Ботев Пловдив остава в играта за място в топ 6 на Първа лига, след като собственоръчно задуши и без това чезнещите мечти на Берое за същото. В последен мач от 27-ия кръг и в 93-ото издание на Битката за Тракия пловдивчани победиха с 2:0 срещу съперник, който завърши не с един, а цели двама души по-малко.

Веселин Пенев и Карлос Охене рано-рано през второто полувреме оставиха беройци в числено намален състав, като особено начинът, по който Охене си изработи два жълти картона за секунди, беше скандален. Така тимът от Стара Загора остава само теоретично в битката, а Дунав се нуждае от само точка в следващото си гостуване, за да затръшне окончателно вратата пред „зелено-белите“.

Бероец посегна на съдията и пое към душовете

Головете бяха дело на зимното попълнение Фернандо Виана, като приближаха отбора на четири точки зад шестия Дунав. По този начин битката за последната позиция в челната шестица ще се води до края на редовния сезон.

Още с първите минути на срещата двата тима си размениха опасни положения. В 3-ата Антон Карачанаков стреля опасно от фаул, като шутът му премина малко над вратата на Иван Чворович. Само секунди по-късно блокиран шут на Тодор Неделев създаде карамбол в наказателното поле на беройци, а Фернандо Виана от 7-8 метра стреля без подготовка на сантиметри покрай левия стълб.

Домакините откриха резултата в 17-ата минута след детинска грешка на Асен Георгиев, който се затича, за да предотврати излизането на топката в тъч. Бранителят излетя към скамейките, а Виана подхвана заложената топка и нахлу рязко към вратата. От 13-14 метра той шутира изключително прецизно към долния ляв ъгъл, а по пътя си към мрежата кълбото срещна и страничната греда – 1:0.

Берое можеше да отвърне на удара почти веднага. В 19-ата минута Охене и Мапуку комбинираха на скорост в пеналта, а топката стигна вдясно за Антон Карачанаков. Озовал се под остър ъгъл спрямо вратата, бившият ас на ЦСКА заложи на силата и шутира много над сглобката.

В 25-ата минута съдиите може би ощетиха Берое след чудовищна тупалка отдалеч на Мартин Райнов. Юношата на „зелено-белите“ изпрати истински снаряд от около 30 метра, който Чворович нямаше как да отрази. Кълбото срещна напречната греда и после попадна у притичалия Почански, който вкара. Преди обаче нападателят да отиграе, реферът Ивайло Стоянов бе дал сигнал за засада.

Гостите продължиха да играят по-активно и в 32-ата минута Жуниор Мапуку получи отдясно в наказателното поле. Беше по-логично конгоанецът да центрира, но той подходи нестандартно и изпрати силен шут, преминал на сантиметри над гредата.

Далеч по-сериозен тест на вратаря Чворович той предложи четири минути по-късно. Тогава Веселин Пенев с хубав финт се измъкна отляво и центрира пред вратарското поле, където Мапуку само подложи крак, за да отклони към долния ляв ъгъл. Стражът на Ботев се разтегна максимално и намери начин да отбие коварния изстрел.

Второто полувреме започна с ранна принудителна смяна за Ботев, след като пострадалият през първата част Виктор Генев не успя да продължи. Драстично по-лошо обаче се стекоха нещата за Берое, който остана с 10 души на терена в 56-ата минута. Капитанът Пенев допусна страхотна грешка и не успя да си спре пас точно на централната линия. Тодор Неделев дотича, отне и тръгна да се устремява напред в изцяло празната половина на гостите. Пенев веднага го хвана с две ръце, а това му струваше втори жълт и съответно червен картон.

Само четири минути по-късно ситуацията стана съвсем мрачна за гостите. В 60-ата минута Карлос Охене имаше претенции за нарушение срещу себе си, а когато не го получи започна гневно да ръкомаха. Ивайло Стоянов веднага му вдигна картон, но това не озапти тъмнокожия футболист и последваха обидни реплики, за които реферът му показа втори жълт картон. Преди да бъде изведен от терена, Охене заплашително сложи пръст върху лицето на Стоянов.

Оттук насетне за гостите стана много трудно, а Ботев като по чудо не удвои аванса си в 73-ата минута. Тогава при продължителна атака Неделев с пас по тревата намери Виана пред наказателното поле, а нападателят веднага пусна в коридор за нахлулия от втора позиция Лъчезар Балтанов. От около 8-9 метра той нанесе силен шут, който разтресе левия стълб, а Крум Стоянов не сполучи при добавката.

Крайният резултат беше оформен в добавеното време на срещата, когато Тодор Неделев положи наглед излишни усилия да задържи топката в игра край аутлинията на съперника. Звездата на домакините наглед тръгна да дриблира назад, когато се обърна и пусна остра топка пред вратарското поле. Асен Георгиев се размина непохватно, а това остави Виана сам срещу Перниш и нападателят не сбърка - 2:0.

Ботев вече има 31 точки в актива си, докато шестият Дунав е с 35. Берое е чак 10-и с 26 пункта и единственият шанс да догони русенци е те да загубят и трите си мача (Локомотив Пловдив, Лудогорец и Славия) до края на редовния сезон, а старозагорци да победят Левски, Монтана и Локомотив Пловдив.

БОТЕВ ПЛОВДИВ – БЕРОЕ 2:0

1:0 Фернандо Виана 17'

2:0 Фернандо Виана 90+2'

Ботев Пд (4-2-3-1): Иван Чворович – Цветомир Панов, Радослав Терзиев, Виктор Генев (53' - Кристиан Димитров), Лазар Марин – Серкан Юсеин, Лъчезар Балтанов – Антонио Вутов (88' - Борис Тютюков), Фелипе Бризола (72' - Крум Стоянов), Тодор Неделев – Фернандо Виана

Старши треньор: Николай Киров

Берое (4-2-3-1): Душан Перниш – Пламен Тенев, Венцислав Василев, Асен Георгиев, Веселин Пенев – Кохей Като, Мартин Райнов – Антон Карачанаков (62' - Атанас Зехиров), Карлос Охене, Ерик Почански (64' - Борислав Цонев) – Жуниор Мапуку (80' - Виле Салмикиви)

Старши треньор: Ферарио Спасов

Главен съдия: Ивайло Стоянов