Юношеският национален отбор на България до 19 години се представи много мъжки във втория си мач от група 6 в елитния кръг на Европейското първенство, но загуби от Франция. „Петлите” се наложиха с 2:0 и вече са почти сигурни участници в финалната фаза на турнира, която ще се играе във Финландия. Попаденията за отбора на Бернар Диомед бяха дело на таланта на Монако Набил Алиуи. Младото крило се разписа по веднъж във всяко от полувремената, с което ни лиши от всякаква надежда за класиране (напред продължава само първия тим в групата).

Селекционерът Стойков направи две промени в стартовия си състав в сравнение с тима, който направи 0:0 срещу Испания. Иван Турицов замени Ертан Томбак на поста десен бек, а в средата на терена Архан Исуф беше предпочетен вместо Атанас Кабов. Интересното е, че на същата дата през миналата година двата отбора се срещнаха, а ние победихме с 2:1, което ни донесе класиране за финалния турнир в Евро 2017 в Грузия. Така днес "петлите" взеха своеобразен реванш.

Като цяло първото полувреме мина с подчертан френски превес, а второто беше малко по-равностойно, след като противникът заигра по-предпазливо предвид преднината си. Най-добрите възможности за момчетата на Ангел Стойков дойдоха след статични положения, при които малшансът и в по-голяма степен вратарят Албан Лафонт ни попречиха за нещо повече.

Първата чиста ситуация в мача всъщност беше на наша сметка, като в 9-ата минута Калоян Кръстев пропусна от обещаваща позиция. Впоследствие противникът умело натика "лъвчетата" в собствената им половина. След един много сериозен пропуск Франция успя да вземе аванс в 26-ата минута, когато Микаел Кюзанс асистира на Алиуи и той откри с шут извън обсега на Димитър Шейтанов. До почивката вратарят на Левски се прояви още няколко пъти, включително и с решително спасавяне срещу Доди Юан минути преди края на полувремето.

Момчетата на Ангел Стойков не се отказаха да преследват изравняването през втората част, като най-големите възможности дойдоха в 72-ата и 73-ата минута. Тогава Иван Тилев изпълни два поредни корнера, като при първия Лафонт спаси изстрела с глава на Андреа Христов, а сетне отказа и резервата Тони Иванов.

Франция избра най-удачния момент и удари в 79-ата минута. Появилият се само минутки по-рано в игра Амин Гуири даде чудесно подаване към Алиуи, който за втори път опъна мрежата зад Шейтанов.

В добавеното време на срещата Петко Христов с глава можеше поне да намали, като отново френският вратар Лафонт беше брилянтен под рамката.

Сега съдбата на нашите момчета вече е решена, като другият мач днес - между Испания и Белгия - ще определи класират ли се "петлите" предсрочно. Белгийците загубиха с 2:3 от Франция в първия си мач, докато "ла фурия" извъртя нулево реми с България. Единствено победа оставя живи шансовете на иберийците.

Нашият последен мач срещу Белгия е на 27-и март, от 18,30 часа.

----

Развитието на мача минута по минута:

90+2' - КРАЙ НА МАЧА. Франция победи с 2:0.

90+2' - БЯХМЕ ОЩЕ ПО-БЛИЗО! Иван Тилев центрира от фаул, а този път Петко Христов демонстрира силата си при играта във въздуха. Френският вратар Лафонт отвърна с красиво спасяване.

90' - Един последен шанс за нашите. Тилев завъртя топката от пряк свободен удар, а Андреа Христов се пребори за нея. Ударът му с глава обаче премина в аут.

79' - ГОЛ ЗА ФРАНЦИЯ - 2:0! Отново Алиуи е точен. Този път асистенцията дойде от появилия се секунди по-рано в игра Амин Гуири.

73' - ОЩЕ ЕДНА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА БЪЛГАРИЯ! Пак след корнер на Иван Тилев този път резервата Тони Иванов стреля опасно към вратата на Лафонт, който отрази.

72' - КАКЪВ ШАНС ЗА "ЛЪВЧЕТАТА"! Иван Тилев изпълни корнер, а Андреа Христов се извиси и стреля с глава. Вратарят Албан Лафонт беше блестящ под рамката.

68' - Последна смяна за нашите - Тони Иванов зае мястото на Станислав Иванов.

61' - ШАНС ЗА ФРАНЦИЯ! Доди Юан стреля неточно от чиста позиция.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ.

Две смени на почивката за България - Димитър Костадинов и Архан Исуф напуснаха, на техите места влязха съответно Стефан Гаврилов и Атанас Кабов.

45+1' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. Франция води с 1:0 на почивката.

43' - ЧУДЕСЕН ШЕЙТАНОВ! Българският страж се справи чудесно с опасния изстрел на Доди Юан. Французите се задоволиха само с корнер.

42' - Нова намеса на Шейтанов, този път след изстрел на голмайстора Алиуи.

34' - Доди Юан шутира към вратата на Шейтанов, който отново спасява. Дотук изстрелите са 8:2 в полза на "петлите", а точните - 4:1.

26' - ГОЛ ЗА ФРАНЦИЯ - 1:0! Набил Алиуи откри резултата след асистенция на Микел Кюзанс.

25' - ГОЛЯМ ШАНС ПРЕД ФРАНЦИЯ! Маолида от чиста позиция стреля неточно покрай вратата.

24' - Нов изстрел на Гитан към нашата врата, Шейтанов се намеси.

23' - Нелош изстрел на Кръстев, Лафонт спасява с вещина.

Териториален превес за "петлите". Играчите на Бернар Диомед изпълниха поредица от 3-4 корнера в рамките на броени минути. Дотук без сериозни опасности за Шейтанов.

9' - ЧИСТА СИТУАЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ! Калоян Кръстев пропусна да отбележи, след като изстрелът му не попадна в очертанията на вратата.

4' - Първи точен шут в мача. Рафик Гитан обстрелва вратата на нашите момчета, Димитър Шейтанов се намеси без проблем.

0' - НАЧАЛО НА МАЧА.