 26-ата минута Левски организира добра контраатака, която обаче приключи безславно след слабо центриране на Цветкович отдясно, което попадна в ръцете на Кайзер. Само две по-късно „сините“ пропуснаха най-добрата си възможност до този момент. След ново подаване на Цветкович, този път значително по-добро, Габриел Обертан стреля от въздуха, топката тупна коварно и спря в напречната греда на вратата на Ботев.

Четири минути преди почивката дойде и един от най-интересните моменти в срещата. Димитър Пиргов сгреши фатално в отбраната на Ботев, което му коства директен червен картон. Бранителят на домакините бе преодолян от Габриел Обертан, което накара Пиргов да го задържи, въпреки че футболистът на „сините“ се откъсваше сам срещу вратаря. Главният рефер на двубоя Петър Костадинов не се поколеба и за миг да изгони Пиргов.

Николай Киров: Представям си, ако този мач беше на "Колежа"...

В продължението на първото полувреме Тодор Неделев също нямаше късмет и ударът му се отби от страничния стълб на вратата.

На почивката старши треньорът на Ботев Николай Киров направи очаквана смяна, изваждайки от игра нападателя Дуде Н‘Донгала, а на негово място се появи Пламен Димов. Логично домакините приеха играта в своя половина и предпочетоха да действат на контраатака, което в крайна сметка се оказа правилната стратегия за Николай Киров.

В голям длъжник на Левски се превърна резервата Серджиу Буш, който направи уникален пропуск в 75-ата минута и не успя да изведе своите напред в резултата. Паулиньо получи топката отдясно и отправи страхотен пас към Серджиу Буш, слагайки топката на крака му. Румънецът се измъкна от опеката на бранител от Ботев и от близо три метра не успя да уцели вратата.

Другите интересни положения през втората част бяха пред вратата на Левски и бяха дело на Жоао Пауло, който направи отличен мач за Ботев. Бразилецът отправи три опасни изстрела, като при два от тях Божидар Митрев трябваше да се намесва решително.

Развръзката в срещата дойде в 80-ата минута, когато „златната“ резерва Стивън Петков порази вратата на „сините“. Тодор Неделев центрира добре в наказателното поле, където Петков се измъкна с лекота от Давид Яблонски и с глава преодоля Митрев.

До края на срещата Левски действа доста хаотично и не успя да стигне до така ценното попадение, което щеше да осигури на „сините“ поне една точка.

БОТЕВ – ЛЕВСКИ 1:0

1:0 Стивън Петков 80'