Ботев Пловдив си гарантира, че ще бъде сред челниците във втората осмица на Първа лига с чудесна победа над Монтана в последния 26-и кръг на редовния сезон. У дома на "Коматево" момчета на Николай Киров показаха много дързост и вдъхновение, макар да спечелиха само с 2:0 срещу съперника от северозапада. Тодор Неделев вкара 9-ия си гол за сезона от дузпа, а Фернандо Виана продължи чудесната си серия през втората част, за да фиксират крайния резултат в срещата. Той можеше да бъде далеч по-категоричен в полза на домакините, които направиха серия от фрапиращи пропуски пред вратата на Корин Бруукс-Мийд.

С успеха Ботев събра 35 точки в актива си и излезе на 7-о място в класирането, на 1 пред Пирин и на 3 пред 9-ия Берое (32), който утре играе своя мач от кръга срещу Локомотив Пловдив. Монтана от своя страна записа смущаващата 20-а загуба в актива си и остава на дъното с едва 12 точки.

Още от първите минути домакините наложиха своето превъзходство и головите ситуации не закъсняха. В 5-ата Лазар Марин и Фелипе Бризола разиграха бързичко след тъч отляво, а крайният защитник центрира към наказателното поле. Там Антонио Вутов изненадващо взе без проблеми високата топката и само сантиметри го разделиха от това порази целта.

Марин продължи да си прави каквото иска отляво, главно заради крайно пасивната игра в атака на Монтана. В 7-ата минута левият бек на Ботев получи страхотен дълъг пас от Неделев и напредна добре, след което сви по тревата за Вутов. Бившият ас на Левски стреля веднага от 9-10 метра, но на половин метър над гредата.

Гостите от северозапада завършиха първата част без нито един изстрел към вратата на Георги Георгиев, а единствената им по-сериозна възможност се откри в 14-ата минута. Тогава двойно подаване между Джордже Ивеля и Петър Атанасов се получи страхотно и сърбинът с пета изведе съотборника си сам отляво. Атанасов тръгна смело към вратарското поле, където обаче изпрати безадресно остро центриране.

В другия край на полето Ботев затягаше все по-здраво обръча. В 18-ата минута Бризола изпрати мощен шут от 18-19 метра, който рикошира в крака на Иван Михов и премина никак не безопасно покрай десния стълб. Две минути по-късно „канарчетата“ профукаха нова възможност – Неделев центрира перфектно от пряк свободен удар и намери Лъчо Балтанов на 7-8 метра от вратата. Капитанът отправи силен изстрел с глава, който прелета съвсем малко над гредата. Секунди по-късно самият Неделев опита нещо красиво, като с левия крак от ъгъла на наказателното поле потърси далечния горен ъгъл, макар и неточно.

Постоянният натиск на Ботев даде своя резултат в 27-ата минута, когато Бризола беше изпуснат от Андреас Васев да нахлуе в пеналта. Васев опита да поправи грешката си, като задържа с ръка нападателя, който продължи, докъдето можа и накрая загуби равновесие. Дузпата беше безспорна, а също и изстрелът на Неделев от нея – 1:0 за пловдивчани.

До почивката „канарчетата“ се отчетоха с още един чутовен пропуск, този път дело на Бризола. Бразилецът си взаимодейства добре с Косоко, който овладя пред дъгата и успя да опази топката достатъчно, за да завърши двойното подаване. „Седмицата“ на Ботев остана очи в очи с вратаря и когато всички очакваха нов гол, той шутира силно в аут покрай дясната греда.

Второто полувреме можеше да започне с много бърз гол за домакините. Тодор Неделев с брилянтен извеждащ пас остави цялото пространство на света за Цветомир Панов отдясно. Крайният бранител се възползва, каот напредна в наказателното поле и от аутлинията центрира по тревата. Съотборник на Косоко попречи на нападателя да нанесе по-сполучлив удар, а Корин Бруукс отвърна с чудесно спасяване. То все пак отвори шанс за добавка пред Серкан Юсеин, но рожденикът с глава не улучи вратата.

Монтана показа далеч по-активна игра след паузата, макар това да не промени особено статуквото на терена. Нещо повече – в 58-ата минута гостите като по чудо се разминаха с дузпа. Ботев направи чудесна атака, която завърши с центриране на Панов отдясно. То бе насочено към Бризола при далечната греда, а бразилецът от непосредствена близост пробва изстрелс глава. Сантиаго Вияфане застана на пътя му, но си послужи с ръка, за да блокира шута, което убегна на съдиите.

В 65-ата минута късметът отново не беше с „жълто-черните“ и по-специално Бризола. Неделев намери бразилеца пред пеналта, а последният нанесе топовен шут с десния крак, който разтресе високо левия стълб зад Бруукс

Четири минути по-късно резервата Фернандо Виана опропасти още по-изгодна ситуация. Неделев отново беше архитектът на атаката, като находчиво изведе Вутов в коридор отляво. Крилото веднага пусна по тревата към Виана, който подцени ситуацията и от няколко метра стреля право в тялото на вратаря.

Интригата приключи 8 минути преди края, когато Виана все пак се разписа. Антонио Вутов се справи не по-лошо от него в градежа на атаката, като се подигра с двама съперници, преди да намери Виана малко зад точката на дузпата. Новото попълнение финтира пазача си и стреля безкомпромисно в долния ляв ъгъл – 2:0.

Гостите можеха да направят заключителните мигове доста по-интересни, ако в 90-ата минута резервата Саер Сене бе ознаменувал дебюта си по родните терени с гол. Той всъщност беше длъжен да го стори, тъй като Сергей Георгиев го намери напълно сам на около 8-9 метра от вратата. Оттам юношата на Пари Сен Жермен заложи на силата и сбърка, шутирайки встрани от целта.

БОТЕВ ПД – МОНТАНА 2:0

1:0 Тодор Неделев 28'-дузпа

2:0 Фернандо Виана 82'

Ботев (4-2-3-1): Георги Георгиев – Цветомир Панов, Радослав Терзиев, Виктор Генев, Лазар Марин – Серкан Юсеин (76' - Радослав Апостолов), Лъчезар Балтанов /к/ - Антонио Вутов (84' - Милко Георгиев), Фелипе Бризола, Тодор Неделев – Омар Косоко (62' - Фернандо Виана)

Старши треньор: Николай Киров

Монтана (5-2-3): Корин Брукс-Мийд – Сантиаго Вияфане, Иван Михов /к/, Юлиян Чапаев, Бирахим Сар, Блажо Игуманович – Даниел Гаджев, Джордже Ивеля (68' - Сергей Георгиев) – Петър Атанасов, Атанас Илиев (68' - Саер Сене), Андреас Васев (82' - Даниел Генов)

Старши треньор: Атанас Джамбазки

Главен съдия: Георги Давидов