Първият официален мач на Георги Дерменджиев като старши треньор на Левски зададе повече въпроси, отколкото отговори с енигматично 1:1 срещу Локомотив Пловдив на "Георги Аспарухов". В последната среща от 21-ия кръг "сините" се добраха до точката след попадение на Давиде Мариани, който определено беше техният най-добре представил се футболист. Така беше избегната загуба в срещата, която беше първа за Мартин Райнов със синия екип, а също и повторен дебют за Николай Михайлов и Валери Божинов. Трябва да се отбележи обаче, че при ситуацията, довела до попадението на швейцареца, съдиите определено пропуснаха засада на Яблонски.

Играч на мача: Давиде Мариани

Локомотив Пд изигра поредния си дисциплиниран мач под ръководството на Бруно Акрапович, когато насреща е тим от челото. "Смърфовете" бяха пестеливи в атака и търпеливо изчакаха своя шанс, който дойде в 44-ата минута, донесла гола на Анте Аралица. В никакъв случай не може да се каже, че пловдивчани бяха тотално надиграни, като дори имаха и последната чиста възможност в срещата.

Акрапович доволен от точката, атакува свой играч

Капитанът на Локо Пд: Загубихме 2 точки, леко сме разочаровани

Дерменджиев: Левски трябва да работи на много фронтове

Началото на мача беше доста нервно и за двете единадесеторки. Имаше няколко тежки влизания в откриващите минути, което показа, че в неделя вечер на „Герена” ще се води битка.

Постепенно „сините” наложиха своето надмощие над съперника и го изтикаха все по-близо до собственото му наказателно поле. Първият точен и опасен шут дойде в 15-ата минута, когато Давиде Мариани напредна с добра крачка към границата на наказателното поле и стреля силно по диагонала. Изстрелът не беше кой знае колко добре насочен, а вратарят Мартин Луков реагира колебливо, като изби топката нависоко, вместо да я улови.

Само две минути по-късно Божинов успя да прати топката в мрежата с акробатично воле от близка дистанция. Голът бързо беше отменен от съдиите заради засада, каквато наистина имаше. Божинов беше подчертано зад предпоследния в отбрана за Локомотив, когато Хали Тиам продължи топката към него поради нескопосан опит за задна ножица.

До този момент от мача „черно-белите” почти не поглеждаха напред и бяха концентрирани в това да устоят на атаките. В 30-ата минута дойде и най-чистата възможност за Левски през първата част. Йосип Томашевич направи опит да прати топката далеч от наказателното поле, ала изчистването рикошира в гърба на съотборник. Рикошетът предостави шанс на Паулиньо да нанесе воле от вътрешността на дъгата. Бразилецът се хвана за главата, когато кълбото разтресе напречната греда.

Оттук нататък обръчът около вратата на Луков се отслаби, а Левски започна с безплодни опити за далечни удари. Локо Пд нанесе своя удар минута преди изтичането на редовното време. Димитър Илиев в 44-ата минута изрита топката безадресно напред, а Нуно Рейш загуби равновесие в решителния миг и не успя да стартира навреме спринта си. Момчил Цветанов се възползва, надбяга го и проби отдясно. Опитният нападател спря пред наказателното поле и с диагонален пас по тревата намери Анте Аралица на чиста позиция. Хърватинът пое и технично прокара кълбото между краката на Николай Михайлов – 0:1.

Втората част можеше да има фрапиращо начало, ако Абделхаким Буна от Локомотив беше останал по-хладнокръвен пред гола. Аралица опита да премине на скорост покрай Яблонски при контраатака през центъра. Чехът изби кълбото, което срещна тялото на Тиам и се превърна извеждащ пас за Буна. Мароканецът с белгийски паспорт напредна към вратата и усети, че бива настигнат, поради което прибърза с шута. Николай Михайлов също беше стигнал около точката на дузпата, като дори не му се наложи да прави спасяване.

