България постигна изключителна победа с 3:2 при домакинството си на Швеция от група „А“ на световните квалификации. Двубоят се игра на националния стадион „Васил Левски“. Националният селекционер Петър Хубчев успя да преобрази България след поражението в Беларус. „Трикольорите“ демонстрираха огромно желание, себераздаване, непримиримост и дух, с който постигнаха първа победа над шведите от 50 години насам. Станислав Манолев откри резултата в 11-та минута, като по този начин отбеляза първия гол в шведската врата от 1993 година насам. Пламен Илиев спаси дузпата, която шведите получиха право да изпълнят в 16-та минута. Вратарят на България спаси удара от бялата точка на Емил Форсберг. Швеция все пак успя да изравни резултата в 29-та минута след гол на Микаел Лустиг. България отново излезе напред в резултата с гол на Георги Костадинов в 33-та минута. Швеция изравни резултата в 44-та минута след попадение на Маркус Берг. Победата за България дойде в 79-та минута с гола дело на Ивайло Чочев.

Футболистите на България демонстрираха много добра тактическа дисциплина.

Лечков: Имаме дългосрочни планове за Хубчев

Българите започнаха много активно в мача и създадоха първата опасност в срещата още в 6-та минута. Станислав Манолев пусна отличен пас към Ивайло Чочев, който се озова на отлична позиция сам срещу Робин Олсен, но се подхлъзна в последния момент и това позволи на вратаря на шведите да се намеси и да избие топката в корнер.

България поведе в 11-та минута, когато  Георги Миланов центрира в наказателното поле на Швеция, след което Станислав Манолев засече отблизо топката с глава и я изпрати във вратата на Робин Олсен.

Георги Костадинов събори Андреас Гранквист в наказателното поле на България след центриране от ъглов удар и съдията Паоло Талиавенто свири дузпа за шведите в 15-та минута. Костадинов получи и жълт картон за извършеното нарушение.

Емил Форсберг изпълни дузпата в 16-та минута и стреля в долния десен ъгъл, но Пламен Илиев спаси. След това Андреас Гранквист стреля при добавката, но Пламен Илиев отново спаси.

Няколко минути по-късно Петър Хубчев бе изгонен от треньорската скамейка. Той имаше претенции за фаул в полза на българите, който не бе отсъден. Хубчев се развика на страничния съдия, а Талиавенто го изгони на трибуните. След като бе изгонен Хубчев си хвърли бутилката с все сила пред четвъртия съдия.

Славчев: Шведите ни биеха, където ни хванат, а сега победихме

Швеция успя да изравни резултата в 29-та минута. Лудвиг Аугустинсон центрира от корнер в наказателното поле на България, Микаел Лустиг засече топката с глава и я изпрати във вратата на Пламен Илиев. Лустиг бе изпуснат от Станислав Манолев.

България успя отново да поведе в резултата в 33-та минута, когато Ивелин Попов центрира от фаул в наказателното поле на Швеция, където Георги Костадинов засече топката с глава отблизо и изпрати във вратата на Робин Олсен.

Георги Костадинов: Трябва да вярваме в себе си

Ивелин Попов отправи много опасен диагонален удар от границата на наказателното поле на Швеция в 41-та минута, но Робин Олсен плонжира и успя да спаси.

Пламен Илиев се намеси решаващо в 43-та минута, когато предотврати много голяма опасност пред неговата врата, след като пресече извеждащ пас към шведски футболист.

Страхил Попов: Отдавна не бяхме били толкова големи тимове

Швеция все пак успя да изравни резултата в 44-та минута, когато Лустиг центрира в наказателното поле на България, където Маркус Берг бе изпуснат от Васил Божиков и Георги Костадинов и с глава изпрати топката в десния ъгъл на вратата на Пламен Илиев.

Ивелин Попов се опита да изненада Робин Олсен с директно изпълнение от корнер в 47-та минута, но вратарят на гостите внимаваше и успя да боксира топката.

Хубчев: Бихме Швеция със себераздаване

Пламен Илиев направи две невероятни спасявания в 59-та минута. Той първо отрази удар на Емил Форсберг от фаул. След това пред Форсберг се откри отлична възможност в наказателното поле на българите и стреля, но Пламен Илиев отново спаси.

Емил Форсберг тества отново Пламен Илиев в 67-та минута, но вратарят отново внимаваше и спаси.

Пламен Илиев: Няма да се предаваме, всичко е възможно срещу Холандия

Десет минути по-късно Тодор Неделев падна в наказателното поле на Швеция и имаше претенции за дузпа, но Талиавенто бе категоричен, че няма такава.

България успя да отбележи трети гол в 79-та минута, когато Ивелин Попов подаде към Ивайло Чочев, който с удар от дъгата на наказателното поле на Швеция изпрати топката в долния десен ъгъл на вратата на Робин Олсен.

Донков: Ще дойде денят, в който ще бием и навън

Пред Емил Форсберг се откри нова отлична възможност в 85-та минута, когато той стреля, но Божидар Чорбаджийски изби с глава топката в корнер.

Българските национали организира отлична контраатака в 88-та минута, когато Тодор Неделев навлезе в наказателното поле на Швеция, но вместо да стреля се опита да подаде към Божидар Краев и Робин Олсен се намеси и спаси.

Манолев: Като вкарах, си казах, че ги почваме

След този успех България събра актив от 12 точки и се намира на трето място в класирането, като е само на една зад Швеция, който е втори с 13. Франция е лидер с 16 точки. Холандия е четвърти с 10 точки. Беларус е пети с 5 точки, а Люксембург е шести с 4 точки.

България гостува на Холандия в неделя, а Швеция гостува на Беларус, докато Франция е домакин на Люксембург.

България - Швеция 3:2

1:0 Станислав Манолев 11'

1:1 Микаел Лустиг 29'

2:1 Георги Костадинов 33'

2:2 Маркус Берг 44'

3:2 Ивайло Чочев 79'

България: 13. Пламен Илиев - 2. Страхил Попов, 4. Божидар Чорбаджийски, 15. Васил Божиков, 3. Петър Занев – 7. Георги Костадинов, 6. Симеон Славчев – 11. Станислав Манолев, 17. Георги Миланов, 18. Ивайло Чочев – 10. Ивелин Попов (к)

Швеция: 1. Робин Олсен - 2. Микаел Лустиг, 3. Виктор Линдельоф, 4. Андреас Гранквист (к), 6. Лудвиг Аугустинсон - 8. Албин Екдал, 13. Якоб Йохансон, 21. Джими Дурмаз – 9. Маркус Берг, 10. Емил Форсберг, 20. Ола Тойвонен