Берое надви Ботев в 98-ото дерби на Тракия с 3:2 в мача от 29-ия кръг на Първа лига (първа шестица). Двата тима предложиха истинско зрелище на зрителите с много положения, голове и здрава битка в Стара Загора. Димитър Пиргов откри резултата, но в полза на съперника в последните секунди на първата част. "Жълто-черните" изравниха в 52-ата минута, като влезлият като резерва Стивън Петков бе точен за гостите. Мартин Камбуров отново върна преднината за заралии от дузпа в 60-ата минута, а пет минути по-късно Иван Бандаловски с автогол за втори път възобнови равенството. В герой за "зелените" се превърна Борислав Цонев, който оформи за крайното 3:2 в 89-ата минута.

Николай Киров: Мачовете се решават, когато се натрупат грешки

Така тимът на Александър Томаш, който се намира на третата позиция в класирането, вече има преднина от 4 точки пред Левски и 9 пред Ботев Пловдив. По-късно "сините" приемат Лудогорец на "Герена".

Двата тима не предложиха вълнуващи първи минути и постепенно опитваха да изграждат положенията си, за да достигнат до попадението.

В 24-ата минута се откри първа по-сериозна опасност, която бе на сметката на домакините. Педро Еуженио получи в наказателното поле и стреля, но Пламен Димов се беше позиционирал добре, предотвратявайки опасността.

В 32-ата Ндонгала получи хубав пас и нанесе коварен удар към вратата на Перниш, но стражът на домакините успя да изчисти в корнер.

Шест минути по-късно пред Жоао Пауло се откри най-чистата възможност за гол. Ндонгала преодоля цялата средна линия на Берое с пас към Балтанов. Той моментално пусна към връхлитащия отдясно Жоао Пауло. Бразилецът стреля, но Матеус Леони отклони топката в корнер.

Пропускът на пловдивчани им струва скъпо, тъй като две минути преди края на първата част заралии откриха резултата. В 43-ата Матеус Леони проби отдясно, след което пусна към връхлитащия в наказателното поле Педро Еуженио, който стреля, топката се отби в крака на Пиргов и връхлетя във вратата на Чворович - 1:0.

Ботев излезе нахъсано в терсене на изравнителното попадение и бързо стигна до него. В 52-ата минута влезлият като резерва на полувремето Стивън Петков върна интригата в стрещата. Жоао Пауло центрира в наказателното поле, където златната резерва на пловдивчани се извиси най-високо пращайки топката с глава в мрежата на домакините.

Шест минути по-късно "зелените" получиха правото да изпълнят дузпа, след като Серкан Юсеин повали Борислав Цонев в наказателното поле. Мартин Камбуров пък бе точен от "бялата точка", пращайки хладнокръвно топката в долния десен ъгъл на Чворович.

Ботев моментално впрегна всичките си сили, за да възобнови отново равенството в двубоя. Лъчезар Балтанов нанесе силен удар от движение, който обаче разстресе левия стълб на вратата на Перниш.

"Жълто-черните" обаче се възползваха от последвалата възможност, при която Жоао Пауло проби отдясно и пусна успоредно подаване към Ндонгала. Топката обаче така и не стигна към адресата си, след като Бандаловски в опит да изчисти, я прави право в собствената си врата.

В 81-ата минута Педро Еуженио опита отново да застраши вратата на гостите след пас на Камбуров. Футболистът на гостите стреля от близко разстояние в  наказателното поле, но топката премина над гредата.

Заралии стигнаха до победата в самия края на срещата. В герой за домакините се превърна Борислав Цонев. Бригидо центрира отдясно към наказателното поле, където оставеният непокрит Цонев отклони с глава, пращайки топката в мрежата на Чворович.

В добавеното време Еуженио със страхотен пробив,  излезе сам срещу Чворович и пусна пас встрани към Камбуров, но Филип Филипов изби топката пред краката на нападателя и предотврати сигурен гол.

В следващия кръг Берое гостува на Лудогорец, а Ботев ще се изправи срещу Верея.

Вижте стартовите 11 на двата тима:

Берое: 12. Душан Перниш, 11. Иван Бандаловски, 6. Иван Иванов, 26. Камен Хаджиев, 3. Милен Желев, 7. Мартин Райнов, 10. Борислав Цонев, 20. Матеус Леони, 77. Педро Еуженио, 16. Марко Адамович, 9. Мартин Камбуров

Старши треньор: А. Томаш

Ботев: 99. Иван Чворович, 23. Йордан Минев, 3. Димитър Пиргов, 70. Пламен Димов, 24. Лазар Марин, 10. Серкан Юсеин, 17. Лъчезар Балтанов, 29. Дуде Ндонгала, 8. Тодор Неделев, 9. Диого Кампос, 37. Жоао Пауло

Старши треньор: Н. Киров

Главен съдия: Георги Давидов

Стадион: "Берое"