ЦСКА записа победа за финал на 2018-а година, надвивайки Ботев Пловдив у дома с 2:1 в последен мач от 20-ия кръг на Първа лига. Срещата бе отменена с час и половина, тъй като времето в родната столица бе много тежко след обилния снеговалеж, който се изсипа през целия неделен ден. Все пак отговорните лица на БФС, както и представители на двата клуба взеха решение срещата да се изиграе по план, макар и със закъснение. По-неприятното от изминалия двубой е, че треньорите на двата тима - Нестор Ел Маестро и Николай Киров, бяха принудени да направят три принудителни смени заради тежкия терен. Али Соу и Рубен Пинто получиха контузии в мача на "Българска Армия", докато Йордан Минев бе заменен за пловдивчани през първата част.

Иначе Али Соу откри резултата в 14-ата минута, а четвърт час по-късно отново гамбийският таран удвои актива на „армейците”. През втората част Серкан Юсеин върна едно попадение за „канарчетата” в 67-ата минута, което обаче се оказа недостатъчно, за да може нещо гостите да вземат от гостуването си в София. В 89-ата минута пък Ботев изравни резултата, ала голът бе отменен, след като Балтанов бе в нередовна позиция. Той даде пас за Стивън Петков, но страничният съдия посочи засадата.

По този начин ЦСКА ще остане през зимата на второ място и е с 45 точки – шест по-малко от лидера Лудогорец (51). Ботев Пловдив пък остава на пето място, след като в събота Берое го измести и е с 35 пункта след 20 изиграни мача.

ЦСКА – БОТЕВ ПД 2:1

1:0 Али Соу (14')

2:0 Али Соу (28')

2:1 Серкан Юсеин (67')

Двата отбора тръгнаха предпазливо на тежкия терен в Борисовата градина, а първата хубава възможност бе за сметката на домакините. Тиаго Родригес достави от ъглов удар отдясно, а топката бе засечена от Божидар Чорбаджийски, чийто удар обаче бе спокойно уловен от Даниел Кайзер. В осмата минута към Малинов вдигна топката зад защитата на Ботев, намирайки Али Соу. Нападателят на ЦСКА обаче не овладя добре, а топката в крайна сметка бе избита в корнер от Жонатан.

„Червеният” натиск се засили, а това даде резултат в 14-ата минута, когато ЦСКА откри резултата на „Българска армия”. Кирил Десподов бе видян отдясно и пусна остро по земя към централната зона на наказателното поле. Топката премина през снежна бабунка, която залъга Кристиан Димитров и стигна до Соу, който пък отблизо не пропусна да матира Кайзер – 1:0.

Две по-късно вратарят на Ботев трябваше да прави зрелищно спасяване, след като Тиаго прати от свободен удар топката, а Бодуров стреля с глава. Бранителят на ЦСКА насочи по превъзходен начин топката и със сетни сили Кайзер прати топката в корнер.Лека-полека „канарчетата” започнаха да контролират все повече топката в СОфия и в 26-ата минута можеха да изравнят резултата. Вутов пусна по земя към Неделев отдясно, който от своя страна моментално центрира към Стивън Петков. Някак обаче Божидар Чорбаджийски се метна по земя и отклони топката, за да предотврати 100%-ов гол за гостите.

Това положение дойде като сигнална лампа за „червените”, които удвоиха своя аванс в 28-ата минута. Комбинацията отново дойде от познатото дуо – Десподов/Соу, а гамбиецът отбеляза своя втори гол. Крилото на ЦСКА пусна по земя надясно, за да изведе Соу, който с елегантно копване прати топката за втори път в пловдивската врата – 2:0.

В 31-ата обаче Соу бе заменен принудително заради тежкия терен, след като получи травма и бе заменен принудително от Маруидес. В самия край на първата част пък Николай Киров замени Йордан Минев с Густафо Афонсо, след като опитният бранител на Ботев Пд получи травма.

Логично бе, че Ботев ще стартира по-настъпателно през втората част, а в 50-тата минута Стивън Петков бе намерен отдясно. Нападателят отправи мощен удар, като топката премина успоредно по голлинията на Черниаускас. Впоследствие тя дойде на границата на наказателното поле у Тодор Неделев. Халфът на Ботев стреля силно, а топката спря в ръката на Пинто, но ударът бе от прекалено близка дистанция и Драгомир Драганов не посочи бялата точка. В 56-ата Неделев опита да изненада „армейския” вратар директно от корнер, ала Черниаускас реагира добре и улови.

В 67-ата обаче Ботев намали резултата в София, след добра комбинация през центъра. Серкан Юсеин пусна надясно към Филип Филипов. Той центрира веднага, намирайки Юсеин, а той прати топката зад гърба на Черниаускас – 2:1.

Две по-късно Нестор Ел Маестро направи втора принудителна смяна, заменяйки Рубен Пинто, а на негово място влезе Жанио Бикел.В 73-ата минута Бодуров стреля силно от пряк свободен удар, а топката премина стряскащо близо край левия страничен стълб на Кайзер. Четири по-късно Жеферсон центрира отляво за Десподов, ала крилото на ЦСКА не отигра добре с глава.

В последната минута от редовното време Ботев изравни резултата, но голът бе отменен. Тодор Неделев центрира от свободен удар на далечната греда за Балтанов, който бе в засада и продължи към левия страничен стълб за Петков. Нападателят на Ботев Пд прати топката във вратата, но лайнсменът вече бе вдигнал флага си за засада. Това бе и последният по-интересен епизод в дадената среща, както и във футболната 2018-а година.

Приключението на ЦСКА през 2019-а година стартира с визита на "Тича" във Варна на Черно море, докато Ботев Пловдив приема у дома Славия София.

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Жеферсон, Николай Бодуров /к/, Божидар Чорбаджийски, Станислав Манолев – Рубен Пинто (69' - Жанио Бикел), Валентин Антов – Кирил Десподов (81' - Жоржиньо), Кристиан Малинов, Тиаго Родригес – Али Соу (31' - Мауридес)

Старши треньор: Нестор Ел Маестро

Ботев Пд (4-2-3-1): Даниел Кайзер – Джонатан Перейра, Кристиан Димитров, Филип Филипов, Йордан Минев (45' - Густафо Афонсо) – Лъчезар Балтанов /к/, Серкан Юсеин – Тодор Неделев, Васил Шопов, Антонио Вутов – Стивън Петков

Старши треньор: Николай Киров

Стадион: „Българска армия” (София)

Главен съдия: Драгомир Драганов