Точно преди 12 години на 15 септември ЦСКА побеждава Байер Леверкузен, за да върне самочувствието на българския футбол, класирайки се за турнира за Купата на УЕФА. През не толкова далечната 2005 година „аспирините” допускат две загуби с по 1:0, като по този начин ЦСКА  за първи път в историята играе в групова фаза на европейски турнир.

Първият успех на „армейците” е като гост, когато те записват и първата си победа срещу германски отбор. Безценното попадение за „червените” е дело на трикратния шампион с ЦСКА Йордан Тодоров в 15-ата минута на срещата.

ЦСКА - Байер Леверкузен

източник: Gulliver/GettyImages

Тогава в тима на Байер се подвизава бившият футболист и юноша на „армейците” Димитър Бербатов. Дори и той обаче не успява да спре възпитаниците на Миодраг Йешич да прегазят германската машина.

В реванша ЦСКА отново се налага над „аспирините” с 1:0, а точен за успеха на домакините е Мурад Хидиуед, който се разписа в 67-ата минута на срещата. Пред повече от 22 хиляди зрители на стадион „Българска армия" български отбор за първи път се класира за групите на турнира за Купата на УЕФА.

Ливърпул - ЦСКА

Това обаче далеч не е първият подвиг в рамките на по-малко от месец за „червените”. На 24 август същата година те побеждават с 1:0 английския гранд Ливърпул и то не къде да е, а в техния дом „Анфийлд” във втория мач от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Попадението отбелязва Валентин Илиев в 15-ата минута на срещата, като в този момент Ливърпул е актуалният носител на трофея в най-комерсиалния европейски клубен турнир по футбол. ЦСКА все пак отпада от ШЛ, тъй като губи първия мач с 1:3 в София.

12 години от успеха на ЦСКА на "Анфийлд"

В самите групи на Купата на УЕФА ЦСКА побеждава норвежкия Викинг (2:0), а в останалите три срещи са записани загуби (0:1 от Хамбургер, 2:4 от Славия Прага и 1:2 от Монако), които в крайна сметка костват преминаването в пролетната фаза на турнира.