Серията без загуба на Берое стигна своя край и беляза възкачването, макар и временно, на нов лидер в Първа лига. ЦСКА тотално надигра старозагорци навън и заслужено излезе начело след 7-ия кръг. Хората на Стамен Белчев се наложиха с безкомпромисното 3:0 под Аязмото, а главният герой отново беше нападателят Фернандо Каранга.

Бразилецът записа гол и асистенция към Николай Бодуров в сблъсъка, в който „червените” поведоха чрез автогол на Кохей Като. Берое от своя страна показа вихрено начало, но извън откриващите минути показа, че към момента изобщо не може да се мери с един от претендентите за титлата. Победата изстреля столичани на първа позиция с 16 точки, на две пред досегашния лидер Черно море, който утре приема новака Септември. Берое след дебютната си загуба не помръдна от 6-ото място, което му се полага по силата на неговите 10 пункта.

Играч на мача: Фернандо Каранга

Стамен Белчев: Слабо първо полувреме, после овладяхме мача

Двубоят имаше повече от завладяващо начало. Само 18 секунди след началния сигнал на рефера Никола Попов защитниците на ЦСКА твърде леко позволиха на Камбуров да овладее на около метър зад точката на дузпата. Последва мигновен шут ниско по диагонала, а Черниаускас се хвърли и улови.

Три минути по-късно Берое отново докосваше попадението. Леони се включи отляво по атаката и центрира към близката греда, където Боби Цонев отклони с глава за намиращия се зад гърба му Педро Еуженио. Португалецът загуби секунда, за да овладее, след което шутира и единствено самопожертвователната намеса на Антон Недялков предотврати нещо по-лошо.

След бледите откриващи десетина минути ЦСКА се окопити и започна да реди положение след положение. В 14-ата минута Кулма изведе Тиаго Родригес с пас между Милен Желев и Павел Виданов, а португалецът, останал сам срещу Георги Динков, опита пас към непокрития Каранга. Единственият защитник на Берое обаче пресече подаването и спря потенциално головата атака.

В 16-ата минута Перниш трябваше скростно да напуска наказателното си поле, за да попречи на Каранга. „Червените” организираха мълниеносна контраатака след зле изпълнен пряк свободен удар от Берое. Кулма изведе голмайстора на Първа лига с чудесен пас, а Перниш му попречи с прецизен шпагат на 2-3 метра пред дъгата.

Още две минути по-късно столичани изпуснаха пореден шанс. Каранга се пребори с Виданов за високата топка и я свали надясно към Рубен Пинто, който пробва много тежък диагонален шут от границата на наказателното поле. Кълбото премина на половин метър покрай десния стълб зад Перниш.

Активизацията в редиците на гостите даде резултат в 27-ата минута. Тогава Кристиян Малинов се измъкна отдясно след страхотен извеждащ пас. Той опита ниско центриране, което Кулма положи усилия да догони на другия край в пеналта. Колумбиецът веднага пробва нов остър пас към Каранга, а Кохей Като посегна  и с бедро отклони кълбото към горния ляв ъгъл – 1:0.

Като вкара, но в грешната врата

Берое дълго време се луташе на терена след попадението и чак в добавеното време на първата част старозагорци напомниха за атакуващите си способности. Във втората минута от продължението Антон Карачанаков центрира заучено от ъглов удар, изпълнен отдясно по атаката.  Подаването му стигна до далечния ъгъл на наказателното поле, където Борислав Цонев шутира без забавяне. Кълбото влиташе под гредата, ако не бе светкавичната реакция на вратаря Черниаускас.

Втората част стартира с две идентични възможности пред „червените”.  В 49-ата минута Станислав Манолев изпълни по перфектен начин ъглов удар отдясно по атаката. Топката стигна до напълно непокрития пред вратарското поле Александър Дюлгеров, който обаче не успя да я насочи под гредата. Три минути по-късно гостите имаха идентичен шанс, с разликата, че този път Тиаго Родригес центрира към Каранга. От 8-9 метра последният не улучи вратата и стреля встрани покрай долния десен ъгъл.

Защитниците в зелени екипи не си взеха бележка и бяха наказани за втори път в 56-ата минута. Николай Бодуров записа една от редките си асистенции, като с дълъг пас матира цялата защита на Берое. Каранга се измъкна от засадата, за да овладее на гърди в пеналта, а след това реализира с шут между краката на Перниш – 2:0.

Попадението видимо внесе повече настроение в играта на гостуващия тим, а следващото не закъсня кой знае колко. В 67-ата минута Тиаго Родригес центрира зле от корнер, а още по-лошо се проявиха и защитниците пред Перниш. Избитата топка стигна до Каранга при дъгата, който без да гледа към вратата, даде прехвърлящ пас за Николай Бодуров. Бранителят от абсолютно редовна позиция заши безкомпромисно воле право под гредата – 3:0.

Ювелирното изпълнение на Бодуров - вижте тук!

Оттук до края ЦСКА имаше почти пълна доминация, а Берое на всичкото отгоре профука повече от 100-процентов шанс в 73-ата минута. Резервата Драгош Фирцулеску се понесе с топката напред и преди да бъде повален около централния кръг, даде извеждащ пас като по конец за Антон Карачанаков. Бившият играч на „червените” напредна необезпокояван и се изложи при завършващия удар, отправен силно встрани покрай вратата.

Осем минути преди края на редовното време разсеяната вече отбрана на „червените” допусна още една опасност, при която вратарят Черниаускас блесна. Друга от резервите на Берое – Серджиу Негруц се пребори с двама бранители и отправи тежък шут от точката на дузпата. Литовецът отвърна с впечатляваща намеса, при която изби топката с една ръка над гредата.

В добавеното време Мартин Камбуров имаше шанс да стигне до своя 190-и гол в елита, като негов пряк свободен удар от трудна позиция нацели право стража на ЦСКА през купа от играчи.

БЕРОЕ – ЦСКА 0:3

0:1 Кохей Като 27'-автогол

0:2 Фернандо Каранга 56'

0:3 Николай Бодуров 67'

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Милен Желев, Павел Виданов, Георги Динков, Матеус Леони – Мартин Райнов /к/, Кохей Като (54' - Серджиу Негруц) – Антон Карачанаков (88' - Eмин Ахмед), Борислав Цонев (61' - Драгош Фирцулеску), Педро Еуженио – Мартин Камбуров

Старши треньор: Александър Томаш

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Александър Дюлгеров, Божидар Чорбаджийски /к/, Николай Бодуров, Антон Недялков – Рубен Пинто, Кристиян Малинов – Станислав Манолев (84' - Кирил Десподов), Тиаго Родригес, Густаво Кулма (60' - Кевин Меркадо) – Фернандо Каранга (88' - Кевин Кубемба)

Старши треньор: Стамен Белчев