Шансовете на младежкия национален отбор на България да се класира на Европейското първенство приключиха още преди същинската част от квалификациите. След резила с Люксембург в първия мач, "лъвчетата" се издъниха гръмовно и с другия аутсайдер в групата Казахстан. И пак на собствен терен.

Възпитаниците на Антони Здравков изпуснаха победата и двубоят завърши наравно 2:2, като казахите изравниха пет минути преди края. Малко преди това Ангел Лясков беше изгонен с директен червен картон за безумно влизане в коленете на съперник.

А мачът започна по перфектен начин за българите и не предвещаваше такъв развой. Още в 9-та минута те откриха резултата чрез Кирил Десподов, който беше изведен от Александър Георгиев сам срещу вратаря и нямаше как да пропусне.

Интересното е, че играчът на ЦСКА направи имитация на Кристиано Роналдо при радостта си след отбелязването на попадението. А в тези минути играта на нашите момчета вървеше и не се виждаше как може да се стигне до подобна развръзка.

Но изведнъж казахите взеха инициативата и направиха няколко много опасни атаки. И успяха да изравнят в 20-та минута. Тогава Дмитрий Федин преодоля с един финт влезлия с неразчетен шпагат Стефан Велков и подаде към капитана си Дидар Жалмукан, който прониза мрежата за 1:1.

Последва остър сблъсък между Жалмукан и Петко Христов, като двамата пострадаха тежко и главите им бяха превързани, но продължиха двубоя. До почивката имаше още няколко шанса за гостите, но гол така и не падна.

С подновяването на играта на терена се появиха Тонислав Йорданов и Калоян Кръстев. И първият от тях отново даде преднина на България с попадение, което сигурно и той се чуди как отбеляза.

В 51-та минута при едно безобидно центриране в наказателното поле на Казахстан двама защитници отиграха нескопосано топката и след рикошети в главите им, тя стигна до Йорданов. Той обаче беше с гръб към вратата и без да иска докосна кълбото с рамо и то взе, че се оплете в мрежата за 2:1.

Александър Георгиев изпусна да реши всичко в 72-та минута с трето попадение, а в края и казахите имаха своите шансове. Най-голямата грешка дойде в 82-та минута, когато Ангел Лясков влезе ужасяващо с бутоните в коляното на съперник и и съвсем заслужено беше изгонен.

В 85-та минута резилът стана пълен. Тогава Александър Соколенко намери Оралхан Омиртаев и той с удар между двама защитници и с помощта на гредата прониза Николай Кръстев за 2:2. С това беше сложена точка на спора между тези два тима.

Така след две домакинства срещу двата уж най-слаби отбора в групата, България взе само една точка. Следващият мач е отново с Казахстан, но в Астана. Битката е на 10 октомври. Иначе казахите са с 5 точки и на втората позиция в групата, но с два мача повече от България.