България не успя да повтори подвига от преди три дни срещу Швеция и загуби с 1:3 от Холандия в световна квалификация от група „А“, която се игра на стадион „Амстердам АренА“. Българските национали допуснаха много грешки в дефанзивен план, които започнаха от самото начало на срещата. И трите попадения във вратата на Пламен Илиев бяха създадени през зоната на Страхил Попов, откъдето последваха и трите центрирания. Холандия поведе още в 7-та минута с гол на Дейви Прьопер. „Лалетата“ удвоиха своята преднина в 67-та минута с гол на Ариен Робен. България успя да намали изоставането си в 69-та минута, когато Ивелин Попов центрира от фаул в наказателното поле на домакините, където Георги Костадинов се опита да играе с топката, но не стана ясно дали успя да я докосне, след което тя се озова във вратата на Яспер Силесен. Холандия успя да вкара трети гол и да си подпечата успеха в 80-та минута с второто попадение в срещата дело на Дейви Прьопер. България записа четвърта загуба при гостуванията си в световните квалификации.

Българският национален отбор започна мача с три промени в своя състав, след като на мястото на Божидар Чорбаджийски започна Георги Терзиев, а изпитващите физически проблеми Симеон Славчев и Георги Миланов бяха заменени сред титулярите от Александър Цветков и Атанас Зехиров.

През първото полувреме холандците имаха сериозно надмощие и атаките им по двата фланга носеха много сериозни опасности пред вратата на Пламен Илиев.

Холандия започна много силно мача и в 6-та минута Тони Вилхена се опита да комбинира с Ариен Робен в наказателното поле на България. Васил Божиков сбърка фатално и топката попадна в Робен, но той не успя да нанесе завършващ удар, след което Петър Занев изби топката. След това топката попадна във Вайналдум, който стреля, но неточно в аут.

Холандия поведе в резултата в 7-та минута. Дейли Блинд центрира по земя в наказателното поле на България, където Дейви Прьопер отблизо не пропусна да вкара във вратата на Пламен Илиев.

Домакините продължиха да имат доминация и в 14-та минута Дейви Прьопер направи отличен пробив след което пусна остър пас към Янсен, но Пламен Илиев успя да се намеси и да спаси. След това последва нов удар на Промес, но Божиков успя да блокира удара му.

България можеше да изравни резултата в 17-та минута, когато Станислав Манолев подаде към Страхил Попов, който центрира в наказателното поле на Холандия, където Георги Костадинов стреля с глава, но топката срещна левия стълб на вратата на Яспер Силесен.

Симеон Славчев влезе в игра в 25-та минута, когато замени Александър Цветков.

Георги Донков: Не може да сме доволни, изпуснахме мача от контрол

Винсент Янсен отправи опасен удар в 34-та минута, но топката премина встрани от левия стълб на вратата на Пламен Илиев. Пет минути по-късно Ариен Робен с отличен пас намери Промес в наказателното поле на България. Той овладя топката, след което стреля, но неточно над напречната греда на вратата на Пламен Илиев.

България окапа сериозно за големия мач с Франция

В началото на второто полувреме в игра за България се появи Георги Миланов.

През вторите 45 минути българският отбор демонстрира различен футбол, в който се опита да бъде много по-активен и да затрудни „лалетата“.

Попето: Не знам защо беше този картон, не ни отписвайте

Холандия направи опасна атака в 55-та минута, когато Винсент Янсен отправи опасен диагонален удар, но топката излезе в аут. Седем минути по-късно Блинд центрира остро в наказателното поле на България, след което Промес стреля с глава, но над напречната греда в аут.

Костадинов: Липсваше ни свежест, умората повлия

Холандия успя да удвои своята преднина в 67-та минута, когато Промес подаде към Блинд, който отново центрира по земя и Ариен Робен отблизо засече топката и я изпрати във вратата на Пламен Илиев.

България успя да намали изоставането си в 69-та минута, когато  Ивелин Попов центрира от фаул в наказателното поле на Холандия, след което Георги Костадинов се успя да докосне топката с глава и тя влетя във вратата на Яспер Силесен.

Ариен Робен отправи много опасен удар от разстояние в 72-та минута, но Пламен Илиев успя да спаси.

Манолев: Жалко, че не взехме поне точка

Ивайло Чочев получи жълт картон в 78-та минута и ще пропусне следващата световна квалификация срещу Франция.

България можеше да изравни резултата в 79-та минута, когато Андрей Гълъбинов подаде към Ивелин Попов, който стреля отдалеч, но Яспер Силесен спаси без проблеми.

Холандия успя да вкара трети гол в 80-та минута, когато Промес центрира в наказателното поле на България, след което Прьопер стреля с глава и вкара топката във вратата на Пламен Илиев.

Страхил Попов: Идеята беше да не ни вкарат гол в първите 20 минути

Ивелин Попов получи жълт картон в 84-та минута и ще пропусне мача срещу Франция.

В добавеното време на мача България пропусна много добра възможност. След центриране от корнер в наказателното поле на Холандия, Георги Костадинов стреля с глава, но топката премина на сантиметри встрани от левия стълб на вратата на Яспер Силесен.

След това поражение България е на четвърто място в класирането с 12 точки, докато Холандия е трети с 13 точки. Швеция има 16 точки след победата с 4:0 при гостуването на Беларус.

Холандия: 1. Яспер Силесен – 2. Кени Тете, 3. Стефан де Фрай, 4. Уесли Худт, 5. Дейли Блинд – 6. Жоржиньо Вайналдум, 10. Дейви Прьопер, 8. Тони Вилхена – 11. Ариен Робен, 9. Винсент Янсен, 7. Куинси Промес

България: 13. Пламен Илиев – 2. Страхил Попов, 5. Георги Терзиев, 15. Васил Божиков, 3. Петър Занев – 22. Александър Цветков, 7. Георги Костадинов – 11. Станислав Манолев, 18. Ивайло Чочев, 4. Атанас Зехиров – 10. Ивелин Попов

Съдия: Тасос Спидоропулос (Гърция)