Юношите на България U17 завършиха 1:1 с връстниците си от Полша в мач от третия кръг на финалната фаза на Европейското първенство в Израел. Резултата откри Оливър Славински (47) след грешка в нашата отбрана. Резервата Стефан Трайков (83) изравни с премерен удар и донесе първа точка за "лъвчетата" на Евро 2022. За двата отбора участието на еврофиналите в Израел приключи, като третата позиция е за Полша заради един вкаран гол повече, след като и головата разлика е равна. За следващата фаза се класираха Нидерландия и Франция, като двубоят помужду им завърши 3:1 за "лалетата".

Полските национали започнаха по-активно, но не успяха стигнат до завършващ удар в началните минути. "Лъвчетата" отговориха с интересно центриране на Антоан Стоянов, което обаче не бе разгадано от съотборниците му. Отново той опита удар от дистанция в 9-ата минута, който обаче срещна тялото на защитник на съперника. 4 минути по-късно Александър Александров обстрелва стража на "Дружина полска", но не успя да затрудни Муравски.

Капитанът Асен Митков получи жълт картон в 18-ата минута, след като извърши нарушение пред наказателното поле. От прекия свободен удар обаче Славински шутира в българската стена.

Страхотна възможност се откри пред нашите в 27-ата минута, когато Борислав Маринов се промъкна между бранителите на съперника и върна чудесно към нахлуващия на скорост Антоан Стоянов. Халфът на Левски стреля от движение, но силният му удар профуча над полската врата. В 37-ата минута вратарят Муравски напусна наказателното си поле и пресече хубаво извеждащо подаване към Петър Кирев. Две минути след това Муравски си освободи място за стрелба и отправи силен шут, който обаче бе уловен от долре пласиралия се Алекс Божев.

Минута преди почивката капитанът чудесен индивидуален пробив на Асен Митков през центъра завърши с удар, който обаче рикошира в крак на бранител и излезе в ъглов удар. Интересно се подредиха в наказателното поле българските играчи преди изпълнението на корнера - в кръг и хванати за ръце. При центрирането те се разпръснаха, но не успяха за стигнат до удар.

На почивката селекционерът Йордан Петков направи две смени, които доведоха и до вътрешни промени в състава. Росен Божинов и Неджиб Хаджа влязоха вместо Симеон Василев и Захари Атанасов. За поляците в игра се появи Давид Ткач на мястото на Марсел Калемба.

Не бяха изминали две минути, когато "лъвчетата" се пропукаха. Центриране отдясно на Каспер Терлечки бе проспано от цялата защита и топката стигна до капитана Оливър Славински, който бързо обработи топката и с математическа точност я прати до десния стълб на Божев за 1:0.

Българите пропуснаха да върнат гола в 51-ата минута. Резервата Божинов проби отляво и центрира към Борислав Маринов, който опита удар от въздуха, но се размина с топката. Тя обаче отиде в краката на Антоан Стоянов, чийто шут обаче не намери целта. Две минути след това капитанът Славински отново остана неуловим за нашата отбрана, но не успя да намери очертанията на вратата на Божев. Късметът не бе и с най-активния за "лъвчетата" Антоан Стоянов в 57-ата минута, когато ударът му от дистанция излезе в аут.

Шанс да изравнят имаха националите ни в 71-ата минута след центриране от пряк свободен удар на Борислав Маринов. Защитникът Росен Маринов отклони с глава, но топката се удари в бранител на съперника и излезе в корнер. Малко след това подобно центриране прехвърли цялата защита на Полша, но Асен Митков от непосредствена близост не успя да засече топката.

Изравняването все пак стана факт в 83-ата минута с гол на резервата Стефан Трайков, който влезе в игра 15-ина минути по-рано. Атака на Борислав Маринов бе продължена към Неджиб Хаджа, но напористият Стефан Трайков взе топката и въпреки че бе обграден от четирима бранители, намери верния път към мрежата на "Дружина полска" - 1:1.

В добавеното време на мача Хаджа на два пъти опита удари от дистанция, но без успех.

ПОЛША - БЪЛГАРИЯ 1:1

1:0 Оливър Славински (47)
1:1 Стефан Трайков (83)

Полша U17 (3-4-3): 1. Муравски - 15. Ричлик, 5. Магнушевски, 23. Тудруй - 14. Герчио, 2. Станишевски, 8. Калебма, 20. Терлечки, 11. Машиак, 10. Славински (К), 6. Драхал
Селекционер Дариуш Гешор

България U17 (4-3-3): 1. Алекс Божев – 7. Захари Атанасов, 2. Слави Чакъров, 5. Росен Маринов, 4. Симеон Василев – 8. Антоан Стоянов, 6. Мартин Георгиев, 10. Асен Митков (К) - 11. Борислав Маринов, 19. Петър Кирев, 22. Александър Александров