Ботев на практика предреши битката с Берое от плейофите за Лига Европа. "Канарчетата" смляха съперника си на терена в Коматево с 3:0 и капарираха класирането си за следващата фаза от плейофа.

Всичко в този мач беше решено още преди почивката, когато паднаха и попаденията. Тогава Омар Косоко откри с един от най-красивите голове в шампионата този сезон, а точно преди почивката Фернандо Виана удвои, но с много спорен гол, за който гостите претендираха, че има игра с ръка. В края Антонио Вутов оформи класиката и отказа съперника за реванша.

Първата част на мача започна с по-активни действия на домакините. Още в 5-та минута те можеха да поведат, когато Лъчезар Балтанов стреля с глава от чиста позиция, но топката мина на сантиметри над вратата.

Само две минути по-късно Фелипе Бризола се вклини между двама защитници на противника от Стара Загора и се озова на стрелкова позиция, но изстрелът му беше спасен от вратаря Душан Перниш.

Но това упорство на "канарчетата" в началото на първото полувреме доведе до резултат. В 14-та минута Тодор Неделев със страхотен пас намери Омар Косоко в половината на Берое, той стигна до наказателното поле, преодоля защитник и с перфектен прехвърлящ удар вкара топката в мрежата за 1:0.

Малко по-късно Берое можеше да изравни. В 18-та минута Антон Карачанаков завъртя по страхотен начин топката от пряк свободен удар и тя беше избита едва пред голлинията от Радослав Терзиев, като кацна на гредата. При добавката обаче играч на гостите я прати пак на горната греда и впоследствие тя излезе в аут.

Само две минути след това дойде и една от най-спорните ситуации преди почивката. Тогава Лазар Марин нахлу по левия фланг и центрира в наказателното поле, където топката се отклони от ръката на Пламен Тенев. Ботев поиска дузпа, но реферът Ангел Ангелов прецени да не посочва бялата точка.

Постепенно гостите изравниха играта и имаха още няколко шанса да изравнят. Удари на Карачанаков, Мапуку и Карлос Охене обаче не се оказаха достатъчно точни, за да се превърнат в попадение.

И тъкмо когато по всичко изглеждаше, че "канарчетата" ще се оттеглят само с гол аванс на почивка, те стигнаха и до втори гол. Това се случи точно преди почивката, когато Цветомир Панов нахлу по десния фланг и центрира във вратарското поле.

Там беше Фернандо Виана, който с лек удар прати топката встрани от обсега на Душан Перниш и в мрежата му за 2:0. Останаха обаче съмнения, че е играл с ръка, като последваха и бурни протести от страна на играчите на Берое. Но цялата бригада рефери прецени, че всичко е било наред и голът беше признат. Така почивката дойде при 2:0 за Ботев.

Втората част не започна толкова вихрено и нямаше толкова сериозни ситуации пред двете врати. Гостите бяха малко по-активни в търсенето на попадението, което беше логично. Но Асен Георгиев с глава и Венци Василев направиха пропуски.

Най-чистият шанс в началото на втората част за старозагорци пропиля Жуниор Мапуку в 56-та минута. Тогава той направи рейд, стигна до наказателното поле, затвори си ъгъла, но стреля, а вратарят изби в корнер.

В 59-та минута и Радослав Терзиев имаше шанс, но за Ботев. Ударът му от близка дистанция обаче беше спасен от вратаря, а в ситуацията се намеси и Мартин Райнов, но в крайна сметка попадение нямаше.

Постепенно играта се изравни и битката се пренесе в центъра, което се отрази и в броя на чистите голови положения. Беройци изглеждаха безидейни в предни позиции и логично не успяха да стигнат до попадение.

Домакините действаха на контри, но и те рядко застрашаваха Душан Перниш. Но това пък не им попречи да стигнат и до трето попадение, с което на практика да предрешат всичко в този двубой.

В 81-та минута Лъчезар Балтанов центрира една балонна топка отдясно, но намери на далечната греда непокрития Антонио Вутов. Юношата на Левски от воле прати топката в мрежата за 3:0 и всичко свърши.

До края беройци опитаха безплоден и безидеен натиск, което логично не се увенча с гол. "Жълто-черните" пробваха да се разпишат и четвърти път, но и те нямаха успех, с което двубоят завърши 3:0. Така "канарчетата" направиха огромна крачка към финала в тези плейофи, докато Берое ще може да се концентрира върху подготовката за следващия сезон.

Ето и съставите на двата отбора:

Ботев: Георги Георгиев, Радослав Терзиев, Виктор Генев, Лазар Марин, Цветомир Панов, Омар Косоко, Лъчезар Балтанов, Фелипе Бризола, Тодор Неделев, Меледже Омнебес, Фернандо Виана;

Резерви: Иван Чворович, Крум Стоянов, Радослав Апостолов, Кристиан Димитров, Борис Тютюков, Серкан Юсеин, Антонио Вутов;

Берое: Душан Перниш, Веселин Пенев, Георги Динков, Асен Георгиев, Пламен Тенев, Венцислав Василев, Карлос Охене, Борислав Цонев, Мартин Райнов, Антон Карачанаков, Жуниор Мапуку;

Резерви: Михаил Михайлов, Иво Иванов, Кохей Като, Ерик Почански, Матеас Делич, Денислав Станчев, Виле Салмикиви.