Голямото дерби между ЦСКА и Левски в 30-ия кръг на Първа лига завърши по разочароващ начин и за двата отбора. "Сини" и "червени" спретнаха може би самоубийствено 0:0 на Националния стадион "Васил Левски", което по никакъв начин не подпомогна каузите им. Така лидерът Лудогорец само след броени часове има идеална възможност да увеличи преднината си на върха.

Играч на мача: Николай Михайлов

Головите положения в оспорваната среща определено не бяха много, като съперниците по веднъж улучиха гредите. Кристиян Малинов стори това за "червените" в самото начало на мача, докато Станислав Костов разтресе рамката зад Витаутас Черниаускас само 5 минути след паузата. Иначе и двамата наставници предложиха изненадващи решения в стартовите си състави - Едвин Джеси записа рядка проява като титуляр за "червените" (негова първа от февруарското дерби срещу Левски, когато беше изгонен), докато при Левски Мартин Райнов по необходимост бе преквалифициран като централен защитник. Експериментът на "сините" беше по-успешен предвид сухата мрежа, докато Джеси беше заменен в средата на второто полувреме.

Съдиите се оплескаха в 70-ата минута на ЦСКА-Левски

Равенството запази преднината от 6 точки на "червените" пред "сините" в класирането. ЦСКА е втори с 65, а Левски остава трети с 59. Лудогорец има 67 на сметката и посреща тази вечер четвъртия Ботев Пловдив у дома.

ЦСКА демонстрира ясно своя игрови план още с първите минути, като започна да изпраща дълги подавания – по земя и въздух – в пространствата зад „синята” отбрана както за Али Соу, така и за Жоржиньо и Едвин Джеси по фланговете. Не по този начин обаче „червените” стигнаха до първата си ситуация в мача. В 8-ата минута Жоржиньо чрез своята техника спечели фаул отляво по атаката и почти до ъгъла на наказателното поле. Кристиян Малинов изненада всички на терена, като избра директен обстрел на вратата. Вратарят Николай Михайлов реагира със закъснение, а топката срещна дясната греда.

Левски започна да атакува по-смело и смислено чак след изминаването на първите 18-ина минути, без да стигне до реална голова ситуация за цялото първо полувреме. За сметка на това „червените” имаха няколко прекрасни ситуации от 30-ата минута нататък.

Първо, в 32-ата Иван Турицов се включи отдясно по нападението и центрира към близката греда. Там Рубен Пинто се включи неочаквано зад гърба на Нуно Рейш и взе високата топка. Опорният халф на ЦСКА заби кълбото в земята, а след тупването то премина на сантиметри покрай горния ляв ъгъл.

Шест минути по-късно Али Соу овладя поредния дълъг и силен пас с гръб към вратата. Гамбиецът беше избягал до централния кръг, а сетне се обърна и в коридор изведе Жоржиньо съвсем сам отдясно. Португалецът нахлу под много остър ъгъл в наказателното поле, а Михайлов допълнително го постави под напрежение с излизането си. Крайният резултат беше шут, който по-скоро се движеше успоредно на голлинията отколкото към нея.

Секунди по-късно Соу отново спомогна за „отключването” на „синята” отбрана. Той получи топката от Бодуров пред дъгата и без забавяне с къс пас я разпредели надясно за Малинов. Последният се завтече в пространството между Луи Нганиони и Нуно Рейш и ги увлече, за да върне обратно към Али Соу. На около метър зад точката на дузпата гамбиецът нанесе шут, който премина покрай целта заради самоотвержения шпагат на Живко Миланов.

След като за цялото първо полувреме Левски отправи един-единствен шут (неточен на Хали Тиам от дистанция), само в рамките на откриващите 5 минути за второто „сините” имаха два доста по-сериозни шанса. В 49-ата Костов и Паулиньо разиграха виртуозно двойно подаване отляво, при което нападателят технично чукна топката над „червената” защита. Това изведе Паулиньо на трудна стрелкова позиция отляво в наказателното поле и волето на бразилеца мина над гредата. Секунди по-късно „сините” бяха много по-близо до попадението. Станислав Костов беше излязъл пред дъгата, за да получи топката, а противникът му остави твърде много време. Голмайсторът на Първа лига нагласи кълбото на десния си крак и изпрати топовен шут, който разтърси лявата греда зад Черниаускас.

ЦСКА отвърна на предизвикателството в 56-ата минута, когато Ники Михайлов не боксира по най-убедителния начин центриране от корнер. Топката попадна у непокрития около дъгата Рубен Пинто, който шутира без подготовка. Михайлов вече се беше изправил на крака и отрази.

Оттам нататък мачът стана много отворен, а атаките летяха и в двете посоки, макар и голяма част от тях да завършваха безплодно. В 73-ата минута „червените” имаха претенции за дузпа, тъй като центриране на Жоржиньо срещна лявата ръка на Луи Нганиони в пеналта. Дистанцията между двамата беше твърде малка, а защитникът по никакъв начин не направи движение с ръката си към кълбото, което накара Станислав Тодоров да отсъди само корнер.

Пет минути по-късно една недобре изритана топка от Ники Михайлов можеше да доведе до неприятности. Тя беше овладяна от Малинов, който побърза да я върне с центриране в наказателното поле. Жоржиньо стигна до подаването, но нямаше възможност да нанесе точен шут.

Последната чиста възможност в мача се откри пред Левски в продължението на срещата. Паулиньо намери път в наказателното поле отляво и изчака за миг включването на Мариани през центъра. От вътрешността на дъгата швейцарецът отправи шут към долния десен ъгъл и Черниаускас беше призван да се намесва.

В следващия кръг ЦСКА гостува на Ботев Пловдив, като през седмицата приема същия съперник у дома в полуфинален реванш за Купата на България. За Левски на дневен ред е домакинство срещу Берое.

ЦСКА – ЛЕВСКИ 0:0

ЦСКА  (4-1-4-1): Витаутас Черниаускас – Иван Турицов, Николай Бодуров /к/, Нуно Томаш, Стойчо Атанасов – Валентин Антов – Едвин Джеси (64' - Евандро), Рубен Пинто, Кристиян Малинов, Жоржиньо (79' - Рафаел Енрике) – Али Соу;

резерви: Данте Стипица; Божидар Чорбаджийски, Ангел Лясков, Евандро Силва, Мартин Смоленски, Рафаел Енрике, Йоан Бауренски.

Старши треньор: Любослав Пенев

Левски (4-2-3-1): Николай Михайлов – Живко Миланов /к/, Мартин Райнов, Нуно Рейш, Луи Нганиони – Хали Тиам, Илия Юруков – Станислав Иванов (90+2' - Мартин Д. Петков), Давиде Мариани, Паулиньо – Станислав Костов (81' - Богдан Вашчук);

резерви: Николай Кръстев; Богдан Вашчук, Милош Цветкович, Томислав Папазов, Симеон Димитров, Мартин Петков Петков, Мартин Детелинов Петков.

Старши треньор: Георги Дерменджиев

Стадион: „Васил Левски”