Националният отбор на България претърпя загуба с 0:1 в контролна среща с Беларус на Националния стадион „Васил Левски”. Това бе генерална репетиция на родните „трикольори” преди полуфиналната среща с Унгария за класиране на Европейското първенство през лятото чрез елиминациите от Лигата на нациите.

Единственото попадение в София падна след 15 минути игра, когато Дмитрий Подстрелов наказа грешка на нашите в защита и донесе минималната победа за беларусите. Голът донякъде дойде нелогично, след като българският състав стартира вихрено срещата при домакинството си, но това начало не се материализира в попадение.

Отзивите след срещата:

Дерменджиев: Имаше моменти, в които владеехме доста добре топката

Георги Миланов: Не можем да кажем, че унгарците са нещо повече от нас

Занев: Този мач трябва да свери часовниците на много от нас

Селекционерът Георги Дерменджиев използва донякъде ротиран състав, след като 26-и февруари не е утвърдена от ФИФА дата за изиграване на контролни срещи и редица титуляри от последните мачове не взеха участие в срещата.

Първата опасност в мача бе на сметката на България. След няма и 30 секунди топката бе пратена към Исмаил Иса, който свали назад към Димитър Илиев. Футболист №1 на България отправи сериозен удар, но Хаткевич улови. След 80 секунди игра "трикольорите" създадоха втора опасност пред беларуската врата. Спас Делев действа напористо при спорна топка във въздуха и подаде за Иса, който стреля с гръб отблизо, но слабо.

В деветата минута България създаде добро положение пред беларуската врата. Тогава с дълъг пас бе намерен Спас Делев, който пое, но малко дълго. Все пак офанзивният играч отправи удар, но Хаткевич скъси дистанцията и отби. Топката се върна към Илиев, който стреля пак, ала стражът на гостите отново се прояви солидно. Нов шанс за хората на Георги Дерменджиев дойде в 13-ата минута. Тогава топката бе придвижена отляво за Александър Тонев. Играчът на Ботев Пловдив подаде за Димитър Илиев, който стреля силно, но топката профуча над напречната греда на Беларус.

Противно на събитията след 15 минути игра, родните национали получиха гол. Тогава беларусите направиха добра атака през центъра на защитата на България. След рикошет топката отиде в Дмитрий Подстрелов, който от въздух прониза Георгиев - 0:1 за Беларус.

Седем по-късно Иван Горанов получи топката вляво и имаше свободен терен пред него. Той го използва и погледна към Сашо Тонев, за който отиде центрирането. Офанзивният халф стреля с глава, но прекалено леко, за да затрудни Хаткевич. В 27-ата минута медицинският екип на България влезе да помогне на Петър Занев, след като капитанът на "лъвовете" бе настъпен от противников играч.

32 снимки

Последвалите минути на "Васил Левски" не предложиха кой знае какво зрелище, като положенията пред двете врати бяха кът. В 42-ата минута Горанов центрира в наказателното поле на гостите, а отбраната на Беларус допусна грешка, която доведе до стигането на топката при Исмаил Иса. Стражът на Беларус излезе, за да скъси дистанция, а Иса отправи труден удар, но Хаткевич отби в ъглов удар. Секунди по-късно Спас Делев отправи красив удар , след като финтира бранител на Беларус. Последва остър диагонален удар от Делев, но Хаткевич с върха на пръстите си отклони топката, която се отби в напречната му греда.

На почивката Георги Дерменджиев замени Димитър Илиев с Тодор Неделев. Именно от лидера на Ботев Пловдив дойде първият шанс за "лъвовете". Неделев получи топката на 30-ина метра от вратата на Беларус след пас на Спас Делев и не се посвени да стреля с левия крак. Хаткевич обаче показа нужното ниво и спаси топката. В 65-ата минута Петър Занев центрира остро в наказателното поле на гостите. Исмаил Иса засече топката с десния крак, но отново беларуският страж улови.

След 70 минути игра дойде време и Георги Миланов да отправи удар. Светослав Ковачев му подаде, а играчът на унгарския Видеотон се завъртя и стреля силно с левия крак, но аут. В 73-ата минута Беларус изпусна повече от сериозен шанс да вкара втори гол. Яблонский проби през центъра, а опонентът ни направи ситуация трима на двама. Той подаде за Подстрелов, който остана "очи  в очи" с Георгиев, но ударът му беше толкова неточен, че топката спря на последните редове в Сектор "Б" на "Васил Левски". Последва още една ситуация за Беларус, но отбраната ни блокира удар на Юзепчук.

Десетина минути по-късно Тодор Неделев отново опита да отбележи гол от сериозна дистанция, но топката излетя аут. В 93-ата минута беларусите създадоха опасност след центриране от корнер след удар с глава на Карпович, но Георги Георгиев боксира в ъглов удар. В третата минута на добавеното време Петър Занев проби отляво и центрира остро, но високо за своите съотборници и това беше последният по-интересен момент в срещата.

БЪЛГАРИЯ: 1. Георги Георгиев, 2. Иван Турицов, 5. Стефан Велков, 3. Петър Занев, 4. Иван Горанов, 16. Кристиян Малинов, 17. Живко Миланов, 20. Тонев, 9. Спас Делев, 14. Димитър Илиев, 19. Исмаил Иса

БЕЛАРУС: Хаткевич, Позняк, Швецов, Яблонский, Климович, Корзун, Лисакович, Степанов, Подстрелов, Карпович, Юзепчук