България изненада приятно всички у нас и надви безапелационно Холандия с 2:0. Пред 13 000 на стадион „Васил Левски“ Спас Делев счупи на две места вазата с лалета и показа, че трикольорите не са за отписване, въпреки ширещото се противно мнение.

Така България е трета в група „А“ от световните квалификации с 9 точки. Води Франция с 13, пред Швеция с 10. Холандия мина четвърта със 7 пункта, Беларус е с 2, а Люксембург с 1.

Мачът започна великолепно за България. Дълга и тупкаща топка, подадена към Спас Делев, позволи на дребничкия ни нападател да се пребори благодарение на повечето си опит за топката и да я изпрати в опразнената врата – 1:0 още в 5-ата минута.

Отново Спас Делев прояви страхотна настойчивост и отправи чудесен изстрел от 17-18 метра, поразил за втори път вратата на холандците – 2:0 едва в 20-ата минута. Вярва ви се или не...

Нашите спокойно владееха положението и държаха далеч от вратата си „лалетата“.

В самия край на полувремето бе най-добрият шанс за гостите през първото полувреме. Клаасен върна много трудна топка към Дост и когато всички мислехме, че холандците ще вкарат, нападателят изпрати топката в аут. У-фф!

Съотношението в притежанието на топката след първото полувреме бе 71:29 процента в полза на холандците, но важното бе, че резултат е 2:0 за България.

Дани Блинд пусна опитния Уесли Снайдер през втората част, на мястото на Вайналдум. Смени и неубедителния 17-годишен младок Де Лигт с друг дебютант – Уесли Худт. Холандският селекционер се надяваше да успее да промени хода на събитията.

Последната загуба на Холандия като гост в световна квалификация датираше чак от 2001 в мач срещу Ирландия.

Очаквано „лалетата“ опитаха да натиснат след почивката, но действията им не бяха особено заплашителни за българската врата. Далечен удар на Куинси Промес в 59-ата минута бе отразен, а топката избита в корнер от Ники Михайлов. Други два удара на Снайдер изпратиха топката в аут.

Три минути след това видяхме страхотно спасяване на Ники Михайлов след удар на Дейви Клаасен.

Българите се прибраха в собствената си половина, но холандците разиграваха на относително ниска скорост и нашата отбрана не беше поставена под особено голямо напрежение. В интерес на истината Холандия показа доста бледо лице и българите определено превъзхождаха с мотивация.

Бас Дост опита да разтревожи Михайлов с удар с глава, но го направи по доста срамежлив начин и вратарят нямаше проблеми.

Така България спечели заслужено солидна победа срещу Холандия с 2:0 и мина трета в класирането. А отборът бе изпратен с овации от зрителите.