Португалия записа поредната си важна победа в световните квалификации, която на практика беше изкована от Кристиано Роналдо. Голямата звезда на Реал Мадрид и "мореплавателите" реализира хеттрик в мрежата на Фарьорските острови за успеха с 5:1.

Автогол на Солви Ватнамар и още едно попадение на Нелсон Оливейра сложиха точка на спора. Рогви Балдвинсон пък отбеляза почетното попадение за островитяните, но това беше всичко за тях.

Този успех обаче все още оставя португалците втори в класирането. Те изостават от лидера Швейцария, който продължава без загубени точки, печелейки и домакинството си на Андора. Този път безпроблемно с 3:0.

Така тези два тима на практика си гарантираха и на теория първите две позиции в групата, въпросът е кой от тях ще е първи и ще се класира директно на Световното първенство. Това ще се реши в прекия двубой помежду им.

Роналдо сложи началото на головата фиеста в този мач с красив гол с ножичен удар още в 3-та минута след пас на Бернардо Силва. Още в тази ситуация трябваше да е ясно, че скандинавците капитулират.

И отново той сложи на практика точка на спора с второто си попадение. То дойде от дузпа в 29-та минута, която беше направена от Роалдур Якобсен. Звездата беше безкомпромисен от 11-те метра за 2:0.

Само четири минути след това той можеше да оформи хеттрика си след самостоятелна акция, но този път не беше точен. Фарьорите се върнаха в битката с попадението си за 1:2 в 38-та минута, когато след удар на Йонас Наес, отразен от вратаря, топката падна на Рогви Балдвинсон и той се разписа.

Така почивката дойде при 2:1 за домакините. Но този развой едва ли притесняваше някого в победата. Бернардо Силва и Андре Силва изпуснаха страхотни шансове след почивката, като вторият тресна и гредата.

Но в 58-та минута нещата си дойдоха на мястото. Тогава Уилям Карвальо с глава насочи топката към голлинията, но в крайна сметка голът беше записан като автогол на Солви Ватнамар.

Всичко в този мач беше оформено като развой в 84-та минута, когато и появилият се като резерва малко преди това Нелсон Оливейра се разписа за крайното 5:1. Така Португалия събра 18 точки, но остава зад Швейцария.

Това стана реалност след лесната победа на "кръстоносците" над Андора с 3:0. Големият герой в този мач беше таранът Харис Сеферович, който реализира двете важни попадения за 1:0 и 2:0.

Нападателят на Бенфика засече пас на Джердан Шакири в 43-та минута, за да разбие най-после бетона на съперника от малката пиренейска страна. Самият той удвои в 63-та минута и на практика сложи точка на спора.

Малко след това Стефан Лихтщайнер оформи крайното 3:0 след асистенция на Ремо Фрьолер и така швейцарците спокойно взеха успеха и се утвърдиха на върха с пълен актив от 21 точки след седем мача.

Илюзорните си шансове за втората позиция запази отборът на Унгария, който победи с 3:1 Латвия в задължителен за печелене двубой. Те вече имат 10 точки в актива си, но едва ли някой се заблуждава, че ще успеят да догонят Португалия на втората позиция.

Иначе "маджарите" поведоха след шест минути игра с попадение на Тамаш Кадар след асистенция на Роланд Варга. Балаш Джуджак в 26-та минута намери перфектно Адам Салай и всичко като интрига приключи още в средата на първата част.

Гинтс Фрейманис намали за латвийците в 40-та минута, но това беше всичко хубаво за тях в този мач. Балаш Джуджак оформи крайния резултат в 68-та минута и така унгарците записаха утешителна победа. Те имат вече 10 точки в актива си.