Отборът на Пирин постигна изключително сладка победа над Черно море в първи мач от 17-ия кръг на Първа лига. Гостите от Благоевград стигнаха до трите точки в последния възможен момент, а в герой за „орлетата“ се превърна Конър Хендерсън.

Англичанинът отбеляза скъпоценното попадение от пряк свободен удар в последната минута от даденото продължение в мача. Така Пирин записа историческа победа в елита. Това бе първи успех за благоевградчани в Първа лига над Черно море на „Тича“ от 2 декември 1973 година, когато се изиграва първият мач между двата тима във Варна.

Черно море пък продължи негативната си серия като домакин. Възпитаниците на Емануел Луканов нямат победа у дома от 28 юли тази година, когато Черно море се наложи с 1:0 над Дунав.

Двата отбора изиграха едно от най-посредствените полувремена от началото на сезона. Футболистите на Черно море и Дунав не успяха да застрашат противниковата врата нито веднъж, като действията се развиваха предимно в центъра на терена.

Домакините все пак бяха отборът, който имаше лек териториален превес, но не се възползва от това по никакъв начин. Футболистите на Емануел Луканов владееха повече топката, но атаките им приключваха буквално пред наказателното поле на Пирин. От своя страна гостите предимно се защитаваха и действаха на контраатака, но без особен успех.

Двубоят не започна много обнадеждаващо за наставника на домакините. Още в началните минути на срещата на „Тича“ Орлин Старокин получи травма и трябваше принудително да напусне терена. На негово място се появи Стефан Станчев.

Второто полувреме започна малко по-обнадеждаващо, след като в 52-ата минута дойде и първият точен удар от началото на срещата. Антон Огнянов получи по лявото крило, напредна и въпреки сериозната дистанция, реши да стреля. Топката рикошира леко в бранител на Пирин, но Благой Макенджиев внимаваше, плонжира и изби в корнер.

След последвалите два поредни ъглови удари и последвалото разбъркване, Георги Илиев се оказа най-съобразителен и стреля, но над вратата.

Гостите отговориха с опасен изстрел на Тодор Траянов по диагонала, който обаче също не попадна в рамките на вратата.

Постепенно атаките на домакините ставаха все по-опасни, а футболистите на Пирин видимо отпаднаха физически. В 60-ата минута дойде и най-чистата възможност за гол до този момент в мача. В нея отново бе замесен Георги Илиев, който стреля технично с глава и прехвърли вратаря на Пирин, но в последния момент Стилиян Николов успя да изчисти от голлинията.

Две минути по-късно Илиев пропусна за трети пореден път. Капитанът на домакините стреля от неудобна позиция с гръб към вратата, пращайки коженото кълбо покрай десния страничен стълб.

Развръзката в срещата дойде буквално в последния възможен момент. В последната минута от даденото от съдията продължение, гостите стигнаха до пряк свободен удар пред вратата на Черно море, след като Ради Кирилов бе съборен в близост до пеналта.

С изпълнението на прекия свободен удар се нагърби Конър Хендерсън, който показа истинско хладнокръвие, пращайки топката изключително технично в напречната греда, а след рикошета и зад голлинията на вратата, пазена от младока Иван Василев.

След победата Пирин се изкачи с една позиция във временното класиране и вече е 11-ти с актив от 16 точки. Черно море остава седми с 24 точки.

ЧЕРНО МОРЕ – ПИРИН 0:1

0:1 Хендерсън 90+4'

Черно море: 25 Иван Дюлгеров, 23 Илиас Хасани, 15 Александър Др. Александров, 73 Ондрей Сукуп, 22 Мариян Огнянов (97 Николай Минков), 6 Александър Цветков, 66 Орлин Старокин (5. Стефан Станчев), 21 Георги Илиев, 18 Атанас Зехиров (9 Мартин Минчев), 81 Антон Огнянов, 11 Амаду Сукуна

Резерви: 26 Иван Дичевски, 37 Ертан Томбак, 19 Илия Миланов, 8 Емил Янчев

Треньор: Емануел Луканов

Пирин: 22 Благой Макенджиев, 14 Стилиян Николов, 3 Румен Сандев, 24 Антон Костадинов, 44 Конър Хендерсън, 30 Тодор Паланков (17 Марио Топузов), 26 Тодор Траянов, 18 Юлиян Попев, 27 Костадин Ничев, 15 Димитър Благов (26 Любомир Цолев), 9 Радослав Кирилов

Резерви: 12 Красимир Костов, 2 Димитър Митев, 25 Методий Стефанов, 28 Ивайло Михайлов, 19 Станислав Костов

Треньор: Милен Радуканов