Левски отново наложи териториален превес, ала действаше бавно и атаките не носеха нужната изненада, за да разстроят компактно играещия съперник. Въпреки всичко „сините” имаха повече от идеална възможност за изравняване в 60-ата минута. Давиде Мариани изпълни ъглов удар отляво по атаката, като насочи подаването си в зоната пред вратарското поле. Там по незнайни причини Давид Яблонски беше оставен съвсем сам, но точно когато нанасяше изстрела с глава, се подхлъзна, а кълбото отлетя високо в аут.

Малко след този пропуск Станислав Костов се появи в игра под бурните овации на „Георги Аспарухов”, заменяйки поизчерпалия физическите си сили Божинов. Именно водещият реализатор на „сините” имаше своята немалка роля при изравнителния гол в 71-ата минута. Той и Яблонски успяха да притеснят бранителите на Локомотив с присъствието си в наказателното поле до такава степен, че се заформи леко меле. Притиснат от Яблонски, Стивън Езе изрита топката в Костов, а тя после отскочи  от останалия в засада Яблонски. Най-бързи реакции демонстрира Давиде Мариани, който овладя ничията топка, а после стреля ниско по диагонала. Вратарят Мартин Луков имаше защо да се ядосва секунди по-късно, защото твърде леко позволи на кълбото да влети в мрежата между краката му – 1:1.

Трудно може да се каже, че голът доведе до офанзивно вдъхновение за „сините”. Техният натиск продължи да бъде по-скоро стихиен, без определен почерк, а с наближаването края на мача центриранията зачестиха. При едно такова в 85-ата минута резервата Богдан Вашчук не беше далеч да даде асистенция. Едва ли някой очакваше от естонеца да стигне центрирането на Цветкович, но той го стори и опита от воле да потърси включилия се във вратарското поле Яблонски. Везалов в последния миг се намеси и с глава ликвидира опасността.

Две минути по-късно Стивън Езе пък не бе никак далеч да реши всичко в полза на Локомотив. Аплодисментите бяха за Момчил Цветанов, който не жали сили, за да стигне до топката отдясно по атаката. Почти от ъгловия флаг той центрира към далечната греда, където Езе без проблем надигра Цветкович „на втория етаж”. Нигириецът обаче остана много разочарован от липсата на точност в своето изпълнение – топката прелетя в аут покрай десния стълб.

Ремито не позволи на Левски да се възползва в пълна степен от грешните стъпки както на лидера Лудогорец (52 точки), така и на втория ЦСКА (45 точки). "Сините" остават 3-и с 42 пункта, които оставят преднина от 4 пред четвъртия Ботев Пловдив.

Локомотив от своя страна е 9-и с 26 пункта, изоставайки с един зад Ботев Враца.

В следващия кръг Левски гостува срещу Витоша Бистрица, докато "черно-белите" играят у дома срещу Септември София.

ЛЕВСКИ – ЛОКОМОТИВ ПД 1:1

0:1 Анте Аралица 44'

1:1 Давиде Мариани 71'

Левски (4-2-3-1): Николай Михайлов – Милош Цветкович, Давид Яблонски, Нуно Рейш, Иван Горанов /к/ - Хали Тиам (88' - Серджиу Буш), Мартин Райнов – Жерсон Кабрал, Давиде Мариани, Паулиньо (78' - Богдан Вашчук) – Валери Божинов (63' - Станислав Костов)

Старши треньор: Георги Дерменджиев

Локомотив Пд (4-2-3-1): Мартин Луков – Йосип Томашевич, Димитър Везалов, Стивън Езе, Милош Петрович – Игор Банович, Янко Ангелов – Абделхаким Буна, Димитър Илиев /к/ (90+2' - Асен Георгиев), Момчил Цветанов (88' - Бирсент Карагарен) – Анте Аралица

Старши треньор: Бруно Акрапович

Стадион: „Георги Аспарухов” (София)